Wystrzelone z półwyspu Synaj niezidentyfikowane rakiety skierowane zostały na miasto Ejlat, kurort leżący nad Morzem Czerwonym. Izraelski system obrony powietrznej „Iron Dome” szybko unieszkodliwił zbliżające się pociski.

Izrael

Izrael: alarm powietrzny na granicy

Izrael przechwytuje rakiety wystrzelone z półwyspu Synaj

W środę późnym wieczorem izraelskie wojsko przechwyciło w porę rakiety zanim uderzyły w nadmorskie miasto Eljat położone nad Morzem Czerwonym.  Wystrzelone z Egiptu niezidentyfikowane pociski zostały zniszczone przez izraelski system obrony przeciwrakietowej „Iron Dome” (pl: „Żelazna Kopuła”), o czym poinformowało internetowe wydanie izraelskiej gazety „Haaretz”. Przechwycono co najmniej 3 pociski. Na skutek ataku nikt nie został ranny.

Eljat to strategiczny port morski, znajdujący się na południowym krańcu Izraela, jest bardzo ważnym ośrodkiem przemysłowym Izraela. Wąski pas wybrzeża zapewnia miastu dojście do Morza Czerwonego, co odgrywa dużą rolę w dostępie do afrykańskich i azjatyckich rynków. Istotną gałęzią tutejszej gospodarki jest także turystyka.
Na terenie półwyspu Synaj aktywne są grupy zbuntowanych koczowników, gangi, przemytnicy, a także islamscy ekstremiści. Rząd w Kairze od lat próbuje załagodzić spory w tym rejonie, jednak bezskutecznie. Po krwawych atakach na egipskie siły bezpieczeństwa w rejonie tym króluje anarchia.

Wybuchy w strefie Gazy

Kilka godzin po udaremnionym ataku rakietowym z półwyspu Synaj miał miejsce nalot na Strefę Gazy. Jak podały źródła palestyńskie, w ataku zginęły dwie osoby, a pięć zostało rannych. Pociski lotnicze zrzucono w obszarze, na którym znajdują się tunele przemytnicze na granicy z Egiptem, co potwierdziło Ministerstwo Zdrowia w Strefie Gazy.
Powołując się na informacje medialne, nalot miał miejsce w przygranicznej miejscowości Rafa na południu Strefy Gazy. Tamtejsze przejście graniczne jest najważniejszą drogą dostaw dla mieszkańców Gazy. Rafa znajduje się około 200 kilometrów od miejscowości Ejlat na wybrzeżu Morza Śródziemnego.
Nadal nie jest jasne, czy eksplozje rzeczywiście są związane z izraelską akcją wojskową w kontekście wcześniejszego ataku rakietowego. Izraelski rzecznik wojskowy w Tel Awiw wypowiadał się na ten temat ostrożnie. Tłumaczył, że nie może potwierdzić izraelskiego ataku lotniczego w tym rejonie.


Spodobał Ci się ten wpis? Jeśli tak, to zapraszamy do podobnych artykułów:

Uszkodzona walizka – reklamacja

Zniesienie roamingu w Europie

Odwiedź też ➡️ HolidayCheck.pl w celu sprawdzenia opinii o hotelach oraz porównania ofert i cen wczasów.