zabytki-Chorwacja-OsijekTo co od pierwszego wejrzenia rzuca się w oczy w Osijeku to przepiękne budowle secesyjne. Miasto posiada długą i ciekawą historię. Pierwsza osada na tych terenach o nazwie Mursa została wzniesiona przez Rzymian w I wieku naszej ery. Cesarz Hadrian nadał jej później status kolonii. W VII wieku zaczęły się na tych terenach osiedlać plemiona słowiańskie. Miasto zostało zniszczone przez najazdy tureckie. Turcy założyli tam własne osiedle. W 1687 roku Osijek znalazł się pod rządami Austro-Węgier. Zaczęto wzmacniać najsłabsze punkty miasta i budować nowe fortyfikacje. Wokół twierdzy zaczęli osiedlać się nowi mieszkańcy, w ten sposób powstało Górne i Dolne Miasto. W XVIII wieku funkcjonowały trzy niezależne części miasta: Gornji Grad, Donji Grad, Tvrdjia, które później zostały połączone w jedno.
Osijek jest miastem niezwykle rozległym. Sporo tu również obszarów zielonych.
Obecnie centrum administracyjnym i handlowym, reprezentacyjną częścią miasta jest Gornji Grad. Położona na wschodnie Tvrdjia sprawia wrażenie usytuowanej na uboczu, nieco zapomnianej enklawy odwiedzanej głównie przez turystów.
Na terenie Gornjiego Gradu oczy wszystkich kierują się w stronę potężnego kościoła św. Piotra i Pawła. Kościół została wzniesiony w stylu neogotyckim z inicjatywy biskupa Strossmayera. Świątynia posiada drugą co do wielkości wieżę w Chorwacji, po katedrze w Zagrzebiu. Reprezentacyjną częścią miasta jest Trg Ante Starčevica. Idąc dalej ulicą Županjiska mija się po drodze interesujące budynki w stylu secesyjnym, w tym ciekawy Hotel Walenberg. Uwagę przykuwa budynek Chorwackiego Teatru Narodowego – najstarszego teatru w kontynentalnej Chorwacji. Na jednym z budynków można zauważyć symboliczny pomnik – gwiazda Dawida, pamiątka po nieistniejącej już synagodze.
Po drodze mija się przepiękne budynki, większość jeszcze bardzo zaniedbana, z odpadającym tynkiem i śladami po kulach w ścianach.
Przejście z Gornjiego Gradu do Tvrdjii zajmuje trochę czasu. Można iść deptakiem wzdłuż Drawy lub wybrać trasę wzdłuż ruchliwej ulicy Europska Ave. Jeżeli wybierzemy trasę wzdłuż Drawy, to trzeba koniecznie wejść na kładkę pieszą przewieszoną nad rzeką i zobaczyć miasto z tej perspektywy. Wzdłuż promenady ulokowały się liczne kawiarnie i tam obecnie skupia się życie towarzyskie.

Centrum dawnej twierdzy stanowi plac Trg Svetog Trojstva czyli Świętej Trójcy. Plac nazywany był kiedyś Placem Winnym, gdyż raz w tygodniu przyjeżdżali tu rolnicy z okolic i sprzedawali wino żołnierzom miejscowego garnizonu. Za czasów Tity miejsce nazywano Placem Partyzantów. Na środku stoi barokowa kolumna z początku XVIII wieku. Po stronie wschodniej znajduje się bardzo ciekawe Muzeum Slawonii, z eksponatami prezentującymi historię i folklor regionu.
Przy placu uwagę zwraca bardzo ładna kamienica z arkadami z wieżą zegarową oraz barokowy budynek główny uniwersytetu. Nieco dalej wzrok przyciąga pomalowany na żółto kościół św. Michała z dwiema dzwonnicami. Świątynia została wzniesiona na miejscu dawnego meczetu.

Region znany jest ze wspaniałej i wyrazistej kuchni. Warto spróbowanej miejscowego paprykarzu oraz bardzo smakowitych wędlin intensywnie przyprawianych papryką. Jedną z nich jest kulen czyli mocno paprykowa kiełbasa dojrzewająca. Warto wybrać się na tutejszy targ, gdzie można kupić soczyste dojrzałe nektarynki, śliwy oraz różne gatunki przepysznych, słodkich winogron i oczywiście różnokolorowe rodzaje papryki.