Zdarzyło Wam się plażować na „dziwnych plażach”? Dziś zaprezentuję Wam kilka z nich:

plaża GoaKrowia plaża (Indie).

W Indiach krowy mają status tzw. świętych zwierząt, więc czemu miały by nie mieć swojej plaży 🙂 . Stan Goa słynie z białych, szerokich i piaszczystych plaż. W latach 70 szczególnie upodobali ją sobie hipisi, którzy byli spragnieni orientu. Dziś obraz jaki możemy ujrzeć będąc na plaży Goa to palmy kokosowe, fale morskie rozbijające się o brzeg, malownicze wiklinowe domki  oraz krowy, wszędzie pokładające się, spacerujące krowy. Nie robią sobie one nic z powodu obecności turystów na plaży. Można by rzec, że są zadowolone z ich obecności, a w szczególności z ich zapasów żywności, które zdarza im się ukraść.

plaża w w PunaluuCzarna plaża (Hawaje).

Myśląc o plaży mamy na myśli długie i szerokie piaszczyste plaże ciągnące się wzdłuż morza, o pięknym złocistym kolorze mieniące się w słońcu. Plaża w Punaluu jest inna. Na Hawajach (ale nie tylko tam, takie plaże znajdziemy też na Sycylii czy Teneryfie) obecne są czarne plażę. Czarne plaże swoje pochodzenie zawdzięczają wulkanom, a dokładnie piaskowi bazaltowemu, pochodzenia wulkanicznego. Plaże w Punaluu najbardziej upodobały sobie żółwie szylkretowe (zagrożone wyginięciem).

Harbour - różowa plażaRóżowa plażą (Bahamy)

Różowa plaża znajduje się na wyspie Harbour. Swój kolor zawdzięcza muszlom otwornic. Kiedy organizmy umierają, fale rozdrabniają ich muszle na charakterystyczny różowy pył, który mieszając się z piaskiem daje efekt różowej plaży.

Zielona plaża (Hawaje).

Mieliśmy już czarną i różową plaż, teraz czas na zieloną. Zielony kolor podobno działa uspakajająco, dlatego warto ją odwiedzić po szczególnie męczącym okresie w naszym życiu. Na świecie znajdują się dwie zielone plażę. Jedna z nich położona jest na zachodnim wybrzeżu amerykańskiej wyspy Guam, a druga to Papakolea, położona na jednej z największych wysp Hawajów. Piaski Papalolei zawdzięczają swój kolor kryształkom oliwinów (grupa minerałów, zaliczana do krzemianów). Warto pamiętać, że na Hawajach oprócz czarnej i zielonej plaży, znajduje się jeszcze plaża czerwona – powulkaniczna Maui.

Hot WaterHot Water Beach (Nowa Zelandia).

Pod złotymi piaskami plaży Hot Water znajdują się gorące źródła. Plaża znajduje się na półwyspie Coromandel, na Wyspie Północnej w Nowej Zelandii, w odległości około 175 kilometrów od Auckland. Plaża Hot Water jest uwielbianym miejscem przez turystów. Po odpływie każdy może mieć tu dostęp do swojego gorącego prywatnego źródła. Wystarczy wykopać dziurę, a ciepła woda ją wypełni tworząc nasze „jacuzzi”.

Plaża palców (Urugwaj)

Punta del Este to typowo turystyczna miejscowość na południu Urugwaju. Miasto słynie z jednej z najbardziej charakterystycznych plaża na świecie, plaży palców, przez miejscowych nazywanej La playa de los dedos. W 1982 roku z okazji Międzynarodowego Spotkania Sztuki Nowoczesnej w Plenerze chilijski artysta Mario Irarrazabala stworzył specyficzną rzeźbę „Pomnik Tonących”, która przedstawia wystającą z piasku dłoń. Miała być przestrogą dla osób zażywających kąpieli, z czasem stała się symbolem kurortu rozpoznawanym na całym świecie.