Podróż samolotem z dziećmi na rodzinne wakacje nierzadko powoduje stres zarówno u rodziców, jak i u maluchów, oraz wiąże się często z wysokimi kosztami. Linie lotnicze oferują wprawdzie częściowe rabaty oraz bezpłatny transport specjalnego bagażu, ale w zależności od przewoźnika zasady się różnią.

Samolotem z dziećmi

Samolotem z dziećmi – zasady popularnych linii lotniczych

Myślisz o podróży całą rodziną. Ale na wakacje samolotem z dziećmi? Wielu rodziców ma pewne opory, ponieważ ten pozornie prosty temat niesie ze sobą wiele pytań. Czy wiesz na przykład co możesz ze sobą zabrać, unikając uiszczania dodatkowych opłat? Wózek dziecięcy, fotelik samochodowy? A może nawet łóżeczko turystyczne dla najmłodszych? Czy w samolocie należy wykupić dodatkowe miejsce dla dziecka?

Ogólne reguły obowiązujące w Polsce mówią, że w przypadku dzieci powyżej 2. roku życia rodzice zobligowani są do wykupienia maluchowi osobnego miejsca siedzącego. W przypadku młodszych pociech rozwiązanie to jest opcjonalne. Decydującym warunkiem jest wiek dziecka w dniu lotu powrotnego.

Cena biletu dla małych dzieci stanowi zazwyczaj jedynie niewielką część ceny biletu normalnego. Także bagaż może zostać nadany nieodpłatnie.

W zależności od linii lotniczej zasady te mogą jednak wyglądać nieco inaczej. Przyjrzyjmy się jak regulują te kwestie najpopularniejsi przewoźnicy w Polsce.

Jak podróżować samolotem z dziećmi? Najważniejsze informacje:

LOT

Cena biletu: Dzieci do 2. roku życia mogą liczyć na 90% zniżki. Starsze dzieci (do 11. roku  życia) otrzymują do 30% rabatu.

Bagaż: Dziecku poniżej 2. roku życia przysługuje bezpłatny limit bagażowy w ilości jednej sztuki do 23 kg niezależnie od klasy podróży i portu docelowego (z wyjątkiem biletów w LOT Economy Simple). Jako bagaż podręczny uznaje się posiłki dla dzieci oraz składany wózek dla dziecka lub spacerówkę (nie są one wliczane w limit bagażu).

Dodatkowym ułatwieniem dla rodzin podróżujących samolotem z dziećmi jest tzn. priority boarding, dający podróżującym z dziećmi pierwszeństwo wejścia na pokład.

Podczas lotu na dzieci czekają specjalnie przygotowane atrakcje takie jak kolorowanki, kredki oraz certyfikat młodego podróżnika. W samolocie dostępne jest także specjalne miejsce do przewijania.

Oferta różni się w zależności od długości lotu.

 

Ryanair

Cena biletu: Dzieci do 2. lat mogą liczyć na bilet w cenie 20 € (około 90 zł). W przypadku starszych dzieci rodzice będą musieli pokryć pełen koszt biletu normalnego. Przewoźnik oferuje podróżującym rodzinom specjalną ulgę Family Extra, w ramach której możliwa jest bezpłatna rezerwacja miejsca dla maksymalnie czworga dzieci poniżej 12. roku życia. Dodatkowo, w ramach programu „Zawsze lepsi”, rodziców obowiązuje rezerwacja miejsca podróży obok miejsca dziecka.

Bagaż: Dzięki uldze rodzinnej Family Extra, bagaż dla dzieci oraz pierwszeństwo wejścia na pokład samolotu są 50% tańsze od normalnej ceny tych usług. Niemowlęcy bagaż podręczny do 5 kg oraz dwie sztuki wyposażenia dla niemowląt mogą zostać przetransportowane bez dodatkowych opłat. Na pokładzie są akceptowane foteliki samochodowe.

 

Wizzair

Cena biletu: W przypadku niemowląt do 2. roku życia cena biletu wynosi 27 € (około 120 zł). Jeśli cena biletu normalnego jest niższa niż 27 €, opłata za bilet dla dziecka będzie tej samej wysokości. Starsze dzieci obowiązują ceny biletu normalnego.

Bagaż: Na pokład samolotu można bezpłatnie wnieść składany wózek dziecięcy lub małą kołyskę. Dozwolone jest także wniesienie pieluch, chusteczek nawilżanych dla niemowląt, ubrań na zmianę dla siebie i dziecka, gryzaków, małych zabawek oraz oryginalnie zapakowanego jedzenia oraz napojów dla dzieci. W przypadku fotelika samochodowego dla najmłodszych dzieci konieczne jest wykupienie dodatkowego miejsca w standardowej cenie.

Linia oferuje rodzinom podróżującym samolotem z dziećmi nieodpłatną usługę pierwszeństwa wejścia na pokład.

 

EasyJet

Cena biletu: Bilet w stałej cenie 28 € (około 125 zł) przysługuje dzieciom do 2. roku życia. Za starsze dzieci rodzice zobligowani są do zapłaty ceny biletu normalnego i rezerwacji oddzielnego miejsca siedzącego.

Bagaż: Bezpłatnie można przetransportować na pokładzie dwie sztuki bagażu specjalnego, np.wózka dziecięcego lub fotelika samochodowego. Dzieci powyżej 2. roku życia mogą wnieść na pokład jedną sztukę bagażu podręcznego bez limitu wagowego (o wymiarach 50x40x20 cm).

Dodatkowo przewoźnik umożliwia rodzicom dzieci poniżej 5. roku życia bezpłatną usługę pierwszeństwa wejścia na pokład.

 

AirBerlin

Cena biletu: Za bilet dla dzieci do 2. lat rodzice zapłacą od 15% do 20% ceny netto biletu (w zależności od długości lotu). Dzieciom poniżej 12. roku życia przysługuje do 20% zniżki.

Bagaż: Niemowlęta i dzieci do 11. roku życia mogą zabrać ze sobą na pokład samolotu jedną sztukę bagażu podręcznego. Bezpłatnie można też przewieźć wózek dziecięcy, spacerówkę, fotelik samochodowy czy łóżeczko turystyczne. W przypadku taryfy JustFly, która nie obejmuje nadania bagażu, bagaż specjalny przyjmowany jest bezpłatnie podczas odprawy.

Dodatkową usługą są tzw. kosze dla niemowląt, dostępne na wszystkich trasach trwających minimum 90 min. (w czasie lotów krótko- i średniodystansowych – w europejskiej klasie biznes, a na długich trasach – w specjalnie przygotowanych do tego rzędach).

 

Lufthansa

Cena biletu: Na trasach krajowych w Niemczech najmłodsze dzieci do 2. lat podróżują bezpłatnie. Na pozostałe loty przysługuje im bilet w cenie odpowiadającej 10% ceny biletu normalnego. Taryfa dziecięca skierowana do dzieci do 11. roku życia oferuje bilety w cenie 75% ceny biletu normalnego.

Bagaż: Dzieciom poniżej 2. lat przysługuje bezpłatny transport jednej sztuki bagażu o wadze do 23 kg (z wyłączeniem taryfy Light w klasie ekonomicznej na trasach europejskich). Wózek dziecięcy nie musi być nadawany jako bagaż- przed wejściem na pokład samolotu pracownik linii odbierze go i zwróci po wylądowaniu.

Dodatkowo na pokładzie samolotu rodzice mają możliwość podgrzania butelek lub jedzenia dla dzieci, a w łazienkach znajdują się stanowiska do przewijania. Samoloty latające na długich trasach wyposażone są także w łóżeczka dla najmłodszych dzieci. Podczas wszystkich kursów załoga oferuje dzieciom książeczki do kolorowania i układanki.

 

Condor

Cena biletu: Cena biletu dla dzieci poniżej 2. roku życia wynosi 10% ceny biletu normalnego.

Bagaż: Poza bagażem podręcznym rodzice mogą wnieść na pokład samolotu przybory pielęgnacyjne dla dzieci. W klasie ekonomicznej, biznesowej oraz premium dzieci do 2. lat otrzymują dodatkowo 10 kg, a starsze (do 12. lat) od 25 do 30 kg bagażu wliczonego w cenę. Dwie sztuki bagażu dziecięcego (łóżeczko, wózek) transportowane są bezpłatnie.

 

Tuifly

Cena biletu: W zależności od długości trasy, cena biletu dla dzieci poniżej 2. lat waha się pomiędzy 15 € (około 65 zł) a 50 € (około 225 zł). Starsze dzieci obowiązuje bilet normalny.

Bagaż: Transport wózka dziecięcego czy fotelików dla dzieci jest bezpłatny, należy jednak odpowiednio wcześnie zgłosić taką potrzebę. W zależności od wagi łóżeczka dla dzieci, jego przewóz może być płatny.


Jak widzicie, podróż samolotem z dziećmi cieszy się swoimi prawami, ważne tylko, aby je poznać. Mamy nadzieję, że pomogliśmy Wam zaznajomić się z ogólnymi zasadami najpopularniejszych w Polsce linii lotniczych. Pomogliśmy? ????

Coś na koniec:

 Widzieliście już nasz wpis o rankingu cen europejskich kurortów narciarskich? Jeśli nie, to zapraszamy tutaj: >> Dokąd najtaniej na narty?.

• Ostatnio pojawił się u nas również wpis o byciu wege na wakacjach, zerknijcie tutaj: >>Weganie i wegetarianie na wczasach. 

• W celu sprawdzenia i porównania cen wczasów zapraszamy na naszą stronę HolidayCheck.pl – znajdziecie tu też opinie o hotelach oraz aktualne zdjęcia od turystów.