Decyzja o powstaniu reprezentacyjnego gmachu Opery w Sydney powstała pod koniec lat czterdziestych XX wieku. Podjęto decyzję, że opera powstanie na miejscu nieczynnej już zajezdni tramwajowej na półwyspie Bennelong Point. Duński architekt Jorn Utzon swoim projektem wygrał konkurs na projekt Opery w 1957 roku. Został wybrany przez jury z pośród  233 nadesłanych innych projektów. Budowę gmachu opery rozpoczęto w 1959roku. Pod czas prac występowały niestety liczne trudności, chociażby ze względu na nietypową formę sklepienia, jak również koszty budowy przekroczyły wielokrotnie pierwotny kosztorys. Oddanie budynku do użytku na czas również się nie powiodło. Operę udostępniono dopiero do użytku w 1973 roku, a nie tak jak planowano w 1965. Z powodu wielu sporów, które były wynikiem powyższych problemów, autor projektu opuścił w 1966 roku Australię, a projekt budowy Opery do końca doprowadziła grupa młodych australijskich architektów (m.in. Ove Arup). 20 października 1973 roku nastąpiło uroczyste otwarcie Opery, na którym osobiście pojawiła się Elżbieta II.

Sydney Opera House jest jedną z największych i najbardziej charakterystycznych oper na świecie. Zbudowana jest głównie z betonu, szkła i stali. Zajmuję powierzchnię 1,8 ha i może pomieścić 2700 osób w sali koncertowej oraz 1500 w sali operowej. W operze znajdują się największe organy mechaniczne na świecie, które składają się aż z 10 500 piszczałek. W Sydney Opera House znajdują się również: sala projekcyjna, studio nagrań, pięć restauracji, sześć barów, sklep z pamiątkami, 60 garderób, a także kino.

W nocy Opera jest oświetlona co czyni ją jeszcze piękniejszą niż za dnia. Przez Australijczyków nazywana jest „białym łabędziem Australii”. W 2007 roku Sydney Opera House została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.