Trójmiasto w okresie zimowym to świetne miejsce do spacerów brzegiem morza, gdzie podziwiać można Bałtyk, który przy okazji sztormu czy mrozu potrafi zaskakiwać swoim zmieniającym się niemal z godziny na godzinę obliczem. Miłośnicy zabytków spędzą czas na gdańskim Starym i Głównym Mieście, lub zwiedzą jedno z atrakcyjnych muzeów.

Ulica Mariacka

Jeśli ktoś tęskni za pięknem minionego czasu, niech pójdzie tu na spacer. To jedyna ulica, która zachowała prawdziwy klimat dawnego Gdańska. Uważana za jedną z najbardziej urokliwych uliczek, pełna sklepów i warsztatów gdańskich bursztynników.  Na końcu ulicy (patrząc od strony Bramy Mariackiej) znajduje się Kamienica Gotyk – najstarsza w mieście kamienica, w której mieszkał Mikołaj Kopernik. Słynny astronom, mimo że był osobą duchowną, którą obowiązywał celibat, przez kilka lat żył tutaj w nieformalnym związku ze swoją gospodynią, córką holenderskiego kupca. Dziś miejsce to funkcjonuje jako pensjonat, można więc zarezerwować tu nocleg.

 

Kościół św. Katarzyny

To najstarsza świątynia parafialna Starego Miasta. To tu Jan Heweliusz ożenił się z młodszą o 36 lat kobietą, tylko dlatego, że potrzebował kogoś, kto zdjąłby z niego obowiązki związane z prowadzeniem browaru, który był głównym źródłem jego dochodów. Miał zamiar obarczyć tym swoją małżonkę, a sam poświęcić się swojej największej pasji – astronomii. Tymczasem Elżbieta sprytnie wywinęła się od tych obowiązków i towarzyszyła mężowi w badaniu ciał niebieskich stając się jego asystentką. Uznawana jest za pierwszą w Rzeczypospolitej i jedną z pierwszych w nowożytnej Europie kobietę astronoma.

Molo w Sopocie

Najdłuższy pomost drewniany w Europie i największa atrakcja letniej stolicy Polski, w zimie również ma swój nieprzeciętny urok. Na jego końcu (prawie pół kilometra wgłąb Zatoki Gdańskiej) można odetchnąć świeżym powietrzem, gdzie stężenie jodu jest dwukrotnie większe niż w części lądowej. Przybywając do Sopotu w okresie zimowym można skorzystać ze sztucznego lodowiska, które znajduje się na głównym placu Skweru Kuracyjnego przy molo.

Molo w Orłowie

Urzekające molo, najpiękniejsze wśród trójmiejskich pomostów. Położone jest w pobliżu Klifu Orłowskiego który częściowo oddaje swoją część morzu. Jest to zjawisko unikalne w Polsce. Tuż przy molo funkcjonuje Tawerna Orłowska z przytulnym barem na parterze i utrzymaną w marynistycznym stylu salą restauracyjną ze zjawiskowym  widokiem na Klif, molo i Zatokę Gdańską. Przy restauracji mieści się przystań rybacka skąd do tawerny trafiają świeżo złowione ryby.

 

Molo w Orłowie

Molo w Orłowie

 

Nadmorska ścieżka spacerowa

Biegnie ona wzdłuż plaży, ale cofnięta jest nieco w głąb lądu, więc osłonięta od wiatru. Można nią dotrzeć od molo w Orłowie, przez Sopot, molo w gdańskim Brzeźnie, aż do Falochronu Zachodniego, gdzie widać wychodzące w morze statki.

Nadmorska ścieżka spacerowa

Nadmorska ścieżka spacerowa

 

Bulwar Nadmorski w Gdyni

To tutaj sztorm wygląda najbardziej efektownie. Silny wiatr w połączeniu z mrozem daje w tym miejscu gwarancję niezapomnianych widoków.

Bulwar Nadmorski w Gdyni

Bulwar Nadmorski w Gdyni

Bulwar Nadmorski w Gdyni

 

Długie Pobrzeże w Gdańsku

Jedyna w Gdańsku nadwodna ulica. W XIV wieku była to główna uli-ca średniowiecznego miasta. Długie Pobrzeże powstało z przedłużania i łączenia ze sobą drewnianych pomostów, zakładanych przed każdą brama wodna, służących do wyładunku załadunku towarów ze statków na Motławie. Jedną z takich był największy dźwig portowy średniowiecza Żuraw. Po drugiej stronie zobaczymy pierwszy po wojnie zbudowany statek o napędzie parowym s/s Sołdek – obecnie statek muzeum. Możemy je odwiedzić bezpłatnie – we wtorek Sołdek, a w środę Żuraw.

Długie Pobrzeże w Gdańsku

Długie Pobrzeże w Gdańsku

Długie Pobrzeże w Gdańsku

 

Restauracja Prologue

Na końcu Długiego Pobrzeża, nieopodal miejsca w którym kiedyś stał Zamek Krzyżacki, znajduje się restauracja Prologue z wyśmienitą kuchnią i widokiem na Wyspę Ołowianka, na którą już w sezonie letnim będzie można się dostać budowaną właśnie kładką dla pieszych.

Droga Królewska

Droga Królewska to nieoficjalna nazwa, która nawiązuje do uroczystych wjazdów monarchów do miasta, zapoczątkowanych w 1457r., przez Kazimierza Jagiellończyka. Wydarzenia te miały wyjątkową, teatralną oprawę, która miała jeden cel – olśnić i rzucić na kolana. Jej trasa biegła ulicą Długą i Długim Targiem, gdzie mieszkały wpływowe i najbogatsze rodziny gdańskiego patrycjatu. Była wizytówką i symbolem zamożności, a przepiękne kamienice, Ratusz i Dwór Artusa wyglądają jak szkatuła pełna brylantów.

Droga Królewska

 

Europejskie Centrum Solidarności

Proponuję spacer pod pomnik Poległych Stoczniowców. To tutaj narodziła się „Solidarność” – 10 milionowy ruch, który zmienił Europę i świat. Obok można zobaczyć historyczną salę BHP oraz Europejskie Centrum Solidarności. To ważny punkt na historycznej i kulturalnej mapie Polski i Europy. To instytucja kultury, która opowiada o drodze do wolności Polski i Europy Środkowo- Wschodniej.

Muzeum Emigracji

Otwarte w 2015 roku, jest to jedyne muzeum w Polsce poświęcone tematowi emigracji. Muzeum opowiada historię o dziejach wyjazdów i losach Polaków w ścisłym związku ze współczesnością. Historia emigracji pisze się bowiem każdego dnia. Jej najróżniejsze wymiary przedstawia wystawa stała. Obiekt jest położony nad wodą przy nabrzeżu portowym, a we wnętrzu znajduje się bar i restauracja.

 

White Marlin

W Sopocie restauracją z najładniejszym widokiem jest White Marlin. Położona tuż przy plaży w Łazienkach Południowych serwuje również śniadania.

Autorem tekstu jest licencjonowany trójmiejski przewodnik Marek Formela.
www.zwiedzanietrojmiasta.pl
Fot. Jakub Formela

 

Trójmiasto zimą wygląda zjawiskowo! Zapraszamy na HolidayCheck, aby sprawdzić ceny i opinie gości.