Od piątku, 7. kwietnia, podróżni muszą przygotować się na zmiany w zasadach przekraczania granicy zewnętrznej strefy Schengen i zwiększone kontrole. Jest to reakcja Unii Europejskiej na wysokie zagrożenie terrorystyczne na terenie Europy. Ostrzegamy osoby, które planują na przykład podróż samochodem do Chorwacji, muszą liczyć się z intensywną kontrolą na granicy ze Słowenią.

Zmiany w zasadach przekraczania granicy

Zmiany w zasadach przekraczania granicy

Jakie kraje należą do strefy Schengen?

Strefa Schengen obejmuje 22 z 28 państw członkowskich UE. Do tej listy należy dodać kraje, które nie należą do UE, ale znajdują się w strefie, tj. Islandia, Liechtenstein, Norwegia oraz Szwajcaria. Do strefy nie należą Wielka Brytania, Irlandia, Chorwacja, Cypr, a także Bułgaria oraz Rumunia, które dopiero starają się o przyłączenie do niej.

Zmiany w zasadach przekraczania granicy

Wzmocnienie kontroli na granicach zewnętrznych jest ważne w kontekście walki z zagrożeniem terrorystycznym oraz zapewnieniem bezpieczeństwa obywatelom. W Brukseli zadecydowano, że konieczna jest weryfikacja danych elektronicznych każdej osoby przekraczającej granicę strefy Schengen. Kontrola może być zaniechana jedynie w wyjątkowych sytuacjach, gdy znacznie utrudni ruch graniczny, a analiza ryzyka nie wykaże większego zagrożenia. Nowelizacja Kodeksu Granicznego Schengen zakłada również, że dane obywateli UE muszą być zweryfikowane zarówno przy wjeździe, jak i przy wyjeździe ze strefy. Aby uniknąć problemów, wczasowicze powinni posiadać przy sobie ważne dokumenty tożsamości. Swoje dokumenty muszą posiadać także dzieci, gdyż wpis dziecka w paszporcie rodzica nie jest wystarczający.

Wszystkie informacje dotyczące dokumentów potrzebnych podczas zagranicznej podróży znajdziecie na stronie Ministerstwa Cyfryzacji.

Podróż do Chorwacji

Turyści podróżujący do Chorwacji muszą przygotować się na utrudnienia zwłaszcza na przejściu granicznym Dragonja, które znajduje się na głównej trasie do Istrii, na przejściu w Obrezje (autostrada Zagrzeb – Ljubljana) oraz Macelj (trasa Zagrzeb – Ptuj – Maribor). Pamiętajcie, aby odpowiednio zaplanować czas podróży z zapasem na kontrolę graniczną.


Spodobał Ci się ten wpis? Jeśli tak, to sprawdź jeszcze te artykuły:

Strajk na lotnisku Palma de Mallorca

Zniesienie roamingu w Europie

Odwiedź też ➡️ HolidayCheck.pl w celu sprawdzenia opinii o hotelach oraz porównania ofert
i cen wczasów
.