Znajdujący się na Oceanie Indyjskim Zanzibar to dla wielu wymarzony kierunek urlopowy. Ta należąca do Tanzanii wyspa jest idealnym miejscem dla fanów egzotyki oraz rajskich plaż, którzy marzą o niekończącym się lecie. Zanim jednak wybierzesz się na wczasy na Zanzibarze, koniecznie sprawdź, o czym musisz wiedzieć przed planowaną podróżą!

Wczasy na Zanzibarze

Wczasy na Zanzibarze

Kiedy jechać na Zanzibar?

Na Zanzibarze słońce świeci przez cały rok! To dzięki niewielkiej odległości wyspy od równika, panuje tam cały rok klimat tropikalny. Duży wpływ na pogodę w tej części Tanzanii mają również monsuny znad Oceanu Indyjskiego. Dzięki nim wysokie temperatury na wyspie łagodzone są przez bryzy morskie.

W ciągu dnia temperatura wynosi średnio 21 – 29 °C. Od marca do maja trwa pora deszczowa – pada regularnie, ale nie stale. To tak zwany deszcz masika, po którym często wychodzi piękne słońce.

Później, od maja do listopada, na Zanzibarze panuje pora sucha. Jest jednak trochę chłodniej.
W listopadzie zaczynają się opady deszczu vuli, który jest krótki i sporadyczny. Trwają z reguły do końca grudnia.

Od połowy listopada do marca na wyspie jest gorąco i wilgotno.

Zanzibar najlepiej odwiedzić w okresie od czerwca do października lub między grudniem a lutym.

Szczegółowe dane dotyczące pogody sprawdź tutaj: pogoda na Zanzibarze

Jak długo leci się na Zanzibar?

Lot na Zanzibar niestety często wiąże się z koniecznością co najmniej jednej przesiadki, przez co podróż może trwać nawet kilkanaście godzin. Wiele biur podróży oferuje jednak bezpośrednie loty czarterowe na Zanzibar w ramach organizowanych przez siebie wycieczek. Decydując się na podróż tego typu unikniesz przesiadek i skrócisz czas lotu nawet do około 8 godzin.

Czy przed wyjazdem na Zanzibar trzeba się zaszczepić?

Wszystkim osobom planującym wczasy na Zanzibarze, zaleca się wizytę u lekarza na co najmniej 4 tygodnie przed planowaną podróżą, aby odnowić lub uzupełnić brakujące szczepienia oraz zasięgnąć szczegółowych informacji zdrowotnych. Warto wiedzieć przed odwiedzeniem tej tanzańskiej wyspy, że w tym regionie zalecane są szczepienia m. in. przeciwko durowi brzusznemu, tężcowi, polio, błonicy, a także wirusowemu zapaleniu wątroby typu A oraz B.

Zobowiązani do szczepienia przeciwko żółtej febrze są natomiast przyjezdni z krajów, w których panuje epidemia tej choroby lub turyści, którzy przed wizytą na Zanzibarze odwiedzali regiony endemiczne.

Zaleca się również profilaktykę antymalaryczną oraz zachowanie środków ostrożności chroniących przed zarażeniem malarią w czasie pobytu na Zanzibarze. Pamiętaj o stosowaniu sprayów przeciwko owadom oraz używaniu moskitier. Nie przebywaj wieczorami na otwartej przestrzeni, gdzie istnieje zwiększone ryzyko ukąszeń przez zakażone owady.

Pamiętaj także, aby pić jedynie wodę butelkowaną, dzięki czemu unikniesz wielu chorób.

O czym warto pamiętać wybierając się na wczasy na Zanzibarze

O czym warto pamiętać wybierając się na wczasy na Zanzibarze

Jaka waluta obowiązuje na Zanzibarze?

Walutą obowiązującą na terenie Zanzibaru, podobnie jak w pozostałej części kraju, jest szyling tanzański. W tutejszych kantorach oraz bankach bez problemu wymienisz dolary amerykańskie lub euro na miejscową walutę. Nie jest to jednak konieczne! Istnieje bowiem możliwość dokonywania płatności również za pomocą dolarów amerykańskich. Ważne, aby zabrane banknoty były wydane po 2006 roku. Niestety te starsze nie są tu honorowane.

W niektórych miejscach można także płacić kartą. Dla pewności jednak lepiej mieć przy sobie gotówkę.

Czy lecąc na Zanzibar potrzebuję wizy?

Co ciekawe, przed wylotem na Zanzibar nie musisz martwić się o wizę. Wszelkich formalności dopełnisz tuż po przylocie będąc jeszcze na lotnisku. W jednym ze specjalnych okienek otrzymasz formularz do wypełnienia. Koszt wyrobienia wizy to 50 dolarów amerykańskich. Płatności można dokonać zarówno kartą płatniczą jak i gotówką. Pamiętaj również, aby w momencie przylotu do Tanzanii Twój paszport miał ważność co najmniej 6 miesięcy.

Jeżeli jednak chcesz zadbać o wizę jeszcze przed wylotem na Zanzibar, to oczywiście istnieje taka możliwość. Jest to jednak dużo droższe rozwiązanie, ponieważ najbliższa instytucja wydająca ten dokument obywatelom RP znajduje się w Berlinie.

Co spakować na wczasy na Zanzibarze?

Zabierz ze sobą lekkie, luźne ubrania, najlepiej z naturalnych materiałów. Przyda się też kurtka przeciwdeszczowa lub parasol, zwłaszcza w porze opadów deszczów masika i vuli.

Klapki lub sandałki idealne sprawdzą się do chodzenia po mieście, jednak do wędrówek po lasach niezbędne będą mocne buty. Najlepiej spakuj jedne i drugie.

Warto wiedzieć przed wyjazdem na Zanzibar, że mieszkańcy tej wyspy są wyznawcami islamu. Dlatego pamiętaj, że opuszczając kurort, powinieneś być stosownie ubrany. Przygotowując się na wczasy na Zanzibarze oprócz skąpych, przewiewnych ubrań koniecznie spakuj np. lekką koszulę z długimi rękawami, długą spódnicę lub spodnie.

Niezbędne są również lekarstwa! Zabierz ze sobą leki, które przyjmujesz na stałe, a także te przeciwbólowe oraz na przeziębienie. Zbyt mocna klimatyzacja może okazać się zdradliwa! Warto również zaopatrzyć się w leki przeciwko malarii.

Wybierając się na słoneczny Zanzibar zdecydowanie nie można zapomnieć również o takich rzeczach jak krem do opalania, nakrycie głowy czy okulary przeciwsłoneczne. Pamiętaj, aby spakować także wspomniany wcześniej spray przeciw komarom.

Co spakować na wczasy na Zanzibarze?

Co spakować na wczasy na Zanzibarze?

Co kupić na Zanzibarze?

Zanzibar to wyspa, która słynie z różnorodnych przypraw. Na miejscowych targach możesz dostać m.in. goździki, wanilię, gałkę muszkatołową, kurkumę, cynamon, imbir czy pieprz. Przed zakupem upewnij się jednak, czy wybrane przez Ciebie przyprawy na pewno pochodzą z lokalnych farm. Jeżeli chcesz mieć pewność, że produkty pochodzą z Zanzibaru możesz odwiedzić tutejsze plantacje przypraw. Taka wyprawa to doskonały pomysł na jednodniową wycieczkę!

Ciekawą pamiątką z wczasów na Zanzibarze może okazać się również chusta lub torba wykonana z miejscowych materiałów takich jak kanga czy kirenge. Te tradycyjne afrykańskie tkaniny charakterystyczne dla tego regionu na pewno zachwycą wszystkich swoimi barwami!

Co warto zobaczyć na Zanzibarze?

Zanzibar słynie z rajskich plaż, których piękno zapiera dech w piersiach! Dlatego też ta niezwykła wyspa to raj dla miłośników plażowania. Jeżeli zaliczasz się do tego grona, to koniecznie odwiedź plażę Nakupenda położoną nieopodal miasta Zanzibar lub plażę Paje na południowo-wschodnim wybrzeżu.

Co warto zobaczyć na Zanzibarze?

Co warto zobaczyć na Zanzibarze? Photo by Javi Lorbada on Unsplash

Także fani nurkowania znajdą tu coś dla siebie! Wszystkim nurkom polecamy szczególnie rafę koralową położoną wokół wyspy Mnemba na północno-wschodnim wybrzeżu Zanzibaru.

Jeżeli natomiast jesteś fanem muzyki zespołu Queen, to planując wczasy na Zanzibarze musisz wiedzieć, że w Stone Town znajduje się dom Freddiego Mercury’ego!

Jednak to zdecydowanie nie wszystkie atrakcje tej niezwykłej wyspy! Aby dowiedzieć się więcej na temat tego, co warto zobaczyć na Zanzibarze koniecznie przeczytaj artykuł, który ukazał się w naszym magazynie Escape with HolidayCheck!

O czym należy pamiętać?

Lokalni mieszkańcy znani są ze swojej wielkiej gościnności. Pamiętaj jednak, że większość z nich to wyznawcy islamu, którzy oczekują poszanowania ich kultury i religii. Z tego względu podczas pobytu w mieście zarówno mężczyźni, jak i kobiety, powinni zakrywać kolana i ramiona. Poza kompleksem hotelowym, czy plażą, lepiej nie chodź w samym stroju kąpielowym. Mini spódniczki i krótkie spodenki odsłaniające duże partie ciała niestety także odpadają.

Przebywając w Tanzanii unikaj również czynów, które mogą zostać uznane przez miejscowych za obraźliwe. Pamiętaj, aby w czasie urlopu na Zanzibarze stronić od publicznego okazywania miłości. Nikogo jednak nie obrazi trzymanie się za ręce.

Miej również na uwadze, że głośne zachowanie po konsumpcji alkoholu może być potraktowane jako obraza. Miej to na uwadze.

Szczególny szacunek należy się także muzułmańskim świątyniom oraz modlącym się w nich wiernym. Dlatego też powstrzymaj się od fotografowania wnętrza meczetu szczególnie podczas modlitwy.

Warto również pamiętać przed wyjazdem na Zanzibar, że okresem szczególnym dla Muzułmanów jest ramadan, czyli czas postu. Nie należy wtedy publicznie jeść, pić czy też palić papierosów. Miej również na uwadze fakt, że ramadan w zależności od roku występuje w innym terminie. W 2017 rozpoczął się 26 maja i trwał do 24 czerwca. Natomiast w 2018 Muzułmanie będą pościć od 15 maja do 14 czerwca. Dlatego też planując wczasy na Zanzibarze zorientuj się, kiedy w danym roku przypada ramadan. Kalendarz muzułmański jest kalendarzem księżycowym, więc daty te mogą ulec przesunięciu o dzień lub dwa.


Byłeś już na Zanzibarze? Jeśli tak, koniecznie opisz swoje wrażenia na HolidayCheck!

Jeśli przypadł Ci do gustu nasz wpis, to polecamy także inne:

Dokąd na wczasy w styczniu? Na Zanzibar!

Dziewicze plaże na Zanzibarze – wyspa Pemba

Odwiedź też ➡️ HolidayCheck.pl w celu sprawdzenia opinii o hotelach oraz porównania ofert

i cen wczasów.