Masz fajne zdjęcia z wakacji i chciałbyś je pokazać jak największej liczbie osób? Niestety nie każde zdjęcie możesz opublikować w Internecie. Czy wiesz, że niektóre motywy oraz miejsca chronione są prawami autorskimi? O czym należy pamiętać w takiej sytuacji?

Zdjęcia z wakacji - jakich nie należy publikować w Internecie

Zdjęcia z wakacji – jakich nie należy publikować w Internecie

Minęły już czasy, kiedy to wywoływaliśmy zdjęcia z wakacji i układaliśmy je w albumie, by móc wspominać piękne chwile z wyjazdu. Zamiast tego umieszczamy nasze zdjęcia w Internecie – na Facebooku, Instagramie lub Pintereście. Publikujemy fotki z różnymi motywami, od selfie ze znanymi obrazami, po pocztówkowe zdjęcia znanych obiektów architektonicznych. Okazuje się, że czasem można mieć z tego powodu niemałe problemy!

Osoby, które publikują motywy zastrzeżone prawami autorskimi, mogą ponieść konsekwencje swoich czynów. Nie oznacza to, że nie możemy uwiecznić na fotografii znanych zabytków. Oczywiście do użytku prywatnego możemy sfotografować wszystko, jednak jeśli chcemy swoje dzieło opublikować w sieci, zaleca się chwilę refleksji. Pamiętajmy, że zamieszczone przez nas zdjęcie może być wielokrotnie udostępniane dalej i dotrzeć do naprawdę szerokiego grona Internautów. Powinny o tym pamiętać szczególnie osoby podróżujące poza granice Polski, gdyż w różnych krajach obowiązują różne przepisy.

Fotografowanie w muzeum

W czasie wizyty w muzeum należy przede wszystkim dowiedzieć się czy wykonywanie zdjęć w tym miejscu jest dozwolone. Muzeum ma prawo zabronić fotografowania. Nie jest to zawsze kwestia praw autorskich, które to wygasają po 70 latach od śmierci artysty.
Inaczej sytuacja wygląda w sztuce współczesnej, gdzie prawa autorskie są nadal ważne. Fotografując a potem publikując dzieła artystów, narażamy się na konsekwencje prawne.

Fotografowanie obiektów architektonicznych znajdujących się przy ulicy

Teoretycznie, fotografując obiekt architektoniczny chroniony prawami autorskimi, powinniśmy przed publikacją zdjęcia w Internecie uzyskać na to zgodę. Na szczęście ustawodawstwo polskie przewiduje taką sytuację i zgodnie z art. 33 pkt. 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych można publikować zdjęcia budynków znajdujących się przy ogólnie dostępnych drogach, ulicach, placach oraz ogrodach. Publikowanie takich zdjęć w Internecie jest możliwe w ramach licencji ustawowej, tzw. dozwolonego użytku publicznego. Ale uwaga, fotografowanie np. budynków rządowych z góry za pomocą drona, a później umieszczanie ich w Internecie, to nie jest dobry pomysł. Możemy sobie w ten sposób narobić kłopotów.

 


Spodobał Ci się ten wpis? Jeśli tak, to sprawdź jeszcze te artykuły:

Zamknięte plaże na Gran Canarii

Nowy park rozrywki w Zachodniopomorskiem

Odwiedź też ➡️ HolidayCheck.pl w celu sprawdzenia opinii o hotelach oraz porównania ofert
i cen wczasów
.