Mieniące się kolorami rafy zapierają dech w piersi każdemu kto ma przyjemność zobaczyć je na własne oczy. Ten cud natury jest wyjątkowo wrażliwy na zanieczyszczenia i zmiany klimatu, już ponad 25 % raf koralowych na całym świecie przestało istnieć, dlatego pamiętajmy by szanować i dbać o nasze środowisko.  

Wielu z Was pewnie miało już do czynienia z rafami koralowymi przy okazji wyjazdu do Egiptu. Dziś opowiem Wam o najpiękniejszych rafach na świecie.

Największą, najpopularniejszą i najpiękniejszą, ze wszystkich raf na świcie jest Wielka Rafa Koralowa położona u wybrzeży Australii. Widoczna jest nawet z Księżyca. Wielka Rafa Koralowa w Australii jest siedliskiem setek gatunków roślin i zwierząt. Od 26 października 1981 roku została objęta ochroną jako park morski i wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Powierzchnia parku wynosi 346 000 km2.

Przepiękną rafę koralową spotkamy również podczas nurkowych wypraw na Karaiby, na Wyspie Buck. Od 1948 roku miejsce to jest pod ochroną, ze względu na unikalny charakter morskiego ekosystemu, jaki tu funkcjonuje. Mimo ustanowienia tego miejsca parkiem narodowym, turyści mogą tu nurkować i snurkować, podziwiając tutejszą rafę.

Wyśmienitym miejscem do podziwiania raf koralowych może poszczyć się również Meksyk, Cozumel. Znajdziemy tu rafę o spektakularnych, schodkowych krawędziach oraz wiele podwodnych jaskiń, które są rokrocznie odwiedzane przez tysiące turystów.

Bali to przepiękne miejsce. Niektórzy określają je nawet jako raj na ziemi. Sezon na nurkowanie trwa tu przez cały rok. Przybrzeżne wody wręcz roją się od gatunków kolorowych ryb, które nie występują nigdzie indziej. Nic więc dziwnego, że jest to ulubione miejsce osób, które  lubią nurkować.

Na Jukatanie wzdłuż wybrzeże Belize ciągnie się łańcuch wysepek, które tworzą barierę koralową. Jest to druga po Wielkiej Rafie australijskiej największa bariera koralowa na świecie. Wybrzeże Belize jest miejsce uwielbianym przez koneserów nurkowania i snurkowania.

Wyspa Zielonego Przylądka jest miejsce, które nie jest jeszcze zbytnio popularne jako kurort turystyczny, dlatego rafy są tu położone płytko pod powierzchnią wody, otaczają one również wraki statków. Dodatkowo pełno tu bajecznie kolorowych ryb, delfinów i żółwi.