Grecja jest obecnie coraz bardziej obleganą destynacją wakacyjną. Po kilku latach, kiedy to kraj borykał się z poważnym kryzysem, nadchodzi szansa na odbicie się. Hotele, restauracje i sklepy z pamiątkami szykują się na super sezon. Czy w tym roku warto liczyć na last minute w Grecji?

Last minute w Grecji, czy warto czekać?

Last minute w Grecji, czy warto czekać?

Siedząc w porcie greckiej wyspy Skopelos możemy poczuć jeszcze kontemplacyjny nastrój. Otacza nas wszechogarniający spokój, a rybackie łodzie delikatnie kołyszą się na falach. Pierwsi turyści spokojnie znajdują w tawernach wolne miejsca w słońcu. Gospodarze serwują sałatkę z dojrzewających w słońcu pomidorów oraz kalmary. Może to być jednak cisza przed burzą. Po rekordowym roku 2016, kiedy to Grecję odwiedziło 27,5 mln turystów, w tym roku może ją odwiedzić nawet do 30 mln.
Właściciele restauracji na tej greckiej wyspie wypowiadają się ostrożnie o nadchodzącym sezonie. Zdają sobie sprawę, że Skopelos znajduje się trochę na uboczu i nie mają szans na taką ilość gości jak Mykonos czy Santorini. Mimo wszystko, liczą na dobry sezon.

Last minute w Grecji

Właściciele greckich hoteli optymistycznie patrzą w przyszłość. Ich obiekty są już prawie całkowicie wyprzedane na nadchodzący sezon, niektórzy dokonali nawet rezerwacji na 2018 rok. Te dane stawiają pod dużym znakiem zapytania dostępność popularnych wśród polskich turystów ofert last minute.

Duże zainteresowanie wyjazdami do Hellady wynika z niepewnej sytuacji w innych popularnych destynacjach wypoczynkowych, takich jak Turcja i Egipt. Wpływ ma także stabilizacja sytuacji w samej Grecji, gdzie od 2015 roku ludzie znowu czują się bezpiecznie. Ponadto, od czasu wdrożenia paktu między UE a Turcją, liczba napływających uchodźców znacznie spadła.

Dotknięty kryzysem kraj musi dobrze wykorzystać sytuację

Grecka branża turystyczna w 2016 roku wygenerowała zysk w wysokości około 13 miliardów euro. W tym roku szacuje się wzrost o kolejne nawet 50 procent. Przykładem destynacji, która w tym roku bije rekordy w ilości dokonanych rezerwacji, jest wyspa Kos.

Pomimo optymistycznych prognoz na kolejne lata, grecki sektor turystyczny nadal nie może odetchnąć. Pokłosiem niedawnego kryzysu są rozległe cięcia oraz podwyżki podatków, z których trzeba spłacić międzynarodowych wierzycieli. I tak na przykład w branży hotelarskiej stawka VAT wzrosła z 13 do 24 procent. Mimo to nie spowoduje to raczej w najbliższym czasie wzrostu cen, gdyż hotelarze będą chcieli zachować konkurencyjne ceny.

Chcecie zdążyć z zakupem wycieczki na tegoroczne wakacje? Nie czekajcie dłużej! Skorzystajcie z naszej wyszukiwarki ofert wiodących touroperatorów na HolidayCheck.pl.


Spodobał Ci się ten wpis? Jeśli tak, to sprawdź jeszcze poniższe artykuły:

Siedem survivalowych porad jak przetrwać lot długodystansowy

Ciekawe atrakcje turystyczne – kopie znanych zabytków

Odwiedź też ➡️ HolidayCheck.pl w celu sprawdzenia opinii o hotelach oraz porównania ofert
i cen wczasów
.