Wodospad to swobodny, pionowy spadek wody rzecznej, spowodowany istnieniem w korycie rzeki wyraźnego progu skalnego o wysokości od kilku do kilkuset metrów. Wodospady występują najczęściej w górnych odcinkach biegu rzeki. Na całym świecie możemy spotkać wiele wodospadów różnej wielkości. Dziś zaprezentuję Wam kilka z nich 🙂 .

NiagaraWodospad Niagara z nazwy, chyba jeden z najpopularniejszych na świcie 🙂 . Położony jest na granicy USA i Kandy. Liczy on 50 metrów wysokości i 1200 metrów szerokości. Przez wodospad przepływają dwa tryliony litrów wody na godzinę. Wodospad wygląda szczególnie pięknie od strony kanadyjskiej, dlatego większość turystów po przybyciu na miejsce od razu przechodzi przez most na kanadyjską stronę, aby stamtąd podziwiać wodospad. Aż trudno uwierzyć, ale znalazło się już kilkunastu świadków, którzy próbowali przepłynąć wodospad np. kajakiem lub beczką.

Wodospad znajduje się na rzece Dabang He w chińskiej prowincji Guizhou, na południowy zachód od miasta Anshun. Wodospad Huangguoshu jest najbardziej popularnym azjatyckim wodospadem. Liczy 74 metry wysokości i 81 metry szerokości.

Tisissat to nie duża wieś w Etiopii znajdująca się na górnym odcinku Nilu Błękitnego. Wody rzeki spadają tu zwodospad Tisissat wysokości 42 metrów. Wodospad Tisissat to drugi co do wielkości wodospad w Afryce. Jest on najważniejszą atrakcją turystyczną Etiopii.

Złota woda, czyli Wodospad Gullfoss jest jedną z najpopularniejszych atrakcji Islandii. Woda płynie z rzeki Hyita,  która następnie spada w 32 metrową przepaść. W słoneczne dni, promienie słoneczne przebijają się przez obłoki unoszące się nad wodospadem.

Wodospady Wiktorii leżą w południowej Afryce, na granicy Zambii i Zimbabwe, na rzece Zambezi. IchWodospady Wiktorii wysokość to 108 metrów, a szerokość 1800 metrów. Przez wodospad co minutę przepływa 550 tysięcy metrów sześciennych wody. Wodospady zostały nazwane na cześć królowej ich odkrywcy.

Wodospady Iguazu  znajduje się na granicy argentyńsko brazylijskiej. Z 275 wodospadów o wysokości 70 metrów spływa rzeka Iguaza. Wodospady otacza dżungla pełna egzotycznych zwierząt. Najbardziej znanym wśród Wodospadów Iguazu jest Gardło Diabła.

Salto AngelSalto Angelo to najwyższy wodospad świata, znajdujący się w Wenezueli. Wysokość wodospadu wynosi 979 metrów. Wysokość wodospadu została określona w 1949 roku przez National Geographic Society.  Wodospad Salto Angel jest jedną z największych atrakcji wenezuelskiego Parku Narodowego Canaima.

Gersoppa to wodospad położony w południowo zachodniej części Indii, na rzece Szarawati, wysokości 253 metrów. Składa się on z 4 części. Wodospad ten zasila elektrownie wodną.

Wodospad Tugela jest najwyższym w całej Afryce, i drugim co do wielkości wodospadem na świecie. Jego wysokość to 948 metrów. Rzeka Tugela wypływa z Gór Smoczych.

Dwustopniowy Wodospad Gocta został odkryty dopiero w 2002 roku, w Andach w Peru. Ma 771 metrów wysokości, co czyni go piątym wśród najwyższych wodospadów świata.

My również możemy poszczycić się pięknymi wodospadami takimi jak:

  • Wodospad Kamieńczyka
  • Wodospad Szklarki
  • Wodogrzmoty Mickiewicza
  • Wodospad Wiliczki

Oraz wiele innych, które warto odwiedzić 🙂 .