Prawdziwą zmorą turysty, wyjeżdżającego na tygodniowy urlop, jest podjęcie decyzji, jak spędzić czas. Chciałoby się poleżeć na plaży, poczytać książkę, poznać lokalne smaki oraz zabytki i walory przyrodnicze. Zazwyczaj jest ich dużo, a czasu niewiele, jak więc wybrać te najlepsze? Przewodniki i internetowe relacje prezentują zwykle te same listy najpopularniejszych punktów. Nie zawsze jednak to, co najbardziej znane, jest tym, co najciekawsze!
Dziś kilka słów o greckiej wyspie Korfu i jej najbardziej przereklamowanych atrakcjach.


Ten zakątek na Morzu Jońskim zachwyca od dawna – połączeniem morza z górami, bujną zielenią drzew i gajów oliwnych, wąskimi uliczkami stolicy Kerkyra, pięknym pałacem cesarzowej Sisi i jednym z ciekawiej położonych pasów startowych Europy. Są tam jednak miejsca, które można spokojnie odpuścić i … zastąpić czymś mniej oczywistym.

 

Pomiń Rajską Plażę, popłyń na Paxos i Antipaxos

Miłośnikom kołysania się na falach, biura polecają rejs na Rajską Plażę. To całodzienna wycieczka, która dla aktywnych osób jest stratą czasu – płynie się krótko, widoki są co prawda ładne, ale na końcu statek cumuje na kilka godzin przy plaży, która jest mała, kamienista, niedostępna od strony lądu i zastawiona dziesiątkami leżaków. Nuda. Prawdziwych wilków morskich ucieszy alternatywa, jaką jest rejs na wyspy Paxos i Antipaxos. Łódka dużo czasu spędza na wodzie i co jakiś czas zatrzymuje się na kąpiele w bajecznych zatokach, a po popołudniu wpływa do portu na wyspie Antipaxos, gdzie jest czas wolny.

Korfu atrakcje turystyczne Antipaxos

Korfu atrakcje turystyczne Antipaxos

 > Więcej zdjęć z rejsu na Paxos i Antipaxos

 Canal d’Amour versus przylądek Drastis

Wieloma legendami owiany jest Canal d’Amour, który jak magnes przyciąga zakochanych. Te ładne formacje skalne i otaczające je nieduże plaże, położone są na obrzeżach kiczowatej miejscowości Sidari, a turyści oblegają je od rana aż do zachodu słońca. W sezonie ciężko znaleźć chociaż kawałek wolnej przestrzeni. Zaledwie 5 km  na zachód, znajdziecie za to malowniczy przylądek Drastis, z jasnymi klifami i wzburzonym morzem. Droga jest długa i kręta, przez co dociera tam mniej wycieczkowiczów, a widoki zapierają dech.

Korfu atrakcje turystyczne przylądek Drastis

Korfu atrakcje turystyczne przylądek Drastis

> Więcej zdjęć przylądka Drastis

 Tym razem zapomnij o mousace, skosztuj sofrito

Jak Grecja, to mousaka – zapiekanka z bakłażana i mielonego mięsa z sosem beszamelowym. Na większości wysp smakuje ona tak samo, więc jeśli chcecie tylko raz zjeść coś w restauracji, to zamówcie lokalne sofrito – potrawkę z mięsa (wołowego lub cielęcego) duszonego w sosie na bazie białego lub czerwonego wina, czosnku i cebuli.

Korfu atrakcje turystyczne tradycyjne potrawy

Korfu atrakcje turystyczne tradycyjne potrawy

Marmolada z kumkwatu zamiast miodu z orzechami

Większość turystów przywozi jako pamiątkę z greckich wysp miód z orzechami. Zapomnijcie o nim, wszędzie jest równie smaczny. Pobyt na Korfu to unikalna okazja, żeby kupić dżemy i marmolady z nieznanego u nas kumkwatu. Te małe owoce rosną na drzewach i przypominają miniaturowe pomarańcze. Są pyszne!

Korfu atrakcje turystyczne kumkwat

Korfu atrakcje turystyczne kumkwat

Odwiedź wysepkę Vlachema, klasztor Moni Theotokou zostaw tłumom

Kto wypoczęty i najedzony, ten szuka jakiejś uczty dla duszy. Większość wycieczek odwiedza klasztor Moni Theotokou – wielkie autobusy podjeżdżają jeden za drugim, a turyści wchodzą gęsiego przez wąską bramę, depcząc sobie po piętach. Jest to miejsce ciekawe, ale komercyjne i warto pomyśleć o czymś bardziej oryginalnym. My polecamy spacer na wysepkę Vlachema, połączoną z lądem wąską groblą. Znajduje się na niej żeński klasztor o urokliwej architekturze, kolorowy port z łódkami i grecka tawerna, w której można wypić zimną cafe frappe.

Korfu atrakcje turystyczne wysepka Vlachema

Korfu atrakcje turystyczne wysepka Vlachema

  > Więcej zdjęć wysepki Vlachema

Życie to sztuka wyborów. Warto wybrać to, co zostawi w nas wspomnienie prawdziwej Grecji.

Jeżeli odwiedzicie jedno z tych miejsc, koniecznie podzielcie się opinią i dodajcie swoją recenzję na HolidayCheck. To ogromna pomoc dla wszystkich planujących urlop!

Autor tekstu: Agnieszka Kuczyńska