Największa z wysp Morza Śródziemnego, Sycylia, jest domem dla około pięciu milionów osób. Poza nimi przez cały rok spotkamy tu również wielu turystów, skuszonych piękną pogodą, wspaniałą kuchnią i zabytkami przypominającymi o dawno minionej potędze starożytnej Grecji.

Kiedy jechać – pogoda na Sycylii

Najwięcej turystów pojawia się na Sycylii w czasie wakacji szkolnych, a zatem w lipcu i sierpniu. Szczególnie tłoczno bywa w ciągu sierpnia, wtedy bowiem większość Włochów wyjeżdża na urlopy. Jeżeli nie lubicie zgiełku i tłoku, trzeba odżałować upalną pogodę i podróż na wyspę zaplanować na inny miesiąc. W czerwcu, wrześniu i październiku możemy liczyć na równie dużo słońca i nieporównanie więcej spokoju.

Jeżeli nie zależy Wam na plażowaniu i bardziej chcecie skupić się na zwiedzaniu zabytków, na sycylijską przygodę wybierzcie maj. Pogoda jest tu wtedy stabilna – jest dość ciepło i przede wszystkim zbyt często nie pada.

Co prawda na Sycylii niemal zawsze jest względnie ciepło – nawet w styczniu temperatura powietrza nie powinna spaść tu poniżej 8 stopni Celsjusza – jednak wycieczka na wyspę w miesiącach zimowych może być nieco ryzykowna przede wszystkim ze względu na dużą niestabilność pogody.

Sycylia - magiczna wyspa, plaża

Sycylia – magiczna wyspa, plaża


Pogodę na wyspie możecie sprawdzić również tutaj: Sycylia – klimat.

Co zobaczyć

Na Sycylii tak naprawdę każdy znajdzie coś dla siebie. Jeżeli jesteście fanami błogiego wylegiwania się na słońcu – na wyspie możecie korzystać z kilometrów piaszczystych plaż. Prawdziwa gratka czeka tu jednak na pasjonatów zwiedzania naprawdę starych zabytków.

Warto zajrzeć między innymi do Taorminy, niewielkiego miasta, położonego na zboczach wulkanu Etna. Tutejsze Stare Miasto urzeka niezwykłą mieszanką zabytków – od świątyni wzniesionej jeszcze przez starożytnych Greków po kamienice arabskiego, hiszpańskiego i francuskiego autorstwa.

Sycylia - magiczna wyspa, Cefalu

Sycylia – magiczna wyspa, Cefalu

Również miasteczko Cefalu, które znajdziemy na wschodnim wybrzeżu wyspy, może pochwalić się wyjątkowo pięknym Starym Miastem. Szczególne wrażenie robi na wielu turystach widok, który roztacza się na Morze Tyrreńskie z fortecy La Rocca.

Sycylia - magiczna wyspa, Morze Tyrreńskie

Sycylia – magiczna wyspa, Morze Tyrreńskie

Podczas zwiedzania Sycylii nie może zostać pominęta również Etna – wciąż czynny wulkan, w którym, według mitologii, mieściła się kuźnia Hefajstosa. To właśnie w niej miały powstawać pioruny Zeusa. Dziś na stokach wulkanu wygodnie rozsiadły się większe i mniejsze miasteczka, jakby nic nie robiące sobie z faktu, że góra raz na jakiś czas przypomina, że wcale nie śpi.

Sycylia - magiczna wyspa, Etna

Sycylia – magiczna wyspa, Etna

Przekonaliście się, że Sycylię warto odwiedzić? Zajrzyjcie na stronę HolidayCheck – przygotowaliśmy dla Was dziesiątki ofert: Sycylia – wycieczki.

Po powrocie koniecznie opiszcie swoje wrażenia i przeżycia!