Lubicie filmy akcji, dramaty i romansidła?? Na świecie jest tyle przepięknych miejsc, że doskonale służą one, jako plany filmowe.

Film „Drzewo życia”, w którym główną rolę gra Brad Pitt, był po części kręcony w Austin, w Teksasie. Mogło się wydawać, że te piękne pejzaże są wygenerowane komputerowo, ale nie, to tu w Austin znajdują się tysiącletnie stawy, które należą do rezerwatu Hamilton Pool. Park cieszy się dużą popularnością wśród wielbicieli pieszych wędrówek i amatorów pływania w krystalicznie czystej wodzie.

Bohaterowie filmów o Harrym Potterze do szkoły magii w Hogwarcie udawali się przez majestatyczny most o 21 łukach. Nie jest on dziełem speców od efektów specjalnych. Most ten to Glenfinnan Viaduct znajdujący się na trasie West Highland Line w Glenfinn w zachodniej Szkocji.  Most już wielokrotnie uczestniczył w produkcjach filmowych.

Jeden z popularniejszych seriali zeszłego i tego roku – „Gra o tron”, kręcony jest w wielu miejscach Europy. Najbardziej spektakularne ujęcia zostały nagrane na Malcie. Podczas kręcenia drugiej serii najczęstszymi pejzażami pojawiającymi się w filmie będą najpiękniejsze zakątki Irlandii Północnej oraz Islandii.

Peter Jackson – reżyser „Władcy Pierścieni”, Hobbiton stworzył w Matamata w Nowej Zelandii, który do dziś dnia stanowi popularną atrakcję turystyczną. W 2011 roku reżyser powrócił do Hobbitonu by ponownie ożywić hobbickie Shire (miasteczko Frodo Baginnsa, głównego bohatera z Władcy Pierścieni) na rzecz filmu „Hobbit”, również opartego na literaturze Tolkiena – książce „Hobbit, czyli tam i z powrotem”.

W 2004 roku film „Troja”  okazał się hitem na  skalę światową. Ponowna interpretacją „Iliady” Homera była kręcona z dala od oryginalnych plenerów znajdujących się w Turcji. Sceny do filmu kręcono na Malcie w Forcie Ricasoli.

Maroko również należy do jednego z ulubionych planów filmowych twórców filmów. Osada Ait Ben Haddou, znajdująca się na liście UNESCO, leżąca w samym sercu Maroka, była plenerem dla takich filmów jak „Gladiator”, „Królestwo Niebieskie”, czy „Aleksander”.