Południe Portugalii – Algarve – jest wymarzonym miejscem na urlop dla każdego, kto chce połączyć leniwy wypoczynek z intensywnym zwiedzaniem. Tygodniowy pobyt na Algarve to za mało – jeśli jest to możliwe, warto wybrać się tam na dwa tygodnie, aby w pełni rozkoszować się urokami regionu.

Południe Portugalii - Algarve plaża i kwiaty

Południe Portugalii – Algarve plaża i kwiaty

Niepowtarzalny klimat

Południe Portugalii – Algarve – to piękne krajobrazy, pełne zabytków miasta, rozrywka do białego rana, małe porty i restauracje serwujące sardynki z grilla z chrupiącym pieczywem i słonym masłem. Do tego oliwki w ziołowej zalewie i kieliszek domowego, białego wina. Wybrzeże Algarve ma różne oblicza – poza bardzo komercyjnymi miasteczkami, są też mniejsze i bardziej klimatyczne, w których życie toczy się tradycyjnym rytmem. Można spacerować po nich bez końca, obserwując staruszków w kaszkietach siedzących na ławkach i dyskutujących żywo na poważne tematy albo kobiety rozwieszające pranie w oknach i na balkonach pastelowych budynków. Algarve to małe kościoły pokryte płytkami azulejos (ten w Almancil zapiera dech!) oraz lokalne targi (jeden z ciekawszych odbywa się w hali w miejscowości Olhao), na których w sezonie można kupić dojrzałe figi, soczyste pomidory, słodkie pękate arbuzy i świeże owoce morza. Zachwyca architektura z wyraźnymi wpływami mauretańskimi, pełna zdobień i detali.

Południe Portugalii - Algarve

Południe Portugalii – Algarve

Zapierające dech w piersiach plaże

Największym skarbem regionu są jednak plaże, jedne z najpiękniejszych, jakie kiedykolwiek widziałam. W okolicach Albufeiry (Praia de Falesia), Portimão (Praia da Rocha) i Lagos są one jasne, piaszczyste, w wielu miejscach otoczone wysokimi, kolorowymi klifami albo ozdobione skalnymi formacjami, które nadają im niepowtarzalnego uroku. Idealne dla wszystkich, którzy chcą opalać się, pływać i korzystać z portugalskiego słońca. Podziwiane na nich spektakularne zachody słońca zostają w pamięci na zawsze.

Południe Portugalii - Algarve plaża

Południe Portugalii – Algarve plaża

Położone na zachodzie wybrzeże Costa Vicentina jest puste, dzikie i wietrzne. Spodoba się tym, którzy szukają ciszy, spokoju i dużych fal. Na wschód od Faro znajduje się rozlewisko i Park Naturalny Rzeki Formosa. Plaże są tu długie, pełne miękkiego piachu. Teren jest płaski, tworzą się wysepki i delikatne wydmy. Można odpocząć od zgiełku i podziwiać przyrodę, obserwować ptaki. W okolicach Sagres jest kilka ciekawych miejsc do nurkowania, z podwodnymi korytarzami i wrakami statków. Kilka kilometrów dalej znajduje się Przylądek Św. Wincentego – najdalej na południe wysunięty punkt widokowy. Ocean jest tu ważnym elementem krajobrazu i atrakcją samą w sobie, daje wytchnienie w upalne, letnie dni. Warto wybrać się na jeden z proponowanych na miejscu rejsów, podpłynąć do jaskiń i rozglądać się uważnie dookoła, w poszukiwaniu delfinów skaczących radośnie w naturalnym środowisku. Urlopem na wybrzeżu nie będą rozczarowani na pewno miłośnicy sportów wodnych, szczególnie surfingu. Warunki do jego uprawiania są bardzo dobre, szczególnie na zachodzie.

Południe Portugalii - Algarve wybrzeże

Południe Portugalii – Algarve wybrzeże

Przekonaj się sam

Algarve idealnie łączy tradycję z nowoczesnością, prawdziwe życie z tym bardziej turystycznym. Wystarczy uciec z popularnych, pełnych kiczu kurortów, aby zobaczyć więcej – piękne krajobrazy, puste drogi, spokojne starówki Faro czy Lagos, uroczy klimat starej stolicy miasta Silves, mosty przerzucone przez rzeki i latarnie morskie. Zachód jest bardziej rozwinięty, więcej tam hoteli i turystycznych atrakcji. Wschód wciąż zachwyca nieodkrytymi skarbami, bujną przyrodą i ciszą.

Autorka: Agnieszka Kuczyńska

Byliście kiedyś w Portugalii? Jeśli macie zdjęcia z Algarve, to zachęcamy do dodania ich na naszą stronę. Jesteśmy bardzo ciekawi Waszych wrażeń!