Wyjeżdżając na długo wyczekiwany urlop nie myślimy zazwyczaj o tym, że coś może się nie udać. Wakacje kojarzą się z relaksem i odpoczynkiem, ale czasem nieoczekiwanie zdarza się coś, co komplikuje nasze plany. Do jakich nieprzyjemnych sytuacji dochodzi najczęściej w czasie wyjazdu?

Zagubiony bagaż

Może się zdarzyć, że nasz bagaż poleci w zupełnie innym kierunku niż my i nie czeka na nas w porcie docelowym. W takiej sytuacji należy niezwłocznie zgłosić się do odpowiedniego punktu na lotnisku i wypełnić niezbędne dokumenty (dotyczy to także bagażu, który został uszkodzony). Zguba powinna do nas dotrzeć tak szybko jak to możliwe, co w praktyce może oznaczać nawet 2-3 dni. Wybierając się na wakacje samolotem czarterowym, każdy pasażer ma prawo zabrać ze sobą bagaż główny oraz podręczny. Nauczona doświadczeniem, w podręcznym mam zawsze kilka drobiazgów „na wszelki wypadek” – leki, które przyjmuję na stałe, szczoteczkę i pastę do zębów, krem do twarzy, ładowarkę do telefonu, bieliznę na zmianę i 2-3 koszulki. Czuję się wówczas spokojniejsza.

Stresujące sytuacje w podróży zagubiony bagaż

Stresujące sytuacje w podróży zagubiony bagaż

Kradzież lub zgubienie dokumentów

Wakacyjny luz sprzyja rozkojarzeniu. Na co dzień dokładni i zorganizowani, zaczynamy działać bardziej chaotycznie i zwyczajnie mniej się pilnujemy. Zostawiamy aparat na plaży i idziemy się kąpać, wieszamy na krześle otwartą torbę, w której jest portfel lub wsuwamy do kieszeni kartę bankomatową i gotówkę, żeby nie nosić ze sobą większego bagażu. Czasem coś wypadnie, a czasem ktoś po to sięgnie… Chwila nieuwagi może nas kosztować wiele niepotrzebnych nerwów. Szkoda zdjęć, które są pamiątką z wakacji, nowej kamery czy karty kredytowej, ale istotnym problemem jest utrata dokumentów tożsamości. Nie w każdym miejscu jest konsulat i nie wszędzie można je wyrobić od ręki (chociaż i tak zwykle trwa to 1-2 dni). Bez dokumentu możemy mieć problem z powrotem do domu, o czym sama miałam okazję się przekonać – samolot odleciał beze mnie, a ja zostałam w obcym mieście bez gotówki i dachu nad głową. Jeśli jest taka możliwość, zawsze warto cenne przedmioty oraz dowody osobiste czy paszporty zdeponować w hotelowym sejfie, aby nie być zmuszonym myśleć o nich na każdym kroku.

Stresujące sytuacje w podróży kradzież dokumentów

Stresujące sytuacje w podróży kradzież dokumentów

Niespodziewana choroba

Tego nikt się nie spodziewa, ale niestety nie zawsze mamy na to wpływ. Zdarza się, że organizm różnie reaguje zarówno na zmianę klimatu czy strefy czasowej, jak też na upał przeplatany hotelową klimatyzacją, na lokalne jedzenie czy nadmiar słońca. Może dojść do reakcji alergicznej albo bliskiego spotkania z parzącą meduzą. W cenę wycieczek zorganizowanych wliczone jest podstawowe ubezpieczenie kosztów leczenia i następstw nieszczęśliwych wypadków, ale osoby cierpiące na choroby przewlekłe powinny je rozszerzyć. Problemy zdrowotne są stresujące i łatwo wówczas o decyzje, które mogą jedynie pogorszyć sytuacje. Turyści często szukają pomocy na własną rękę, jadą do pierwszego lepszego lekarza, płacą za usługę i leki, a dopiero później informują o tym ubezpieczyciela. Są zaskoczeni, gdy ten odmawia zwrotu kosztów. Warto pamiętać, że w sytuacjach, gdy nie ma zagrożenia życia, najpierw należy zadzwonić na podany na polisie numer alarmowy, pod którym pracownik przekaże dalsze instrukcje i skieruje do najbliższej placówki medycznej, z którą ma podpisaną umowę.

Stresujące sytuacje w podróży niespodziewana choroba

Stresujące sytuacje w podróży niespodziewana choroba

Brak gotówki

Jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że w większości miejsc w Polsce można bez problemu zapłacić kartą albo przynajmniej wypłacić pieniądze z bankomatu. Południe Europy, szczególnie wyspy, mają jednak to do siebie, że … żyją własnym rytmem. Wiele restauracji, kawiarni i sklepów nie przyjmuje płatności kartą lub przyjmuje płatności powyżej minimalnej kwoty (np. 10 EUR). W wielu miejscowościach jest tylko jeden bankomat, a jeśli się zepsuje lub zabraknie w nim gotówki to… naprawi się go jutro. Albo pojutrze, bo teraz pora lunchu, a później mecz i kolacja z przyjaciółmi. Na południu nikomu się nie śpieszy, więc zawsze warto mieć przy sobie kilka awaryjnych banknotów.

Stresujące sytuacje w podróży brak gotówki

Stresujące sytuacje w podróży brak gotówki

Hotelowe koszmary

Na portalu HolidayCheck jest tak wiele opinii opisujących hotelowe horrory, że można na ten temat napisać osobny artykuł. Bywa tak, że nasz wymarzony urlop zamienia się w koszmar właśnie ze względu na zakwaterowanie. Brudna pościel, fatalny stan łazienki, głośny remont w hotelu lub basen, z którego korzystanie grozić może utratą zdrowia… Jeśli problem jest z samym pokojem, warto domagać się zmiany i oczywiście udokumentować na zdjęciach to, do czego zgłaszamy zastrzeżenia. Jednak tym bardziej warto zbierać dowody na to, że cały hotel nie odpowiada opisowi, na podstawie którego dokonaliśmy rezerwacji – ponieważ zdjęcia i nagrania wideo będą bezcenną pomocą podczas zgłaszania reklamacji i domagania się odszkodowania. Aby jednak uniknąć rozczarowania hotelem warto czytać opinie i upewnić się, że pochodzą one z okresu jak najbliższego naszego przyjazdu. Może się bowiem okazać, że dzięki remontowi, na który narzekano w opiniach i który był powodem niskich ocen w ubiegłym sezonie, hotel znacząco podniósł standard i gwarantuje spokojny, beztroski wypoczynek.

Stresujące sytuacje w podróży hotelowe koszmary

Stresujące sytuacje w podróży hotelowe koszmary

A z jakimi nieprzyjemnymi sytuacjami w czasie urlopu spotkaliście się Wy? Możecie podzielić się swoimi doświadczeniami?

Autor: Agnieszka Kuczyńska