Coraz chętniej i coraz częściej odwiedzamy Czarnogórę. Ten niewielki kraj przyciąga wszystkich tych, którzy pragną przeżyć swoją bałkańską przygodę. Nie dotarła tu jeszcze na szczęście masowa turystyka wraz z ogromnymi, głośnymi kurortami.

W Czarnogórze zamiast na hotelowym leżaku nad basenem czas możemy spędzać nad bajecznym wybrzeżem Adriatyku, lub spacerując po malowniczych miastach, miasteczkach i wioskach. Średniowieczne mury, wąskie uliczki, romantyczne knajpki – zobaczcie, gdzie naprawdę warto zajrzeć.

Stare Miasto Budva

Budva to miasto, a raczej miasteczko, niezwykłe. Jego klimatem zachwyciło się tak wielu milionerów, że dziś swoje posiadłości ma tutaj ponad kilkuset z nich. Wystarczy krótki spacer po najstarszej części miasta by zrozumieć, skąd taka popularność tego miejsca. Starówka Budvy to labirynt uliczek pamiętających jeszcze XV wiek, to także zabytki (cerkiew świętej Sawy z XII wieku oraz kościół Santa Marija in Punta z wieku IX), ale przede wszystkim to dziesiątki kawiarni, galerii i sklepów z pamiątkami.

Stare Miasto Budva - Czarnogóra

Stare Miasto Budva – Czarnogóra

 

Stare Miasto Kotor

Miasteczko Kotor może pochwalić się statusem miasta zabytkowego, wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Ogromny podziw budzą czterokilometrowe mury obronne tego niegdyś niewielkiego miasteczka portowego. Stare miasto jest tu pełne bezcennych zabytków, takich jak cerkiew świętego Łukasza z XII wieku. Wiele z malowniczych kamienic zachowało się tu od wieku XIV.

Co ciekawe, zatoka, w której znajdziemy miasto Kotor, określana bywa mianem fiordu, do złudzenia bowiem przypomina fiordy norweskie.

Stare Miasto Kotor - Czarnogóra

Stare Miasto Kotor – Czarnogóra

 

Stare Miasto Ulcinj

Ulcinj znajdziemy na południowych krańcach Czarnogóry, tuż przy granicy z Albanią. Historia tutejszego starego miasta to ponad dwa tysiące lat, w czasie których Ulcinj z niewielkiej wioski rybackiej stał się jednym z najważniejszych dla czarnogórskiej turystyki miejsc. Charakterystyczna dla miasta jest wieloetniczność, widoczna również w architekturze starego miasta. Zobaczymy tu zarówno budowle weneckie, jak też meczety.

Stare Miasto Ulcinj - Czarnogóra

Stare Miasto Ulcinj – Czarnogóra

Widziałeś czarnogórskie stare miasta na żywo? Podziel się wrażeniami na HolidayCheck – dodaj opinię i pomóż innym urlopowiczom zaplanować ich pobyt! A może dopiero chcesz je zobaczyć? Sprawdź hotele w Czarnogórze na HolidayCheck.pl!