wedkowanieKochani dziś coś specjalnie dla fanów wędkarstwa. W sercu każdego wędkarza jest kilka miejsc na świecie, które musi koniecznie odwiedzić. Te miejsca to wręcz „wędkarska mekka”. Dziś Wam opowiem o czterech z nich…

Do najpopularniejszych miejsc do wędkowania na świecie należy rzeka Ebro i leżący na jej biegu zbiornik zaporowy Caspe. Rzeka Ebro znajduj się w Hiszpanii. Miano najpopularniejszego miejsca do wędkowania zyskała dzięki okazom ryb, jakie można tu złowić, a dokładnie sumom o wadze nawet do 100 kilogramów. Obecnie populacja sumów znajdujących się w rzece Ebro szacowana jest na ponad 5 mln sztuk. Od 2007 roku osoby przyjeżdżający na połów wędkarski nad rzekę Ebro mogą korzystać z ośrodka wędkarskiego, znajdującego się w Mequinenzie (niewielka wioska, położona tuż przy ujściu rzeki Segre do Ebro). Wędkarze przyjeżdżający w ten rejon mogą łowić, zarówno na rzece Ebro, jak i zbiorniku zaporowym Caspe. Terenyebro wędkarskie są tu bardzo rozległe i dla każdego z pewnością wystarczy miejsca na dobrą „wędkarską miejscówkę”. Spotkanie tu dużej ryby jest gwarantowane. Między czerwcem, a październikiem można tu nawet mieć po kilkanaście „brań” dziennie. Sygnalizatory na wędkach, można by rzec – szaleją 🙂 . Najczęściej złowione okazy ważą od 30 do 60kg, ale oczywiście, co sprawniejsi wędkarze łowią tu nawet większe okazy. Najpopularniejszymi metodami połowu sumów w rzece Ebro jest spinning i grunt (metoda połowu, polegająca na zamocowaniu na żyłce jedynie ciężarka oraz haczyka). Jednak niezależnie od stosowanej metody połowu, każdy nawet najmniej zaawansowany wędkarz przyjeżdżając nad tę rzekę, przeżyje niezapomnianą przygodę z połowem sumów olbrzymów 🙂 .

Alaska jest największym ze stanów w USA. Cechują ją piękne tereny, dzika przyroda, dzikie zwierzęta oraz ogromne łososie i pstrągi w miejscowych rzekach. W rzece Kenai możemy spotkamy tu aż 5 gatunków łososia: łososia królewskiego, łososia nerka, srebrnego łososia, różowego łososia i sockeye łososia. Atrakcją tutejszych rzek jest również połów pstrągów tęczowych. Oprócz „połowów” wielkich ryb, można tu podziwiać piękne widoki, które w żaden sposób nie są skażone przez cywilizację.

Rzeka Severn rozpoczyna swój bieg w Północnej Walii i wpływa do morza nie daleko miejscowości Bristol. Kiedy w górach Walii pada silny deszcz, rzeka szybko przybiera. Dzięki temu koryto rzeki jest szczególnie atrakcyjne i bardzo różnorodne. W rzece Severn można złowić olbrzymie szczupaki i sandacze. Brytyjski rekord sandacza odnotowany został właśnie na tej rzece w 2008 roku. Rzeka Avon jest dopływem rzeki Severn, można łowić tu szczupaki, sandacze oraz okonie.

W północno zachodniej Argentynie, w prowincji Santiago del Estero znajdują się dwie popularne wśród wędkarzy rzeki: Dulce i Saldo.  Na rzece Dulce znajduje się wielki zbiornik zaporowy Dam, który ma około 40 000 hektarów. Jest on najpopularniejszym łowiskiem obfitującym w dorady. Oprócz terenów wędkarskich, jest tu miasto Las Termas Rio Hondo, które jest jednym z głównych kurortów termalnych i uzdrowisk w Ameryce Łacińskiej. Kiedy już będziemy zmęczeni patrzeniem na wędkę (choć to wędkarzom się chyba nie zdarza) możemy zaszaleć  w miejscowym kasynie, które jest największym w północnej Argentynie.

A Wy znacie dobre miejsca na złapanie „wielkiej ryby”?? 🙂