httpgotowanie.onet_.pl1638938slodkosci_na_tlusty_czwartekartykul.html_.jpgTłusty czwartek w 2012 roku obchodzony jest 16 lutego. Jest to ostatni czwartek przed Wielkim Postem. Rozpoczyna on ostatni tydzień karnawału. W Polsce oraz w Niemczech (w katolickiej części) według tradycji tego dnia dozwolone jest objadanie się 🙂 . Data tłustego czwartku zależy od daty Wielkanocy, dlatego jest to święto ruchome. Najpopularniejszą potrawą w czasie tłustego czwartku są oczywiście pączki, ale równie popularne są faworki (w niektórych regionach Polski zwane chrustem lub chruścikami). Dawniej objadano się pączkami nadziewanymi słoniną, boczkiem i mięsem, które, że tak powiem syto popijano takim „wykwintnym trunkiem” jak wódka 🙂 . Dzisiaj ich skład jest troszkę inny. Dzisiejsze tradycyjne pączki to pulchne ciasto drożdżowe z mąki pszennej o kształcie spłaszczonej kuli. Najczęściej nadziewane są konfiturą różaną, likierem oraz budyniem i smażone na głębokim tłuszczu aż do momentu uzyskania ciemno złotego koloru. Gotowe pączki są lukrowane lub obsypane cukrem pudrem, a na koniec posypane kandyzowaną skórką pomarańczową lub polane czekoladą.

Nasz tłusty czwartek jest już na tyle popularny, że w 2007 roku zainteresowała się nim firma Google, która pierwszy raz w historii na stronie głównej polskiej wyszukiwarki umieściła zamiast dwóch liter „o” pączki 🙂 . Był to pierwszy przypadek modyfikacji znaku graficznego firmy Google dla polskojęzycznych użytkowników.

Według przesądów, jeśli ktoś nie zje nawet jednego pączka w tłusty czwartek to w dalszym życiu nie będzie mu się wiodło, dlatego nie martwcie się o zbędne kalorie i nie żałujcie sobie jutro pączków oraz innych słodkości 🙂 . W końcu jutro mamy tłusty czwartek …