W piątek wieczorem prom pasażerski „Volcan de Tamasite” uderzył w mury portu w Las Palmas uszkadzając przewody paliwowe i powodując wyciek oleju napędowego. Władze informują, że sytuacja nie stanowi zagrożenia dla środowiska ani dla ludzi. Mimo to podjęto decyzję o zamknięciu dostępu do plaż. Zamknięte plaże na Gran Canarii to 20-kilometrowy odcinek wybrzeża między San Cristóbal i Gnado.

Zamknięte plaże na Gran Canarii

Zamknięte plaże na Gran Canarii

W wyniku katastrofy promu uszkodzone zostały przewody paliwowe, którymi normalnie dostarczano ropy dużym jednostkom pływającym. Ponad 60.000 litrów ropy wypłynęło do Oceanu Atlantyckiego, a następnie przemieściło się w kierunku południowym, gdzie znajdują się plaże miejscowości turystycznej Telde.

Służby ratunkowe na Wyspach Kanaryjskich informują, że wyciek ropy nie stanowi zagrożenia dla zdrowia ludzi. Zamknięte plaże na Gran Canarii to jedynie podjęte na wszelki wypadek środki ostrożności. Potwierdził to rzecznik rządu Wysp Kanaryjskich, który ogłosił, że olej napędowy dryfuje około kilometra od brzegu, a sytuacja jest na bieżąco monitorowana za pomocą śmigłowca. Także szef rządu Wysp Kanaryjskich, Fernando Clavijo, zapewniał w sobotę za pośrednictwem Twittera, że zdaniem ekspertów zdarzenie to nie niesie za sobą znaczącego ryzyka dla środowiska.

Zespoły ratunkowe pracują intensywnie nad usunięciem skutków wycieku. Specjalnie przystosowane jednostki pływające próbują wyssać pływający na powierzchni wody olej napędowy. Jak informują media, większość zanieczyszczeń udało się już usunąć. Służby uspokajają, że na szczęście nie doszło do katastrofy ekologicznej.

Gran Canaria jest, wraz z sąsiadującą Teneryfą, jedną z najbardziej popularnych destynacji hiszpańskich Wysp Kanaryjskich. W ubiegłym roku wyspę tę odwiedziło ponad cztery miliony turystów.


Spodobał Ci się ten wpis? Jeśli tak, to sprawdź jeszcze te artykuły:

Opinie na HolidayCheck. Jakość na pierwszym miejscu!

Turystyka po Brexit! Co powinniśmy wiedzieć?

Odwiedź też ➡️ HolidayCheck.pl w celu sprawdzenia opinii o hotelach oraz porównania ofert
i cen wczasów
.