ikonaFascynujące, zapomniane, opuszczone miasta… Poznajcie historię opustoszałych miast z całego świata.

 

 

 

oatmanOatman w Arizonie jest jednym z wielu amerykańskich miast – widm. Oatman zostało założone jako miasteczko górnicze na wysokości około 830 metrów nad poziomem morza. Początkowo było to zaledwie kilkanaście namiotów, które jednak szybko zostały zamienione na murowane budynki, gdy w 1915 roku odkryto tu olbrzymie złoża złota. Gorączka wydobywania kruszcu trwała zaledwie kilka lat, po których miasteczko zaczęło podupadać. Na szczęście, dzięki dobrej lokalizacji niedaleko drogi 66, Oatman miał szansę stania się atrakcją turystyczną. W tym celu nie modernizowano ośrodka, do dziś miasteczko wygląda dokładnie tak, jak wyglądało w XIX wieku. Przyciąga to licznych turystów, pragnących zobaczyć jak wyglądało życie w Ameryce ogarniętej gorączką złota.

 

bodieBodie to niewielkie, amerykańskie opuszczone miasteczko. Znajduje się w Kalifornii, tuż przy granicy z Nevadą. Zostało założone w 1876 roku jako jedno z wielu osiedli poszukiwaczy złota i jak wiele takich osiedli, po zakończeniu złotego szaleństwa, zostało opuszczone. W latach 40. XX wieku, już po opuszczeniu Bodie przez wszystkich jego mieszkańców, miasto zostało zniszczone przez wandali. Doceniono jednak jego wartość i obecnie miasteczko jest chronione jako pomnik historii. Bodie jest chętnie odwiedzane przez turystów, którzy mogą się przede wszystkim przejść dawną główną ulicą, która niegdyś tętniła życiem, a dziś jest miejscem opuszczonym i zapomnianym.

 

grtvikenGrytviken to miasteczko położone w Georgii Południowej, zamorskim terytorium Wielkiej Brytanii. Założono je w 1904 roku jako niewielki port morski, w którym pracowali przede wszystkim rybacy polujący na wieloryby. Zarówno port, jak i miasteczko rozwijały się prężnie aż do połowy wieku XX, kiedy znacznie ograniczono połowy wielorybów. Dziś zaglądają tu jedynie turyści, większość mieszkańców wyjechała stąd już dawno temu.

 

 

prypecPrypeć jest jednym z najbardziej znanych w Europie przykładów opuszczonych miast. Zostało założone w 1970 roku, w odległości około czterech kilometrów od elektrowni jądrowej w Czarnobylu. Zamieszkali tu, wraz z rodzinami, pracownicy elektrowni. W 1986 roku, 27 kwietnia, czyli w dzień po katastrofie, podjęto decyzję o ewakuacji miasta. Prypeć opuściło wówczas około 50 tysięcy osób. Nikt już nie wrócił, żeby tu zamieszkać. Od wielu lat Prypeć jest wielką atrakcją turystyczną dla osób poszukujących niecodziennych wrażeń. Miasto było również wielokrotnie plądrowane. Wciąż jednak w niektórych budynkach zachowała się część rzeczy pozostawionych przez wyjeżdżające w pośpiechu osoby.