Naliczanie dodatkowych opłat za korzystanie z telefonu poza granicami kraju zostanie już wkrótce całkowicie zniesione. Zniesienie roamingu w Europie już od 15 czerwca 2017 roku! Będziemy dzwonić, sms-ować i surfować po Internecie bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Uwaga! Regulacja dotyczy państw należących do Unii Europejskiej.

Zniesienie roamingu

Zniesienie roamingu

Co oznacza dla nas zniesienie roamingu?

W środę przedstawiciele Parlamentu Europejskiego i krajów członkowskich podjęli decyzję o ostatecznym zniesieniu opłat roamingowych w UE. Co konkretnie zmieni się od 15 czerwca tego roku? Krótko mówiąc, sieci komórkowe nie będą już mogły naliczać dodatkowych opłat turystom przebywającym na urlopie w Hiszpanii czy Włoszech, którzy dzwonią do swoich bliskich w Polsce lub korzystają z Internetu na plaży czy w hotelu. Za wysłanie mailem zdjęcia na tle Koloseum czy wieży Eiffla nie zapłacisz więcej niż w Polsce. Podsumowując: zniesienie roamingu oznacza, że koszty połączeń, sms-ów i surfowania w Internecie będą zagranicą (w krajach UE) takie same, jak w Polsce.

Co ciekawe, wszelkie pakiety i promocje uwzględnione w umowie z operatorem także będą brane pod uwagę i będziemy mogli korzystać z nich zarówno w kraju, jak i zagranicą. Dodatkowo, przebywając poza Polską, połączenia przychodzące odbierzemy całkowicie za darmo.

Które kraje obejmuje zniesienie roamingu dla turystów?

Początkowo roaming zniesie 28 krajów członkowskich Unii Europejskiej, a także Islandia, Norwegia i Liechtenstein. W przypadku niektórych umów z operatorami komórkowymi lista tych państw może być dłuższa. Od 15. czerwca prawdopodobnie również w Szwajcarii nie będziemy juz ponosić żadnych dodatkowych kosztów za usługi telekomunikacyjne.

Co z Wielką Brytanią, gdy ta opuści UE?

Zniesienie roamingu będzie także obejmować Wielką Brytanię, nawet gdyby doszło do ewentualnego Brexitu. Co prawda, nie zostały jeszcze ustalone żadne konkretne regulacje, ale zakłada się, że nawet po jej wystąpieniu z Unii Europejskiej, Wielka Brytania utrzyma część norm wspólnoty, w tym tę dotyczącą opłat telefonicznych.

________________________________________________________________________________

Podobał Ci się wpis o zniesieniu roamingu w Europie? Jeśli tak, to zachęcamy do lektury naszego ostatniego artykułu o Majorce:

➡️ Przepełniona Majorka 2017

 i o tym, jak podróżować samolotem z dziećmi:

➡️ Samolotem z dziećmi – zasady popularnych linii lotniczych

Odwiedź też ➡️ HolidayCheck.pl w celu sprawdzenia opinii o hotelach oraz porównania ofert wczasów.