Perseidy możemy obserwować już dzisiejszej nocy, gdyż w naszej szerokości geograficznej pojawiają się one pomiędzy 17 lipca a 24 sierpnia. Jednak najbardziej spektakularny deszcz meteorów widoczny będzie w nocy z 12 na 13 sierpnia, kiedy to zapowiadane jest maksymalne natężenie roju Perseidów. Tej nocy zaobserwujemy nawet od 50 do 100 spadających gwiazd na godzinę.

Co to są Perseidy?

Perseidy są pozostałością po rozpadzie komety Swift-Tuttle, której fragmenty po dostaniu się do ziemskiej atmosfery ulegają spaleniu. Co roku Ziemia, krążąc po swojej orbicie, wpada w chmurę drobin ciągniętych przez kometę, tworząc zjawisko „spadających gwiazd”. W tym roku nasza planeta znajdzie się jedynie na skraju strumienia drobin, ale mimo to widoki i tak będą zapierały dech w piersiach!

Oto niektóre z najbardziej znanych widowisk tego typu:

Kwadrantydy – podziwiać możemy od 1 do 7 stycznia, ich maksimum przypada na 3 stycznia
Lirydy – ich aktywność przypada na okres od 16 do 25 kwietnia, a maksimum w okolicach 21 – 22 kwietnia
Perseidy – widoczne pomiędzy 17. lipca a 24 sierpnia, maksimum można obserwować w nocy z 12 na 13 sierpnia
Północne Taurydy – to rój meteorów aktywny między 20 października a 10 grudnia, z maksimum widocznym 12 listopada
Leonidy – zaobserwować możemy od 10 do 23 listopada, maksimum aktywności tego roju przypada na 17/18 listopada
Geminidy – widoczne od 4 do 17 grudnia, z maksimum 13 – 14 grudnia
Ursydy – deszcz meteorów, który możemy obserwować od 17 do 26 grudnia, z maksimum 22 – 23 grudnia

Kiedy i jak najlepiej obserwować Perseidy?

Najbardziej spektakularne widowisko obserwować możemy w nocy z 12 na 13 sierpnia. Pamiętajcie jednak, że podziwianie „spadających gwiazd” może być w tym roku nieco utrudnione przez jasno świecący Księżyc. Pełnia naturalnego satelity Ziemi przypada akurat na 7. sierpnia, przez co w nocy z 12 na 13 sierpnia widoczne będzie aż około 80 % jego tarczy.

Aby mimo wszystko zapewnić sobie dobre warunki do oglądania tego zjawiska, wybierzmy się w miejsce oddalone od miasta, gdzie oświetlenie nie będzie przeszkadzało nam w podziwianiu tego spektaklu. Gdy już wybierzemy odpowiednie miejsce, wystarczy odszukać na niebie Gwiazdozbioru Perseusza, gdyż właśnie z jego strony nadlatywać będą Perseidy.

Jak zlokalizować na niebie Gwiazdozbiór Perseusza?

I tu z pomocą przychodzi nam technologia. Warto zaopatrzyć się w pomocne aplikacje, które ułatwią nam zadanie zlokalizowania gwiazdozbiorów na niebie. Jedną z takich aplikacji jest Milky Way: Sky Map, która umożliwi nam śledzenie wirtualnego nieba. Aplikacja pomoże nam w rozpoznawaniu poszczególnych ciał niebieskich, a także zaprezentuje nam w przepiękny, graficzny sposób konstelacje znajdujące się na niebie. Po zaznaczeniu interesującego nas obiektu, dzięki połączeniu aplikacji z bazą Wikipedii, dowiemy się wszystkiego o danym ciele niebieskim.

Wskazówka: po odpowiedniej kalibracji aplikacji, wirtualne niebo, które widzimy na urządzeniu, jest odwzorowaniem tego co znajduje się na niebie. Przesuwając swojego iPhone lub iPada, zobaczymy kolejne interesujące nas gwiazdy i konstelacje.

Kolejną aplikacją, która pomoże nam w obserwacji nieba jest Star Walk, z niej mogą korzystać też użytkownicy systemu Android. Podobnie, jak za pomocą Milky Way, zidentyfikujemy obecne na niebie gwiazdy, komety, konstelacje, itp. Aplikacja ta posiada dodatkowo bardzo ciekawą opcję „time machine”, dzięki której możemy spojrzeć na niebo z przeszłości lub w przyszłości. Wystarczy ustawić konkretną godzinę, która nas interesuje i obserwować, jak zmienia się niebo.

 

Zachęcamy wszystkich Was gorąco do obserwacji spektaklu Perseidów! Kolejny taki widok będzie możliwy dopiero za rok.


Jeśli przypadł Wam do gustu nasz wpis, to polecamy także inne:

Orionidy 2017 – widowiskowy rój meteorów

Jak się zachować podczas trzęsienia ziemi na wakacjach?

Aplikacje ułatwiające pakowanie

Odwiedźcie też ➡️ HolidayCheck.pl w celu sprawdzenia opinii o hotelach oraz porównania ofert
i cen wczasów.