Park Narodowy Krka to jedno z najchętniej odwiedzanych miejsc w całej Chorwacji. Nic dziwnego – można tu spędzić cały dzień i wciąż mieć poczucie, że nie zobaczyło się wszystkiego.

Historia

Park został założony stosunkowo późno, bo dopiero w 1985 roku. Dzięki specjalnemu programowi ochrony przyrody możemy tu podziwiać przede wszystkim siedem imponujących wodospadów na rzece Krka oraz niemal 100 jaskiń.

Park Narodowy Krka

Park Narodowy Krka

Zabytki

Teren Parku Narodowego Krka zaskakuje nie tylko niezwykłą przyrodą, ale również wyjątkowo cennymi zabytkami. Do najważniejszych z nich należy między innymi klasztor Franciszkanów, wzniesiony w 1445 roku. Wybudowano go na małej wyspie na jeziorze Visovac, dzięki czemu dziś sprawia wrażenie tajemniczego i pełnego uroku.

Park Narodowy Krka - zabytki

Park Narodowy Krka – zabytki

Warto wiedzieć, że przed wiekami, na terenie dzisiejszego Parku Narodowego Krka, znajdował się obóz wojskowy rzymskich legionistów. Do dziś można tu podziwiać pozostałości dawnych budowli. Najbardziej imponujący był tutejszy akwedukt, w całości poprowadzony pod ziemią – dzięki temu, woda nim płynąca, w lecie się nie nagrzewała a w zimie nie zamarzała.

 

Wodospady Krka

Choć jaskinie i zabytki, jakie można zobaczyć w Parku Narodowym Krka niewątpliwie są warte uwagi, to zdecydowana większość turystów przyjeżdża tu, aby zobaczyć na własne oczy wodospady Krka. Jest ich tu aż siedem – Skradinski Buk, Roški Slap, Miljacka Slap, Rošnjak, Manojlovac Slap, Brljan oraz Bilušića Buk. Największy i najpopularniejszy jest Skradinski Buk – woda spada tu z hukiem na szerokości nawet 400 metrów!

Park Narodowy Krka - wodospady

Park Narodowy Krka – wodospady

Widziałeś wodospady Krka na żywo? Podziel się wrażeniami na HolidayCheck – dodaj opinię i pomóż innym urlopowiczom zaplanować ich pobyt! A może dopiero chcesz je zobaczyć? Sprawdź hotele w Chorwacji na HolidayCheck.pl!