Zimowe wyjazdy na narty wcale nie należą do najtańszych – trzeba ponieść koszty sprzętu, skipassów, noclegów – po podliczeniu wszystkich kosztów może wyjść naprawdę spora suma. Poniżej przedstawiamy wyniki badania wykonanego na zlecenie Travelcircus, w którym sprawdzono ile wydajemy na urlop narciarski w poszczególnych kurortach europejskich.

 

Narty

Dokąd najtaniej na narty?

Dokąd najtaniej na narty?

W badaniu wzięto pod lupę 120 regionów narciarskich w całej Europie. Porównano ceny skipassów, koszty wypożyczenia sprzętu i zakwaterowania w pokoju dwuosobowym, po czym wyliczono sumę, jaką przeciętnie wydaje się w ciągu jednego dnia pobytu w każdym z tych kurortów. Okazuje się, że różnice cenowe są naprawdę duże. Przebadane rejony narciarskie podzielono na cztery kategorie pod względem dobowych wydatków:

  • do 50 euro,
  • do 100 euro,
  • do 200 euro,
  • powyżej 200 euro.

Do najtańszych regionów narciarskich należy m.in. Polska. Jeśli chcemy spędzić urlop zimowy w kraju, to w Szczyrku dziennie wydamy około 48 euro łącznie z noclegiem. W Czechach i w Słowenii koszty dzienne nie powinny przekroczyć pułapu 100 euro.

Rozłam cenowy między wschodem i zachodem Europy

Niemieckie i austriackie regiony narciarskie są z reguły droższe. W Lenggries (Bawaria) wydamy ok. 125 euro dziennie, podczas gdy w Saalbach Hinterglemm w Austrii będzie to koszt 159 euro. W pięciu najpopularniejszych kurortach narciarskich w Niemczech koszty dzienne ponoszone przez turystów to poniżej 150 euro na osobę.

Regiony narciarskie na północy kontynentu należą do tych najdroższych – koszty sięgają powyżej 200 euro dziennie. I tak na przykład w Lindvallen/Högfjället zapłacimy średnio 226 euro, a w Voss Resort w Norwegii 265 euro za dzień.

Najwięcej kilometrów stoków w porównaniu do ceny, jaką musimy zapłacić za skipass, oferuje region Les Portes du Soleil (Francja i Szwajcaria) – 580 km. Na drugim miejscu plasuje się Les 3 Vallees (Francja) i Via Lattea (Francja i Włochy). Według tego badania najniższe ceny za kilometr stoku znajdziemy we Francji, Austrii, Szwajcarii i Włoszech.

A jeśli zamiast śniegu i aktywnego wypoczynku marzy Wam się wylegiwanie na słonecznej plaży, zajrzyjcie do naszego wpisu o Zanzibarze ➡️ Zanzibar – najważniejsze informacje lub jednej z pięknych Wysp Kanaryjskich ➡️ Wyjątkowej Lanzarote.

To jak, narty czy plaża, żeby uciec od tej szarości za oknem? ????

»»