Europa może pochwalić się wieloma pięknymi zakątkami, dlatego zapraszam do najpiękniejszych z nich:

Kraków

Będąc w Krakowie nie możemy nie wybrać się na spacer Drogą Królewską, która rozpoczyna się w kościele św. Floriana przy Placu Matejki, przechodzi następnie obok Barbakanu oraz pozostałości dawnych fortyfikacji miejskich, by przez Bramę Floriańską wkroczyć na Stare Miasto. Po Starym Mieście czas na zwiedzanie Kazimierza, który był kiedyś odrębnym miastem. Jego nazwa pochodzi od imienia jego założyciela – Kazimierza Wielkiego. Przez lata Kazimierz stał się centrum dwóch kultur – chrześcijańskiej i żydowskiej, pełnym pięknych kamieniczek i przytulnych kawiarenek gdzie po takim spacerze przyjemnie zasiąść przy kawie i posłuchać muzyki „na żywo”. Turyści również chętnie odwiedzają gród króla Kraka z kopca Kościuszki, skąd można podziwiać panoramę od Bielan po Podgórze.  

Budapeszt

Najważniejszym punktem węgierskiej stolicy są nabrzeża Dunaju. Do XIX wieku po obu stronach były osobne miasta Buda i Peszt. Oba miasta były bogate i zachwycały swoimi budowlami. Miasto połączone efektywnymi mostami stały się jednym prężnie działającym organizmem. Atrakcji dla których przyjeżdżają tu liczne grupy turystów jest wiele, jak np.: Wzgórze Gelerta i Baszta Rybacka, Wyspa Małgorzaty, budynek parlamentu, wzgórze zamkowe, kościół Macieja, most łańcuchowy oraz wiele innych. Po zwiedzaniu możemy odpocząć na ławeczce na bulwarach naddunajskich.

Praga

Praga nie jest największym miastem europejskim, ale cieszy się opinią jednej z najbardziej znanych metropolii Europy Środkowej. Miasto można zwiedzać całymi tygodniami. Do najważniejszych punktów turystycznych Pragi należą: Hradczany (wzgórze zamkowe), Złota Uliczka z małymi kolorowymi domkami, Most Karola oraz wiele innych interesujących miejsc. Po tak wyczerpującym zwiedzaniu warto odwiedzić jedną z okolicznych knajpek, gdzie można napić się zawsze zimnego i wyśmienitego piwa.

Kopenhaga

Kopenhagę można zwiedzić w trzy dni. Oprócz zwiedzania zabytkowego centrum o bardzo bogatej historii, warto odpocząć w okolicznych barach, kawiarniach, restauracjach, które tętnią życiem aż do świtu. Będą w Kopenhadze trzeba odwiedzić pałac Amalienborg, który jest siedzibą rodziny królewskiej, gdzie codziennie w południe możemy obejrzeć zmianę warty. W samym sercu miasta znajduje się stuletni park rozrywki Tivoli z ogrodami, knajpkami i karuzelami.

Barcelona

To jedno z najciekawszych miast Hiszpanii. Miasto jest pełne żucia. Jest tu tak wiele atrakcji, że aż trudno wybrać od czego zacząć na początek. Do sztandarowych punktów zwiedzania należą: bulwar Ramblas, kościół Sagrada Familia oraz kamienice projektowane przez Antonio Gaudiego. Dla miłośników footballu swoją siedzibę ma tu jeden z najpopularniejszych zespół piłkarskich mianowicie FC Barcelona.

Wenecja

Wenecja to jedno z najromantyczniejszych miast Europy, oczywiście moim  zdaniem. Nie ma nic bardziej romantycznego niż wieczór w objęciach ukochanej osoby w weneckiej gondoli, przy dźwiękach serenady śpiewanej przez gondoliera. Wielki Kanał (Canale Grande) ciągnie się przez miasto na długości około 3,5 km, a wzdłuż niego możemy podziwiać pałace w stylu bizantyjskim, gotyckim, renesansowym i barokowym. Będąc w Wenecji nie możemy zapomnieć o Moście Westchnień, który swą nazwę zawdzięcza – skazańcom, którzy po usłyszeniu werdyktu skazującego udawali się do więzienia połączonego z Pałacem Dożów tymże mostem. Idąc przez most skazańcy wzdychali do swoich ukochanych, które pozostawiali za murami więzienia. W Wenecji warto zobaczyć również Bazylikę św. Marka jak i sam Pałac Dożów oraz najpiękniejszy pałac gotycki w całej Wenecji – Ca’d’Oro.

Paryż

Co roku Paryż odwiedza około 45 milionów turystów z całego świata. Niezależnie ile dni przeznaczymy na zwiedzanie to i tak zawsze to będzie za Malo. Dlatego turyści ograniczają się do najważniejszych turystycznych punktów miasta, takich jak: Katedra Notre Dame, wieża Eiffla, muzeum Luwr, bulwary nad Sekwaną i ogrody Luksemburskie oraz spacer po Polach Elizejskich. Przy dzisiejszej swobodzie  podróżowania pamiętacie, że możemy tu wrócić kiedy tylko przyjdzie nam na to ochota, dlatego nie warto zamęczyć się wszystkimi zabytkowymi miejscami na raz, a delektować się nimi na spokojnie.

Rzym

Włoska stolica jest przepełniona zabytkami. Forum Romanum z pozostałościami po antycznych świątyniach z czasów rzymskich cesarzy. Olbrzymie Koloseum, które jest symbolem miasta. Bazylika i plac Św. Piotra w Watykanie, które wypełnione są dziełami sztuki najwyższej klasy (Pieta – Michała Anioła i tron papieski, dzieło Berniniego). Rzym oprócz wspaniałych zabytków to słynne fontanny i place. Najpiękniejszym palcem Rzymu jest Piazza Navona, a najczęściej odwiedzaną Fontaną oczywiście jest fontanna Di Trevi. Na setkach uliczek, które przecinają Rzym wzdłuż i w szerz można się aż zagubić.

Bruksela

Na mojej liście nie mogło zabraknąć Brukseli, która jest stolicą Belgii oraz Unii Europejskiej. Miasto położone w środkowej części kraju nad rzeką Senne. Do najpopularniejszych zabytków Brukseli zalicza się: Wielki Plac, który jest historycznym centrum miasta z kamienicami z XVIII wieku, ratusz w stylu gotyckim, Dom Króla, w którym obecnie mieści się Muzeum Miejskie, Pasaż św. Huberta z 1847 roku, z galeriami, sklepami, kafejkami i restauracjami, Pałac Królewski, Pałac Narodów, Czarna Wieża, jak również wiele innych ciekawych miejsc, których wyliczenie zajęłoby mi chyba ze dwie strony. Dlatego zamiast dalej pisać o możliwych do zobaczenia atrakcjach w Europejskich miastach zachęcam do ich odwiedzenia na własną rękę 🙂 .