W szarym PRL-u kolorowe murale przede wszystkim kusiły wizytą w Pewexie i zachęcały do oszczędzania w PKO. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu ogromne obrazy malowane na ścianach kamienic i bloków miały wydźwięk typowo komercyjny lub propagandowy.  Dziś murale przeżywają swoją drugą młodość, wciąż kusząc i zachęcając – tym razem jednak bardziej do refleksji niż odwiedzin w sklepie i banku.

Część współczesnych murali jest zaangażowana politycznie, niektóre mają przede wszystkim pobudzić wyobraźnię. Wszystkie łączy jedno – niezwykła kreatywność oraz niechęć do nudnych, nijakich ulic.

Łódź i Fundacja Urban Forms

Muralowe szaleństwo ogarnęło w Polsce przede wszystkim Łódź. To tutaj stacja CNN zrealizowała materiał  o znamiennym tytule „Bigger than Banksy”.

W Łodzi znajdziemy 35 murali należących do nietypowej, bo umieszczonej w otwartej przestrzeni, galerii Fundacji Urban Forms, wspierającej i propagującej rozwój kultury miejskiej. Do galerii należą obrazy stworzone przez artystów z całego świata, w tym przez Os Gêmeos – dwóch braci uważanych za jedne z najważniejszych postaci światowego street-artu.

Na stronie Fundacji Urban Forms umieszczono, wciąż aktualizowaną, mapę łódzkich murali. Można oglądać je samodzielnie lub wziąć udział w zorganizowanej, całodniowej wycieczce. Dla wyjątkowo zapalonych fanów murali Fundacja przygotowała propozycję warsztatów artystycznych.

Warszawa – Chopin i Skłodowska

W Warszawie w formie murali postanowiono uhonorować między innymi Fryderyka Chopina i Marię Skłodowską-Curie. Kompozytorowi poświęcono aż dwie ściany w pobliżu Muzeum Chopina na Tamce. Na muralach nie zobaczymy Chopina takiego, jakiego znamy z pomników i szkolnych lekcji. Na utrzymanym w komiksowej stylistyce muralu Chopin otoczony jest przez między innymi przez George Sand, Napoleona, oraz… japońskich turystów, robiących mu zdjęcia.

Murale związane z polską noblistką powstały w 2011 roku jako część Ścieżki Śladami Marii Skłodowskiej-Curie. Jednym z najciekawszych jest ten namalowany na ścianie biblioteki przy ulicy Lipowej. Chemiczka jest na nim przedstawiona jako wytatuowana superbohaterka.

Polskie murale na świecie

Prace polskich muralistów doceniane są również poza granicami Polski. Wywodząca się z Łodzi grupa Etam Cru (tworzą ją Sainer i Betz) w ciągu ostatnich kilku lat namalowała  głośne murale między innymi w Australii, Szwecji, Kanadzie i we Włoszech. Międzynarodowy sukces odniósł również Mariusz Waras (M-City) oraz Natalia Rak.

Galeria murali warszawskich

Zapraszamy do obejrzenia galerii murali warszawskich. Zdjęcia wykonała jedna z naszych użytkowniczek, Olga. Jeżeli macie w swoich zbiorach ciekawe zdjęcia murali nie tylko z Polski, ale i z całego świata – pochwalcie się nimi na portalu HolidayCheck!

Mural Maria Słodowska-Curie, Warszawa

Mural Maria Słodowska-Curie, Warszawa

Warszawski mural Stanisław Grzesiuk

Warszawski mural Stanisław Grzesiuk

 

Mural Warszawa Śródmieście

Mural Warszawa Śródmieście

Mural Mińska, Warszawa

Mural Mińska, Warszawa

Mural Waliców 14, Warszawa

Mural Waliców 14, Warszawa