Każdego roku w okolicach listopada większość europejskich miast dopada świąteczna gorączka. Pojawiają się liczne dekoracje, ogromne choinki, kolorowe światełka na głównych ulicach, lodowiska i bożonarodzeniowe jarmarki. Ich tradycja, szczególnie na zachodzie Europy, jest naprawdę długa. Dziś to już poważny biznes, który potrafi przyciągnąć miliony turystów z całego świata. Magiczna atmosfera Świąt, grzane wino z korzennymi przyprawami i lokalne przysmaki potrafią zawrócić w głowie. Kto odwiedził jeden jarmark, z pewnością będzie chciał odkryć kolejne. Lista najładniejszych jarmarków świątecznych w Europie jest długa, dziś chcę przedstawić Wam te, do których mamy najbliżej.

Berlin

Czy wiecie, że w całym mieście odbywa się kilkadziesiąt Jarmarków Bożonarodzeniowych? Zlokalizowane są one w różnych dzielnicach, konieczne jest zatem przemieszczanie się metrem. Każdy jest inny, mnie najbardziej podobał się ten przed Pałacem Charlottenburg. Warto wiedzieć, że wstęp na niektóre z nich jest płatny. W tym roku zapraszają w dniach 21.11-29.12.2016. Trzeba spróbować słynnej kiełbasy z grilla (bratwurst), doskonałego grzanego wina i pierników.

Jarmark bożonarodzeniowy Berlin

Jarmark bożonarodzeniowy Berlin

Drezno

Jarmarki w Dreźnie należą do najstarszych w Europie. Odbywają się one w kilkunastu miejscach, ale zlokalizowanych w spacerowej odległości od siebie. Zachwycają kolorami, detalami i ogromnym wyborem przysmaków i pamiątek. Koniecznie należy spróbować grzanego wina, christstollen – drezdeńskiego ciasta z bakaliami, owoców na patyku maczanych w czekoladzie, prażonych orzechów w lukrze, lokalnych serów i wędlin. Można się tam wybrać w terminie 24.11-24.12.2016.

Jarmark bożonarodzeniowy Drezno

Jarmark bożonarodzeniowy Drezno

 

Wiedeń

Stolica Austrii zachwyca eleganckim klimatem i architekturą, a jej Jarmarki Bożonarodzeniowe trafią z pewnością w gusta nawet najbardziej wymagających konsumentów. Największy i najbardziej efektowny jarmark odbywa się pod Ratuszem, na placu Rathausplatz. Warto spróbować kawy melange, ponczu, czekoladowych łakoci i pieczonych kasztanów. Jarmarki czekają na gości w dniach 18.11-23.12.2016.

Jarmark bożonarodzeniowy Wiedeń

Jarmark bożonarodzeniowy Wiedeń

Praga

Jarmarki Bożonarodzeniowe w czeskiej stolicy odbywają się na Rynku Starego Miasta oraz na słynnym placu Wacława. Na odwiedzających czeka mnóstwo atrakcji, m.in. szopka betlejemska, gigantyczna choinka czy przejażdżki bryczką. Warto spróbować miodów pitnych, ponczu i moich ulubionych trdelników (są to ciasta owinięte wokół kija i pieczone nad ogniem, obsypywane cukrem, cynamonem lub orzeszkami). Praga zaprasza w dniach 26.11-01.01.2017.

Jarmark bożonarodzeniowy Praga

Jarmark bożonarodzeniowy Praga

Bratysława

Jarmark Bożonarodzeniowy w Bratysławie nie jest jeszcze bardzo znany i komercyjny, można więc kupić wiele lokalnych produktów (zarówno spożywczych, jak też pamiątek) w rozsądnych cenach. Należy koniecznie spróbować nalewek na ciepło, słodkich świątecznych ciast i nadziewanych placków z ciasta ziemniaczanego. W tym roku jarmark odbywa się w dniach 18.11-22.12.2016.

Jarmark bożonarodzeniowy Bratysława

Jarmark bożonarodzeniowy Bratysława

Warszawa

W stolicy zazwyczaj odbywa się kilka mniejszych jarmarków, a lokalizacja głównego co jakiś czas się zmienia. Jeśli będziecie w Warszawie pomiędzy 28.11.2016 a 8.01.2017 proponuję Wam wybrać się Jarmark Bożonarodzeniowy na Barbakanie. To idealna okazja do podziwiania Starego Miasta, choinki przed Zamkiem Królewskim i corocznych, pięknych dekoracji na Krakowskim Przedmieściu i Nowym Świecie.

Jarmark bożonarodzeniowy Warszawa

Jarmark bożonarodzeniowy Warszawa

Wrocław

Przez wielu uznawany za najładniejszy jarmark w Polsce. Moim zdaniem na naprawdę wysokim, europejskim poziomie. Jest duży, zajmuje cały Rynek oraz fragmenty ulic Świdnickiej i Oławskiej. Choinki, świąteczne dekoracje, gorąca czekolada, grzane wino i wiele przysmaków, a do tego mnóstwo imprez towarzyszących czeka na wszystkich chętnych w dniach 18.11- 22.12.2016.

Jarmark bożonarodzeniowy Wrocław

Jarmark bożonarodzeniowy Wrocław

Kraków

Jarmark Bożonarodzeniowy na Rynku w Krakowie zaczyna się zazwyczaj w ostatni weekend listopada, a kończy tuż przed Świętami. Na turystów czekają dziesiątki drewnianych domków oferujących rękodzieło, pamiątki, ciepłe napoje, słodycze, oscypki i kolorowe pierniki.

Jarmark bożonarodzeniowy Kraków

Jarmark bożonarodzeniowy Kraków

Wybierając się na któryś w europejskich lub nawet polskich Jarmarków Bożonarodzeniowych trzeba wziąć pod uwagę, że ceny na nich należą do wysokich. Wypchany portfel na pewno się przyda, ale polecam uważnie go pilnować, gdyż tłumy turystów mogą sprzyjać jego zniknięciu.

Autor: Agnieszka Kuczyńska