Palacio Nacional de SintraSintra to miasto powiatowe w Portugalii, liczące około 9800 mieszkańców. Kiedyś  miejscowość ta była „ośrodkiem wczasowym ” dla królów 🙂 . Dlatego możemy zwiedzić tu wiele interesujących pałaców i rezydencji królewskich usytuowanych wśród lasów na wzgórzach, skąd można podziwiać przepiękne widoki.  Do największych atrakcji Sintry zaliczane są dwa pałace: Palacio Nacional de Sintra oraz Palacio Nacional de Pena. Są one bardzo kolorowe, a ich kształty to połączenie wielu stylów architektonicznych.

Palacio Nacional de Pena zaliczany jest do 7 cudów Portugali (jest wpisany również na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO). Pałac położony jest na wzgórzu, które góruje nad Sintrą. W słoneczny dzień pałac można dostrzec nawet z Lizbony, od której jest oddalony jedynie o 30 kilometrów. Przez długie lata Sintra była spokojnym miasteczkiem. W średniowieczu powstała tu kapliczka, którą wybudowano po objawieniu się Mastki Boskiej, dlatego miejsce to stało się celem pielgrzymek. Z czasem wybudowano tu klasztor, który zamieszkiwała garstka mnichów. W XVIII wieku sanktuarium zostało zniszczone przez szalejące burze, a następnie przez wielkie trzęsienie ziemi w Lizbonie, które zrujnowała nie tylko stolicę Portugalii, a i większość miejscowości znajdujących się na południowym wybrzeży, aż do Algarve. Ruiny Sintry stały opuszczone przez kilka dziesięcioleci, aż król Ferdynand II postanowił zmienić tereny Sintry w swoją letnią rezydencję. Budowa pałacu trwała od 1842 do 1854Palacio Nacional de Pena roku. Pałac szybko stał się atrakcję turystyczną, dzięki czemu mógł poszczycić się tytułem jednej z najczęściej odwiedzanych atrakcji w Portugalii. Eklektyczny pałac łączy takie style architektoniczne jak: neogotycki, neorenesansowy, architekturę islamu, romantyczny. Pałac posiada również liczne wieże, wieżyczki i ozdobne elementy. Dodatkowo cały efekt wzmagają czerwone i żółte barwy. Podejście do pałacu nie można zaliczyć do najłatwiejszych. Na szczyt wzgórza można dostać się też miejscowym busem. W słoneczny dzień z zamkowych murów można podziwiać Lizbonę. Poza pałacem możemy zwiedzić park, który obfituje w jeziora i altany.

Pałac Nacional de Pena jest uważany za jeden z najznakomitszych przykładów XIX wiecznego romantyzmu i to nie tylko w Portugali, ale i na całym świecie. Swoim kolorytem i architekturą niektórych zachwyca, a niektórych  śmieszy. Jedno jest jednak pewne, że nie da się przejść obok niego obojętnie.