Watykan – najmniejsze państwo świata o powierzchni zaledwie 0,44km2, zdumiewa ilością bezcennych zabytków. W tutejszych muzeach spędzić można wiele dni i się nie znudzić. Zobaczcie, gdzie koniecznie trzeba zajrzeć podczas wizyty w Watykanie

Muzea Watykańskie

Muzea Watykańskie mogą pochwalić się jednymi z najcenniejszych zbiorów dzieł sztuki na całym świecie. Na ich obejrzenie z pewnością nie wystarczy jeden dzień. Jeżeli chcemy choć zajrzeć do wszystkich udostępnionych pomieszczeń muzealnych, powinniśmy przeznaczyć na to kilka dni – w końcu to prawie siedmiokilometrowy, bardzo powolny spacer! W skład zespołu muzealnego wchodzą budynki takie jak Pinakoteka, Muzeum Etruskie, Muzeum Egipskie oraz Muzeum Chiaramonti.

Watykan - najmniejsze państwo świata, Muzeum Watykańskie

Watykan – najmniejsze państwo świata, Muzeum Watykańskie

Kaplica Sykstyńska

Kaplica Sykstyńska wchodzi w skład opisanych powyżej Muzeów Watykańskich i jest jednym z najchętniej odwiedzanych w Watykanie miejsc. To właśnie tutaj zobaczyć można na własne oczy fresk „Stworzenie Adama” autorstwa Michała Anioła. Kaplica Sykstyńska to obecnie nie tylko ciekawy zabytek, ale również miejsce, w którym zbierają się kardynałowie za każdym razem, gdy muszą wybrać nowego papieża.

Watykan - najmniejsze państwo Świata, Kaplica Sykstyńska

Watykan – najmniejsze państwo Świata, Kaplica Sykstyńska

Bazylika św. Piotra

Bazylika świętego Piotra bez wątpienia jest najważniejszym i najbardziej znanym kościołem katolickim na świecie. Jest również jednym z największych – powierzchnią przewyższa ją jedynie świątynia Matki Boskiej Królowej Pokoju w Jamusukro. Bazylika powstała w miejscu, w którym ukrzyżowany został święty Piotr, uważany za pierwszego papieża. We wnętrzach świątyni można oglądać liczne arcydzieła, takie jak Pieta Michała Anioła.

Watykan - najmniejsze państwo świata, bazylika św. Piotra

Watykan – najmniejsze państwo świata, bazylika św. Piotra

Plac św. Piotra

Ogromny plac, przy którym stoi znana na całym świecie Bazylika św. Piotra, powstał w połowie XVII wieku. Z niezwykłym rozmachem zaprojektował go Bernini. To właśnie tutaj, w czasie wszystkich najważniejszych katolickich wydarzeń religijnych, zbierają się wierni – plac może pomieścić ich nawet 300 tysięcy! Jedną z okazji, która po brzegi zapełniła cały plac, była kanonizacja papieża Polaka, Jana Pawła II, która odbyła się 27 kwietnia 2014 roku. Przy zwiedzaniu warto przyjrzeć się 140 posągom świętych, otaczających plac. Jeden z nich przedstawia Polaka – Jana Odrowąża.

Watykan - najmniejsze państwo świata, Plac św. Piotra

Watykan – najmniejsze państwo świata, Plac św. Piotra

Ogrody Watykańskie

Zwieńczeniem zwiedzania Watykanu mogą być wspaniałe Ogrody Watykańskie. Na imponującej powierzchni 23 hektarów renesansowi ogrodnicy i architekci stworzyli prawdziwe dzieło sztuki. Między roślinami z całego świata wiją się wielokilometrowe ścieżki i aleje. Ogrody można zwiedzać dopiero od początku XX wieku – wcześniej były one zamknięte dla turystów.

Watykan - najmniejsze państwo świata, Ogrody Watykańskie

Watykan – najmniejsze państwo świata, Ogrody Watykańskie

Jeżeli byliście już w Watykanie, koniecznie podzielcie się swoimi wrażeniami z innymi użytkownikami HolidayCheck i dodajcie opinię na temat odwiedzonych miejsc!