Najbardziej aktywny europejski wulkan Etna ponownie daje o sobie znać. Erupcja, która miała miejsce w czwartek 16.03.2017, znów przyciągnęła wzrok całego świata

Erupcja wulkanu

Erupcja wulkanu

Już od kilku tygodni nadprzeciętna aktywność Etny spędzała sen z powiek mieszkańcom okolicznych osiedli. Na szczęście, według ekspertów z Narodowego Instytutu Geofizyki i Wulkanologii (INGV), wulkan nie stanowi obecnie bezpośredniego zagrożenia dla ludzi.

Strumień lawy, który spływa po południowo-wschodniej części krateru, może wypływać przez kilka kolejnych dni, a nawet tygodni. Poza tym erupcji towarzyszy ulatywanie gazów, które z przerwami wyrzucają bomby z lawy. Do piątku aktywność wulkanu nie wpływała w żadnym stopniu na funkcjonowanie pobliskiego lotniska w mieście Katania. Niestety w sobotę lotnisko zostało zamknięte, a loty odwołane lub przekierowane.

Wulkan znajduje się pomiędzy afrykańską a europejską płytą kontynentalną, dlatego region ten bardzo często daje znać o swojej aktywności sejsmicznej, której następstwem może być wybuch Etny. Od V wieku odnotowano prawie 100 dużych wybuchów, z których najsilniejszy w 1669 roku zniszczył miasto Katania. Ostatni poważny wybuch miał miejsce w maju 2016, kiedy to w wyniku kilku gwałtownych erupcji, w powietrze wyrzucona została wysoka na 3 kilometry chmura dymu, gazów i popiołu, która utrudniała ruch lotniczy w okolicy wulkanu.


Spodobał Ci się ten wpis? Jeśli tak, to sprawdź jeszcze te artykuły:

Strajk na lotnisku i co teraz?

Jak zbierać mile Miles & More z HolidayCheck?

Odwiedź też ➡️ HolidayCheck.pl w celu sprawdzenia opinii o hotelach oraz porównania ofert
i cen wczasów
.