zdjęcie-Chorwacja-nad DunajemNiewiele osób zatrzymuje się w tym ciekawym regionie Chorwacji. Slawonia to doskonała kuchnia, bogate tradycje ludowe, nie kończące się winnice i wyborne wina, przepiękne widoki na Dunaj, ale również krwawo zapisane karty historii.
Jedną z ciekawszych atrakcji regionu jest Park Krajobrazowy Kopački Rit. Ochroną objęto obszar bagienny, powstały u zbiegu dwóch dużych rzek – Dunaju i Drawy, który stanowi obszar gniazdowania ponad 140 gatunków ptaków. Można tam spotkać kilka gatunków czapli, gęsi, bociany, dzięcioły, orły bieliki, kormorany. Park najlepiej oglądać płynąc łodzią po kanałach, niewielkich jeziorkach i dopływach rzek, które tworzą rozległą sieć. Biuro parku mieści się w dworku księcia Eugeniusza Sabaudzkiego w miejscowości Bilje. Z kolei w miejscowości Tikveš znajduje się Tikveš Dvorac, jeden z pałaców myśliwskich marszałka Tito. Największym miastem Slawonii jest Osijek z licznymi zabytkami z okresu secesji, ale o tym później.
Warto wybrać się do miejscowości Đakovo, zwłaszcza na początku lipca, kiedy to odbywa się Đakovački Vezovi czyli wielka impreza folklorystyczna. W czasie święta prezentowane są śpiewy i tańce regionalne, tradycyjne stroje i odbywają się przejazdy zaprzęgami konnymi. W katedrze organizowane są koncerty, a na torze wyścigowym zawody w powożeniu zaprzęgami konnymi i bryczkami.zdjęcie-Chorwacja-katedra Dakovo
Obiektem, który przyciąga największą uwagę w Đakovie i który już z daleka góruje na horyzoncie jest katedra św. Piotra. Świątynia została wzniesiona w stylu neoromańskim, a materiał budulcowy stanowiła czerwona cegła. Katedrę wybudowano na polecenie biskupa Strossmayera w połowie XIX wieku. Z zewnątrz świątynia robi imponujące wrażenie. Ma dwie strzeliste wieże, wysokie na 84 metry, a sam kościół przykryty jest kopułą. Wnętrze kościoła wypełnione jest łukami i kolumnami. Wysoko zawieszony sufit zdobią złote gwiazdy namalowane na niebieskim tle. Na ścianach namalowano freski biblijne przedstawiające sceny ze Starego i Nowego Testamentu. W podziemiach kościoła znajduje się grobowiec biskupa Strossmayera. Idąc do świątyni przechodzi się deptakiem, przy którym ulokowały się liczne lodziarnie i kawiarnie oferujące przeróżne smakołyki. Warto się tam zatrzymać na kawę bo miejsce jest bardzo przyjemne, a ceny całkiem przystępne.
Na uwagę zasługuje również niewielki kościółek znajdujący się na początku deptaku. W okresie, kiedy tereny znajdowały się pod władzą turecką, świątynia była głównym meczetem w mieście.
Inny ciekawy festiwal folklorystyczny odbywa się w miejscowości Slavonski Brod. Święto pod nazwą Brodsko Kolo odbywa się każdego roku w czerwcu. Brodsko Kolo uważany jest za jeden z najciekawszych festiwali folklorystycznych w Chorwacji. W czerwcu miejscowość tętni życiem, wszędzie można zobaczyć ludzi ubranych w tradycyjne stroje ludowe, wziąć udział w konkursie zaprzęgów konnych i spróbować miejscowych specjałów kulinarnych.
Ale na tym nie kończy się repertuar imprez folklorystycznych w Slawonii. Kolejna ma miejsce jesienią w miejscowości Vinkovci. Po raz pierwszy Vinkovačke Jeseni odbyła się w 1966 roku, obecnie jest jedną z największych imprez prezentujących kulturę ludową regionu. W trakcie święta odbywa się między innymi Jarmark Śliwowicy.
Slawonia to również zapisana krwawymi wydarzeniami historia. Przy granicy z Serbią znajduje się Vukovar, jedno z najbardziej zniszczonych miast podczas wojny. Na początku lat 90-tych miasto było zamieszkane w dużej mierze przez ludność pochodzenia serbskiego. Podczas wojny doszło tam do bratobójczej masakry, w efekcie której Serbowie wymordowali większość mieszkających tam Chorwatów. Miasto zostało zbombardowane i kompletnie zniszczone. Za miastem znajduje się jeden z największych cmentarzy ofiar wojennych, miejsce niezwykle smutne i budzące ogromne wzruszenie.