Ocean AtlantyckiMaroko położone jest w zachodniej części Atlasu, w północno-zachodniej Afryce, nad Oceanem Atlantyckim i Morzem Śródziemnym. Przez środek Maroka przebiega Atlas Wysoki z najwyższym szczytem Dżabal Tubkal (4167 m n. p. m. ). Najpopularniejszymi miejscowościami są Fez, Rabat, Agadir, Marakesz i Casablanca. Dzisiaj kilka słów o Marakeszu.

Marakesz położony jest w południowym Maroku. Jest czwartym co do wielkości miastem Maroka i jest uznawany za stolicę południowej części kraju. Marakesz leży u podnóża Atlasu Wysokiego. Niegdyś całe miasto otaczały mury obronne z czerwonej gliny. Można je podziwiać po dziś dzień w niemal niezmienionym stanie.

Marakeszem władało wiele dynastii – od Almohadów, przez Almorawidów, Marynidów, Saadytów, aż po Alawitów panujących po dziś dzień. Każda z tych dynastii zapisała się na kartach historii Marakeszu.

Do najważniejszych zabytków Marakeszu należą:Ogród Majorelle

  • Meczet Alego ibn Jusufa, który uważany jest za jeden z największych meczetów w okolicymedyny (stara część miasta) Marakeszu, jak również najstarszą ze wszystkich zachowanych budowli tego typu w mieście.  Meczet powstał w pierwszej połowie XII wieku dzięki sułtanowi Alemu ibn Jusufowi z dynastii Almorawidówi. Niestety nie jest on udostępniony do zwiedzania osobom, które nie wyznają islamu. Przy meczecie Alego ibn Jusufa znajduje się medresa o tej samej nazwie. Budynek emanuje spokojem. Jest to największa szkoła teologiczna w Maghrebie, która została zbudowana przez Saadytów w 1565 roku.
  • Kolejnym ciekawym miejscem jest marakeńska nekropolia. Składa się ona z dwóch mauzoleów, dziedzińca i ogrodów. Pięknie zdobione grobowce to miejsce spoczynku książąt z dynastii Saadytów. Grobowce są doskonałym przykładem architektury arabskiej. Najstarszy z nich powstał w 1557 roku. Większość budowli powstała w XVI wieku na polecenie sułtana Ahmada I Zwycięzcy, którego miejsce pochówku jest największą atrakcję nekropolii ze względu na wielkość rozmiarów grobowca. W XVII wieku grobowce zostały zamurowane na rozkaz Mulaja Ismaila i tak w ukryciu trwały przez około dwieście lat, aż do mementu kiedy  odkryli je Francuzi.
  • Będąc w Marakeszu nie można zapomnieć o odwiedzeniu Ogrodu Majorelle. Jego założycielem byłOgród  Majorelle1 Jacques Majorelle, który przybył do Marakeszu z Francji. Ogród powstał w roku 1924, a w 1947 został udostępniony dla zwiedzających. Po śmierci Jacque Majorelle ogród podupadł. Jego świetność przywrócił w 1980 roku Yves Saint-Laurent i Pierre Berge, dzięki czemu ogród Majorelle możemy podziwiać po dziś dzień.
  • Dżamaa el – Fna – największy plac znajdujący się na marakeszańskiej medynie. Za dnia na placu można spotkać kuglarzy, zaklinaczy węży oraz wody, berberyjskich  bajarzy, bębniarzy, kobiety malujące henną ręce oraz wróżbiarki.  Wieczorową porą plac przemienia się w wielki targ, na którym można znaleźć wszystko – od torebek, skórzanych kurtek, marokańskich souvenirów, sztucznych węży zabawek, po miejscowe specjały takie jak mózg barana czy grillowane kopytka.  Będąc w Marakeszu pamiętajcie by go odwiedzić. Naprawdę warto…
  • Meczet Kutubija to największy meczet w całym Marakeszu. Budowę meczetu rozpoczęto w 1147 roku. Jednak w 1158 roku meczet został rozebrany z powodu złego wyznaczenia ściany z mihrabem (miejsca wskazującego kierunek Mekki). Nowy meczet ukończono  w 1199 roku. Nazwa meczetu pochodzi od arabskiego słowa al-Kutubijjin – „bibliotekarz”. Ma to związek Meczet Kutubijaz rękopisami sprzedawanymi na straganach, które były ustawione dookoła meczetu. Zbudowany jest on w tradycyjnym arabskim stylu, a szczyt minaretu zdobią cztery miedziane kule, które pierwotnie były złote. Legenda głosi, że czwartą złotą kulę podarowała meczetowi Kutubija, żona kalifa Mansura, która uczyniła to jako zadośćuczynienie za złamanie ramadanu. W ramach kary za złamanie świętego postu, małżonek rozkazał jej by oddała wszystkie złote kosztowności jakie posiadała. Następnie zostały one przetopione na jedną ze złotych kul zdobiących szczyt minaretu, meczetu Kutubija. 

 

Maroko to piękny kraj, a Marakesz to jak miasto z bajki z tysiąca i jednej nocy…