Wysokość napiwków oraz sytuacje, w których powinno się je zostawić są często źródłem wielu nieporozumień i wątpliwości. Aby nie popełnić błędów, warto zaznajomić się z obowiązującymi w różnych rejonach świata zasadami. Poniżej przedstawiamy wam zestawienie przykładowych krajów wraz z konkretnymi poradami jakie napiwki dawać na wakacjach.

Jakie napiwki dawać na wakacjach

Jakie napiwki dawać na wakacjach

Pamiętajcie, że napiwek mniejszy niż 10 centów nie zagwarantuje nam nigdy wdzięczności obsługi. Poza tym należy wiedzieć, że opłacenie rachunku kartą kredytową nie gwarantuje personelowi żadnych profitów. Kwota, którą zostawimy, trafi na rachunek bankowy firmy, a nie do kelnera czy do bagażowego.

Egipt i Afryka Północna

W krajach tych napiwki stanowią często większą część dochodów osób pracujących w usługach i są niemal obowiązkowe. W restauracjach obowiązuje napiwek o wysokości 10 – 15 procent wartości rachunku. W taksówce kwoty zaokrąglane są zazwyczaj do góry. Pokojówki, portierzy oraz osoby świadczące inne usługi zadowoleni będą z napiwku o wysokości 1 euro.

Egipt i Afryka Północna - jakie napiwki dawać na wakacjach

Egipt i Afryka Północna – jakie napiwki dawać na wakacjach

Chiny i Japonia

Pamiętajmy, że w lokalnych, tradycyjnych hotelach dając napiwek możemy nawet obrazić obdarowywaną osobę. Inaczej to wygląda w miejscowościach turystycznych. W Chinach kelnerzy i inni pracownicy obsługi klienta zadowoleni będą z 10 procent wartości rachunku. Pokojówce dobrze zostawić napiwek wysokości 3 yuanów, natomiast przewodnikowi kilka dolarów. W Japonii obsługę warto docenić zostawiając jej drobne upominki bądź napiwek w wysokości od 1 do 2 $.

Kuba

Pamiętajmy, że na Kubie obowiązują dwie waluty: CUC, tj. peso wymienialne i CUP, tj. peso niewymienialne (kubańskie). Turyści zazwyczaj używają peso wymienialnych (CUC), które są bezużyteczne dla miejscowych, gdyż nie mogą za ich pomocą kupić podstawowych produktów. Kelner czy pokojówka, którzy otrzymają od nas napiwek w CUC, euro, czy $ będą mieli problem. Nie mogą oni ani posiadać innej waluty poza CUP, ani jej wymienić w kantorze. Zamiast pieniędzy, podarujcie im w ramach wdzięczności w drobne prezenty, tj. rajstopy, kosmetyki, długopisy, zapalniczki czy słodycze dla dzieci.

Kuba - jakie napiwki dawać na wakacjach

Kuba – jakie napiwki dawać na wakacjach

Francja

W restauracji lub kawiarni w dobrym guście jest pozostawienie obsłudze kwoty w wysokości od 10 do 15 procent wysokości rachunku. „Le pourboire”, czyli napiwek, zostawiamy po prostu na stole po skończonym posiłku. W hotelach pozostawianie drobnych kwot dla obsługi nie jest obowiązkiem i zależy wyłącznie od naszych dobrych chęci. W taksówce wystarczy zaokrąglić do góry kwotę, którą powinniśmy uiścić za kurs.

Grecja

W greckich restauracjach tradycyjnie zostawiamy napiwek w wysokości około 10 procent wartości rachunku, natomiast w tawernach co najmniej 1 euro. Pokojówkom warto podziękować w dniu wyjazdu dając im osobiście mały napiwek. W taksówce wystarczy zaokrąglić kwotę za kurs do góry.

Grecja - jakie napiwki dawać na wakacjach

Grecja – jakie napiwki dawać na wakacjach

Wielka Brytania

W brytyjskich restauracjach zwyczajowo zostawimy tip’a w wysokości około 10 procent wartości rachunku. Jeśli jednak na rachunku doliczono pozycję „opłata za serwis”, napiwek może być niższy. W pubach nie ma tradycji zostawiania tip’ów. W taksówkach natomiast, podobnie jak w innych krajach, zostawmy kierowcy drobne pozostałe po zaokrągleniu rachunku za kurs do góry.

Włochy i Chorwacja

Odpowiedni napiwek w restauracji to, jak wielu innych krajach, 10 procent wartości rachunku. Zwróćmy jednak uwagę na pozycje wyszczególnione na rachunku z włoskiej restauracji. Często widnieje na nim pozycja „coperto” (wł. nakrycie), która oznacza koszty zajęcia miejsca przy stole. W takiej sytuacji nasz napiwek może być odpowiednio niższy. Pamiętajmy jednak, że doliczona w ten sposób kwota to zysk lokalu, nie zaś obsługi. W hotelu w dobrym guście jest pozostawienie pokojówce napiwku w wysokości od 1 do 2 euro za dzień. W taksówce zaokrąglamy rachunek w górę.

Włochy i Chorwacja - jakie napiwki dawać na wakacjach

Włochy i Chorwacja – jakie napiwki dawać na wakacjach

Austria

W restauracjach oraz w taksówkach powinniśmy zostawić napiwek w wysokości od 10 do 15 procent wartości rachunku. W hotelu bagażowy usatysfakcjonowany będzie kwotą 1 euro za każdą wniesioną torbę lub walizkę, sprzątaczce natomiast warto zostawić od 1 do 2 euro napiwku dziennie.

Portugalia i Hiszpania

W gastronomii zwyczajowo zostawiamy od 5 do 10 procent napiwku tzw. „gorjeta” lub „propina”. W taksówce natomiast warto zostawić napiwek w wysokości około 10 procent wartości rachunku.

Portugalia i Hiszpania - jakie napiwki dawać na wakacjach

Portugalia i Hiszpania – jakie napiwki dawać na wakacjach

Skandynawia

W Norwegii, Danii oraz w Finlandii koszt obsługi w restauracji czy w hotelu jest już wliczony w rachunek. Mimo to podczas uiszczania rachunku możemy zaokrąglić jego wartość do równej kwoty w górę. W wymienionych krajach zazwyczaj za dobrą obsługę zostawiamy około 5 procent wartości rachunku, w Szwecji nawet ok 10 procent.

Tajlandia

Odpowiedni napiwek w restauracji to kwota od 10 do 15 procent wartości rachunku. Pamiętajmy, że pozostawienie kwoty mniejszej niż 10 bahtów może być potraktowane jako zniewaga.

Tajlandia - jakie napiwki dawać na wakacjach

Tajlandia – jakie napiwki dawać na wakacjach

Turcja

W restauracji tradycyjnie zostawiamy tzw. „bakszysz” o wysokości między 10 a 15 procent wartości rachunku. Niepozostawienie napiwku jest w tym kraju wręcz niegrzeczne. Pokojówka lub bagażowy zadowoleni będą z napiwku w wysokości 1 euro, natomiast w taksówkach należy zaokrąglić kwotę za przejazd do góry.

USA i Kanada

Z powodu niskich zarobków osób pracujących w restauracjach, napiwek w wysokości od 15 do 20 procent wysokości rachunku, jest wręcz koniecznością. Bagażowy powinien otrzymać 1 kanadyjski lub 1 do 2 amerykańskich dolarów za każdy pakunek, pokojówka mniej więcej 2 $ za jedną noc spędzoną w hotelu. W taksówce przyjęto zasadę zostawiania napiwku w wysokości 15 procent wysokości rachunku.

Statki wycieczkowe

W zależności od linii na pokładzie obowiązują różne zasady pozostawiania napiwków. Międzynarodowi organizatorzy pobierają napiwki wyłącznie na pokładzie statku lub częściowo jako automatyczną opłatę, która trafia na konto armatora. Niektóre linie rejsowe sugerują wysokość napiwku na poziomie od 10 euro lub 13,50 $ dziennie.

Statki wycieczkowe - jakie napiwki dawać na wakacjach

Statki wycieczkowe – jakie napiwki dawać na wakacjach


Jeśli przypadły Wam do gustu nasze wskazówki, to polecamy także inne nasze wpisy:

17 trików jak nie przytyć na wakacjach

Dla kogo są wakacje all inclusive?

Odwiedźcie też ➡️ HolidayCheck.pl w celu sprawdzenia opinii o hotelach oraz porównania ofert
i cen wczasów
.