Warszawa pełna jest tajemnic, o których rzadko wiedzą nawet długoletni jej mieszkańcy. Jeżeli lubicie historie z dreszczykiem, a przy okazji chcecie poznać kilka ciekawostek o stolicy Polski, zapraszamy do lektury dzisiejszego postu.

Pałac Staszica

Żeby dobrze zrozumieć, dlaczego piękny Pałac Staszica zalicza się do najmroczniejszych miejsc w całej Warszawie, trzeba sięgnąć do czasów, gdy w jego miejscu stał jeszcze kościół.

W jedną z sobót 1818 roku (do dziś nie udało się ustalić o którą sobotę chodzi dokładnie) w świątyni odbywał się ślub. Wszystko szło dobrze do chwili, gdy nagle młody ksiądz odprawiający ceremonię padł trupem. Relacje przekazywane z ust do ust są różne. Jedni twierdzą, że duchowny zastrzelił się przy ołtarzu, inni, że padł otruty. Niezależnie od rozbieżności w kwestii sposobu śmierci nieszczęśnika wszyscy zgadzają się co do tego, że duch zmarłego nie chciał opuścić miejsca, w którym zakończył życie. Kiedy Stanisław Staszic na miejscu starego kościoła budował swój pałac, wielu przestrzegało go przed klątwą. Uczony, jako działacz oświeceniowy, oczywiście zignorował ostrzeżenia.

Pomimo, że od tragicznych wydarzeń upłynęły już dwa wieki, wciąż znajdziemy osoby, które wierzą w możliwość spotkania smutnego i lekko zagubionego w nieznanych sobie pomieszczeniach księdza.

Warszawa - nawiedzone miejsca, Pałac Staszica

Warszawa – nawiedzone miejsca, Pałac Staszica

Willa Morskie Oko 5

Willa przy ulicy Morskie Oko 5 jeszcze całkiem niedawno tętniła życiem. Wzniesiona w 1928 roku była miejscem, w którym gościło dużo radości. Dobre czasy budynku skończyły się wraz z początkiem II wojny światowej. Udzielano w nim schronienia wielu ludziom, którym groziła śmierć z rąk hitlerowców. Jedną z osób, które chciały tu znaleźć bezpieczeństwo miała być młoda dziewczyna. Zakochana ponoć w żołnierzu, pragnęła zrobić mu prezent i wyszła w nocy do ogrodu, aby w ciemności nazrywać kwiatów. Niestety – noc nie uchroniła jej przed bystrym wzrokiem snajpera. Dziewczyna zmarła w ogrodzie, ściskając w rękach zerwane kwiaty. Podobno można ją tu spotkać do dziś – zawodzi i szlocha w tęsknocie za ukochanym i za utraconym przedwcześnie życiem.

Warszawa - nawiedzone miejsca, Willa Morskie Oko

Warszawa – nawiedzone miejsca, Willa Morskie Oko

Opuszczony dom Szeligowska 32

Szeligowska 32 – ten adres znają wszyscy warszawscy ( i nie tylko) miłośnicy historii z dreszczykiem i wypraw mrożących krew w żyłach. Teoretycznie do opuszczonego już od wielu lat dziś domu nie można wejść – jego ogród jest szczelnie ogrodzony. Pomimo tego w Internecie można znaleźć nagrania nocnych ekspedycji poszukujących duchów.

Duchami tymi ma być mieszkająca tu przed laty rodzina, zamordowana ponoć przez ojca. Jego ofiary – żona i dwie córeczki – do dziś pojawiają się w miejscu, w którym zginęły.

 

Znacie inne miejsca nawiedzone przez duchy? Piszcie w komentarzach!