Wielkimi krokami zbliżają się święta Bożego Narodzenia. Czas przedświąteczny to udekorowane ulice, jarmarki świąteczne, dźwięki sezonowych przebojów oraz szał zakupów. Jak co roku stajemy przed dylematem co kupić rodzicom, rodzeństwu lub przyjaciołom. Jeśli wśród najbliższych macie zapalonych podróżników postaram się Wam pomóc. Dziś prezentuję moją subiektywną listę prezentów, z których ucieszy się każda podróżująca osoba.

Świąteczne prezenty

Świąteczne prezenty dla podróżników

Skarbonka

Najlepsze są moim zdaniem te „jednorazowe”, których nie można otwierać w chwilach słabości. Można je kupić w sklepie lub zrobić samemu np. w czasie warsztatów ceramicznych. Jeśli wiemy o jakiej podróży marzy obdarowany można umieścić na niej ten konkretny cel. To dodatkowa motywacja do odkładania nawet drobnych kwot.

Zegarek z mapą

Dostępne są na rynku zarówno droższe, jak też tańsze wersje, trzeba więc pomyśleć czy ma być to główny prezent czy raczej dodatek. Na serwisach aukcyjnych już za kilkanaście złotych można kupić kolorowe zegarki z barwnymi mapami świata i samolotami zamiast wskazówek.

Scyzoryk

Klasyczny prezent i niezbędnik podróżnika. Nie przyda się raczej osobom podróżującym tanimi liniami wyłącznie z bagażem podręcznym, ale wszystkim innym na pewno.

Zestaw przejściówek

W różnych miejscach na ziemi są różne gniazdka. Można oczywiście kupić osobno każdą niezbędną przejściówkę, ale ja proponuję sprytne zestawy, które zajmują mało miejsca, gdyż są tak skonstruowane, że jedną część wkłada się w drugą.

Poduszka-rogal

Długie podróże w samolocie nie są szczególną przyjemnością. Niewygodna pozycja, wąskie fotele, mało miejsca na nogi i … uciekająca na boki głowa, gdy na chwilę uda się zasnąć. Poduszka w kształcie rogala sprawdza się idealnie w takich sytuacjach. Może być pompowana (zajmuje mało miejsca) lub nie.

Notes podróżnika

Przydatny w podróży, dla mnie wręcz niezbędny. Idealny notes ma usztywnioną okładkę, ale nie jest bardzo ciężki, jest dość gruby, ale nie większy formatem niż zwykły szkolny zeszyt. Fajnie, jakby miał podróżniczą okładkę (np. z mapą świata). Można w nim rozpisywać plan podróży, jak też już na miejscu notować ciekawe miejsca, dobre restauracje, przykładowe ceny i wszystkie inne informacje godne zapamiętania.

Plecak

Doskonały prezent dla wszystkich, którzy często podróżują tanimi liniami, wyłącznie z bagażem podręcznym. Dobrze dopasowany do wymogów linii jest bardzo pojemny i pakowany, a zarazem o wiele wygodniejszy niż walizka na kółkach.

Książka podróżnicza

Jeśli wiemy, że dana osoba wybiera się w przyszłym roku w podróż np. do Australii, warto poszukać ciekawych książek na temat tego kraju. Niekoniecznie przewodników, mogą to być też opowieści osób, które tam mieszkają lub spędziły więcej czasu. Wybór pozycji jest ogromny, dla każdego coś się znajdzie.

Kalendarz ścienny

Być może wiemy, że nasz podróżnik będzie miał słabszy podróżniczo rok (np. ze względu na remont musi ograniczyć wyjazdy) i jest mu z tego powodu przykro. Miłym prezentem będzie kalendarz ścienny ze zdjęciami ukochanego kraju lub miasta, który każdego miesiąca wywoła uśmiech na jego twarzy.

Fotoksiążka z podróży

Bardzo spersonalizowany prezent. Zrobiłam w swoim życiu wiele fotoksiążek i co ciekawe, żadna z nich nie była dla mnie. Uwielbiam robić takie niespodzianki. Idealne zarówno dla chłopaka czy koleżanek (jako pamiątka wspólnej podróży), rodziców (mix zdjęć z ich różnych wyjazdów) czy zaprzyjaźnionej pary, która np. publikuje dużo swoich zdjęć w serwisach społecznościowych.

Zdrapywana mapa świata

Hit ostatnich lat! Taką mapę można powiesić na ścianie, a po każdej kolejnej podróży zdrapywać z niej odwiedzone miejsca. Zazwyczaj są to jednak mapy całego świata, więc warto zastanowić się czy nasza podróżująca głównie po Europie kuzynka będzie z takiej niespodzianki zadowolona.

Power bank

Skończyły się czasy, gdy telefon służył do dzwonienia lub pisania sms-ów. Teraz to wielofunkcyjne narzędzie, które służy nam jako komunikator, mapa, GPS, aparat fotograficzny. Zdjęcia wrzucamy od razu na Instagram, kręcimy filmy, korzystamy z aplikacji, które pozwalają nam znaleźć najlepsze atrakcje okolicy. Niestety, im więcej z telefonu korzystamy, tym szybciej rozładowuje się bateria. Warto mieć w plecaku mały power bank, naładować go przed wyjściem i ratować się nim w ciągu dnia.

Czytnik e-booków

To już droższa propozycja, ale na pewno trafiona, jeśli bliska nam osoba wybiera się w dłuższą podróż zagraniczną, a uwielbia czytać książki. Nie będzie ich ze sobą wiozła, na miejscu raczej nie kupi, a dzięki czytnikowi może mieć pod ręką ulubione tytuły.

To tylko kilkanaście propozycji idealnego prezentu świątecznego dla podróżnika. Możliwości jest o wiele więcej – może Wy macie jakieś propozycje?

 

Autorka: Agnieszka Kuczyńska