Jeżeli w trakcie swoich wakacyjnych podróży nie mieliście jeszcze okazji odwiedzić Chorwacji, warto pomyśleć o spędzeniu kolejnego urlopu właśnie tam. Chorwacja to fascynująca mieszanka kultury śródziemnomorskiej, słowiańskiej i zachodnioeuropejskiej, kusząca bajecznymi parkami narodowymi, wyśmienita kuchnią i wielowiekowymi zabytkami. Zobaczcie, co ciekawego czeka na Was nad Morzem Adriatyckim. 

Park Narodowy Jezior Plitwickich

Chorwacja, Park Narodowy Jezior Plitwickich

Chorwacja, Park Narodowy Jezior Plitwickich

Jeziora Plitwickie to kompleks ponad szesnastu jezior i wodospadów, w którym można podziwiać największy wodospad Chorwacji o spadku 78 metrów. Ciekawym fenomenem są występujące tu rzeki podziemne, wybijające w niektórych miejscach na powierzchnię. Na zwiedzanie parku należy przeznaczyć najlepiej cały dzień. Co prawda najkrótsza z prowadzących przez niego tras przewidziana jest na dwie godziny, warto jednak spędzić tu jak najwięcej czasu.

Park Narodowy Krka

Chorwacja, Park Narodowy Krka

Chorwacja, Park Narodowy Krka

Wodospady na rzece Krka znajdują się w najmłodszym parku narodowym Chorwacji, założonym w 1985 roku. Możemy podziwiać w nim siedem wodospadów, o łącznym spadzie 242 metrów, z których największy – Skradinski buk – składa się z 17 kaskad i budzi największe emocje wśród zwiedzających. Warto wiedzieć, że na wiosnę i w trakcie lata można zażywać tu kąpieli.

Stare Miasto Dubrownik

Chorwacja, Stare Miasto Dubrownik

Chorwacja, Stare Miasto Dubrownik

Przepiękny, bogaty w cenne zabytki port Dubrownik nazywany bywa Perłą Adriatyku. To właśnie tutaj znajduje się najstarsza apteka Europy, którą w 1317 roku założyli franciszkanie. Do dziś można w niej kupić wiele tradycyjnych, ziołowych lekarstw. Stare Miasto Dubrownika kryje w sobie wiele innych, podobnie fascynujących zabytków. Warto odkryć przynajmniej część z nich.

Stare Miasto Rovinj

Chorwacja, Stare Miasto Rovinj

Chorwacja, Stare Miasto Rovinj

Rovinj ze swoimi wąskimi uliczkami, dostępem do Morza Adriatyckiego oraz przepiękną pogodą stanowi wyśmienity przykład śródziemnomorskiego miasteczka, zachęcającego do odpoczynku. Jego urokowi uległa cesarzowa Maria Teresa, zakładając tu centrum zdrowia. Do dziś, spacerując uliczkami Starego Miasta można bez trudu wyobrazić sobie, jak przed dziesiątkami lat wyglądało tu codzienne życie.

Stare Miasto Zadar

Chorwacja, Stare Miasto Zadar

Chorwacja, Stare Miasto Zadar

Zadar zdumiewa i zachwyca od pierwszej spędzonej w nim godziny. Nazywany małym Rzymem, może pochwalić się między innymi kościołem pod wezwaniem świętego Donata. Świątynię wzniesiono jeszcze na początku IX wieku! Na szczęście imponująca historia tego miejsca nie przytłacza, a raczej fascynuje.

 

Jeżeli zdecydujecie się na odwiedzenie Chorwacji, koniecznie przed wyjazdem sprawdźcie opinie użytkowników HolidayCheck o tamtejszych hotelach, a po powrocie podzielcie się swoimi wrażeniami! 🙂