Od wielu lat Teneryfa niezmiennie cieszy się mianem najbardziej popularnej z Wysp Kanaryjskich. Wynika to z pewnością z jej uniwersalności – każdy znajdzie tam to, czego szuka. Wyspa jest dość duża i różnorodna. Jesteście ciekawi czym się charakteryzuje?

Teneryfa

Teneryfa

Południowa część wyspy

Południe Teneryfy jest ciepłe, suche i gwarantuje dobrą pogodę przez niemalże 365 dni w roku. Jest też bardzo komercyjne. Trzy największe miejscowości: Los Cristianos, Playa de las Americas i Costa Adeje połączone są ze sobą długą promenadą nad oceanem i trudno zauważyć, gdzie jedna się kończy, a druga zaczyna.

Teneryfa wybrzeże

Teneryfa wybrzeże

To kraina masowej turystyki, wysokich hoteli-bloków o różnym standardzie, dyskotek, sklepów z kosmetykami i ubraniami (także outletów, w których ceny są atrakcyjne). Wiele tam restauracji, barów, pubów, klubów, w których coś się dzieje niemal przez całą noc.

Teneryfa plaża

Teneryfa plaża

W bliższej lub nieco dalszej okolicy można znaleźć liczne parki tematyczne dla całej rodziny. Najbardziej znanym jest Siam Park, zaprojektowany w stylu azjatyckim, pełen zieleni i doskonałej rozrywki dla każdego (są tam zjeżdżalnie dla osób w każdym wieku, ogromna sztuczna fala, spływy leniwą rzeką, pontony, strefa dla najmłodszych, plaża i inne).

Teneryfa Siam Park

Teneryfa Siam Park

Na południu zlokalizowany jest port San Miguel, z którego odpływają łódki, statki, katamarany i podwodne łodzie ze szklanym dnem pozwalające na podziwianie wyspy z perspektywy oceanu. El Medano to miejscowość położona na południowym wschodzie słynąca z doskonałych warunków do uprawiania sportów wodnych (surfing, windsurfing i kitesurfing). Miłośnicy golfa będą na pewno zadowoleni z 27-dołkowego pola w Golf del Sur i 18-dołkowego Amarilla Golf.

A na północy…

Północ Teneryfy jest nieco chłodniejsza, bardziej wietrzna i wilgotna, ale dzięki temu również świeża i zielona. Trochę mniej turystyczna, o bardziej lokalnym obliczu. Można zaobserwować uprawy winorośli, lasy sosnowe, plantacje małych i słodkich bananów kanaryjskich oraz liczne owocowe sady. Głównym ośrodkiem jest Puerto de la Cruz, a jedną z największych atrakcji wyspy położony na jej obrzeżach Loro Park – ogromny ogród botaniczno-zoologiczny, w którym można zobaczyć m.in. delfiny, orki, pingwiny, lwy morskie i wiele innych gatunków zwierząt.

Teneryfa Loro Park

Teneryfa Loro Park

Popularnością cieszą się miejscowości Icod de Los Vinos z gigantycznym drzewem smoczym (jego średnica wynosi 10 m, a waga to 70 ton!), zalane niegdyś lawą po wybuchu wulkanu malutkie Garachico, kolonialna La Orotava, Candelaira z imponującą katedrą i posągami przestawiającymi plemię Guanchów oraz stolica, Santa Cruz de Tenerife. Jednym z najpiękniejszych miejsc jest z pewnością wąwóz Masca pełen endemicznej flory i fauny, który najlepiej odkrywać w czasie trekkingu. Tuż obok znajdują się majestatyczne, blisko 600-metrowe klify Los Gigantes, które najciekawiej wyglądają od strony wody (kto będzie miał szczęście, w czasie rejsu zobaczy również delfiny skaczące wśród białych fal!).

Teneryfa Los Gigantes

Teneryfa Los Gigantes

Najwyższy szczyt Hiszpanii, wulkan Teide (3718 m. n.p.m.) otoczony jest Parkiem Narodowym wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO. Cały teren robi ogromne wrażenie – wjazd po krętych jak serpentyny drogach, gęste drzewa, mgła i stale rosnąca temperatura. Im wyżej, tym lepsza widoczność, księżycowe krajobrazy – czarne, wypalone, nieco mroczne. Do punktu widokowego na wysokości 3550 m n.p.m. można dostać się kolejką wagonikową, jednak żeby zdobyć szczyt i zajrzeć do krateru wymagane jest pozwolenie.

Teneryfa wulkan Teide

Teneryfa wulkan Teide

Najbardziej zaskakującym punktem na mapie północy są położone na wschodzie piramidy w Güímar.

Teneryfa, jako wyspa dla każdego ma więc naprawdę wiele do zaoferowania. Jeśli jednak komuś mało atrakcji, może wybrać się na sąsiednią, bajecznie zieloną wyspę la Gomera lub nawet na Gran Canarię. Wakacje na Teneryfie dają nieskończone możliwości spędzania wolnego czasu, zwiedzania i dobrej zabawy.

Autor: Agnieszka Kuczyńska

Jak zawsze zachęcamy do zostawienia swojej opinii na HolidayCheck – czy to o hotelu, czy o atrakcji turystycznej. Wasze opinie są dla nas bardzo ważne! 🙂