Jak będzie wyglądała turystyka po Brexit? Jakie dokumenty potrzebne będą do przekroczenia granicy z UK? Czy będziemy potrzebować wizy? Czy wakacje w Wielkiej Brytanii będą teraz tańsze czy wprost przeciwnie dużo droższe? Odejście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej niesie za sobą duże konsekwencje także dla turystów z zagranicy. 

Turystyka po Brexit

Turystyka po Brexit

Czy potrzebuję paszportu lub wizy, aby przekroczyć granicę z Wielką Brytanią?

Wielka Brytania nie jest już członkiem strefy Schengen, dlatego musimy liczyć się z kontrolą dokumentów na granicy. Nie podjęto jeszcze ostatecznej decyzji jakie dokumenty będą w przyszłości niezbędne, ale na obecną chwilę wystarczający jest dowód osobisty.
Możemy przypuszczać także, że kraj ten nie wprowadzi uciążliwego obowiązku wizowego, gdyż to miałoby bardzo negatywny wpływ na turystykę UK. Najbardziej prawdopodobny scenariusz to ten, który funkcjonuje w Szwajcarii, gdzie turyści mogą przebywać bez wizy do 90 dni. Przedstawiciel Stowarzyszenia Brytyjskich Biur Podróży (ABTA) zapowiedział, że utrzymanie ruchu bezwizowego między UE, a Wielką Brytanią po Brexit jest jednym z głównych priorytetów tej organizacji.

Koszty wyjazdu do Wielkiej Brytanii

Jak już wspomnieliśmy decyzja mieszkańców Wielkiej Brytanii o odejściu z Unii Europejskiej ma bezpośredni wpływ na turystykę międzynarodową. Pozytywnym aspektem tej zmiany jest fakt, że podróż do Wielkiej Brytanii będzie teraz dużo bardziej opłacalna. Stanie się tak m.in. ze względu na to, że wartość funta po ogłoszeniu decyzji o odejściu z UE spadła gwałtownie i osiągnęła najniższy od 1985 roku poziom. Zakup funtów będzie teraz opłacalny jak nigdy, co przełoży na wartość takiej wycieczki.

Wpływ na turystykę międzynarodową

Słaby funt jest jednocześnie złą wiadomością dla Brytyjczyków, którzy będą musieli dużo więcej zapłacić za zagraniczne wakacje. Prawdopodobnie spowoduje to dużo niższy popyt na ekonomiczne lokalizacje na przykład na Majorce, które wiele lat nastawione były na brytyjskich turystów. Możemy przypuszczać, że właściciele hoteli oraz pośrednicy będą prawdopodobnie zmuszeni obniżyć ceny, aby nie stracić ważnego klienta. Taka obniżka może przynieść korzyści także dla turystów z innych krajów, którzy będą mogli mniej zapłacić za swoje wakacje. Jak będzie w przyszłości, zobaczymy w ciągu najbliższych lat. Wielka Brytania ma opuścić Unię Europejską w marcu 2019 r., bez względu na to, czy osiągnięte zostanie porozumienie w sprawie warunków jej odejścia.


Spodobał Ci się ten wpis? Jeśli tak, to sprawdź jeszcze te artykuły:

Zmiany w zasadach przekraczania granicy – strefa Schengen

Strajk na lotnisku Palma de Mallorca

Odwiedź też ➡️ HolidayCheck.pl w celu sprawdzenia opinii o hotelach oraz porównania ofert
i cen wczasów
.