Włochy, Turcja, Nepal, Japonia, a ostatnio też i Grecja to kraje nękane trzęsieniami ziemi. Ostatnie wydarzenia na wyspie Kos, gdzie w wyniku trzęsienia ziemi, zginęły 2 osoby, a przynajmniej 120 zostało rannych, zmotywowały nas do spisania kilku podstawowych porad. Jak się zachować podczas trzęsienia ziemi na wakacjach? Radzimy, jak się przygotować przed wyjazdem w aktywny sejsmicznie region świata.

Czy doświadczyliście kiedyś tego dziwnego uczucia, kiedy nagle ziemia pod Waszymi nogami zaczyna drżeć, a budynki niebezpiecznie chwieją się i wibrują? To jest właśnie trzęsienie ziemi. W przeciwieństwie do miejscowych, wielu turystów nie ma pojęcia jak zachować się w takiej sytuacji. Poniżej przedstawiamy Wam podstawowe zasady, jak się zachować podczas trzęsienia ziemi.

Jak się przygotować na wypadek trzęsienia ziemi?

Dobre przygotowanie jest bardzo istotne i pomaga nam szybko zareagować na wstrząsy. Urlopowicze powinni w swoim miejscu zakwaterowania przejść i dobrze poznać wszystkie drogi ewakuacyjne, a także wyszukać ewentualnego miejsca służącego jako schronienie. Ważne jest, aby wraz z współtowarzyszami podróży ustalić charakterystyczny punkt spotkań, przy którym w razie czego zawsze możecie się znaleźć. Jeśli przebywamy w miejscu o wyjątkowej aktywności sejsmicznej, warto przed położeniem się spać przygotować sobie ubrania, które będziemy mogli szybko narzucić na siebie. Dzięki temu po opuszczeniu budynku, w którym spaliśmy, nie będziemy musieli biegać w piżamie.

Jak się zachować podczas trzęsienia ziemi w budynku?

Osoby, które nie znajdują się bezpośrednio obok wyjścia z budynku, nie powinny w trakcie trzęsienia ziemi próbować go opuszczać. Jest to bardzo niebezpieczne, gdyż latające obiekty lub rozbite szkło mogą zranić. Idealnym rozwiązaniem jest znalezienie stabilnego schronienia pod drewnianym meblem lub futryną drzwi. Jednym ramieniem należy zasłonić głowę oraz twarz. Trzeba też pamiętać, aby zachować bezpieczną odległość od okien, półek oraz lamp podłogowych.

Jak się zachować podczas trzęsienia ziemi poza budynkiem?

Osoby znajdujące się na wolnej przestrzeni powinny w trakcie trzęsienia ziemi jak najszybciej przemieścić się w miejsce znajdujące się z dala od budynków, drzew lub latarni. Należy zachować ostrożność także w pobliżu stromych zboczy, gdyż mogą nam zagrażać spadające skały.
Turyści, którzy spędzają wakacje w płytkich, przybrzeżnych regionach, powinni jak najszybciej przemieścić się w głąb lądu, a następnie znaleźć jak najwyższy punkt. Trzęsienie ziemi w takich regionach może spowodować tsunami.

Mamy nadzieję, że te postawowe rady pomogą Wam odnaleźć się w sytuacji, gdy nagle zadrży ziemia. Pamiętajcie jednak, aby nie myśleć za dużo o możliwości nadejścia wstrząsów, tylko cieszyć się z wakacji i wypoczywać!


Jeśli przypadł Wam do gustu nasz wpis, to polecamy także inne:

7 survivalowych porad jak przetrwać lot długodystansowy

Last minute w Grecji? Kraj szykuje się na najazd turystów

Kompendium wiedzy – jakie napiwki dawać na wakacjach?

Odwiedźcie też ➡️ HolidayCheck.pl w celu sprawdzenia opinii o hotelach oraz porównania ofert
i cen wczasów.