Wyobraź sobie, że wypoczywasz na pięknej plaży. Relaksujesz się na leżaku, słuchając szumu morza i radosnego śmiechu swoich bliskich. Brzmi świetnie, prawda?

Jak to jest, że niektórzy mają straszny problem z osiągnięciem takiego błogostanu? A słońce i plaża wcale nie pomagają? W rzeczywistości jest to często wynik stresu wywołanego przygotowaniami do podróży. Postaramy się wyjaśnić jak uniknąć stresu przed wyjazdem na wakacje.

Jak uniknąć stresu przed wyjazdem na wakacje

Jak uniknąć stresu przed wyjazdem na wakacje

Jeśli szykujesz się do wyjazdu na wakacje, dobrze wiesz, ile rzeczy trzeba wcześniej załatwić. Po głowie chodzą najróżniejsze dylematy. Jak zabezpieczyć mieszkanie przed włamaniem i komu zostawić na wszelki wypadek klucze? Komu powierzyć opiekę nad kotem? Wszystkie te pytania niestety psują piękną wizję urlopu i całą radość z wypoczynku. Mamy jednak rozwiązanie! Sprawdź poniższą listę zadań do wykonania przed podróżą. Wypełnienie tych punktów pomoże Ci znacznie zniwelować stres spowodowany przygotowaniami. Będziesz wiedział jak uniknąć stresu przed wyjazdem.

 

1. Planuj z wyprzedzeniem

Spokój jest najlepszym antidotum na stres. Dzień przed wyjazdem nie sposób zorganizować i załatwić wszystkiego. W natłoku spraw, bardzo łatwo dać się ponieść złym emocjom i zepsuć sobie długo wyczekiwany urlop.
Aby uniknąć takich sytuacji, skorzystaj z przygotowanej przez nas checklisty na urlop letni i na urlop zimowy, po wypełnieniu której będziesz mógł się zrelaksować i myśleć już tylko o wakacjach.

 

2. Powierz zaufanej osobie opiekę nad mieszkaniem lub domem

Ważne, aby Twoje mieszkanie na czas urlopu nie wyglądało na opuszczone. Nie zasłaniaj całkowicie rolet czy żaluzji, bo wtedy od razu widać, że właściciele wyjechali.
Jeśli masz rodzinę lub życzliwych sąsiadów, którzy chętnie zaopiekują się Twoimi czterema kątami, to wygrałeś los na loterii. Taki opiekun zadba o podlewanie kwiatów czy opiekę nad Twoim pupilem. Jeśli chejednak nie masz kogo poprosić o pomoc, rozważ zainstalowanie czasomierzy, które w określonych godzinach będą regularnie załączać światło.

 

3. Kosztowne rzeczy pozostaw w bezpiecznym miejscu

Nie jesteś w stanie zabrać ze sobą na wakacje wszystkich cennych rzeczy. Warto w takiej sytuacji zadbać o to, aby żaden nieproszony gość nie przywłaszczył sobie biżuterii czy gotówki. Jeśli w domu nie masz zainstalowanego sejfu, uruchom swoją wyobraźnię i pochowaj kosztowności w nietypowych miejscach, które uchronią je przed ewentualnym złodziejem.

 

4. Opłać wcześniej wszystkie rachunki

Jeśli wybierasz się na naprawdę długie wakacje, warto zadbać o wcześniejsze opłacenie rachunków. Powrót do mieszkania, w którym odłączono prąd z powodu nieopłaconego rachunku, raczej nie należy do przyjemnych. Zadbaj o to, żeby nie czekały na Ciebie takie niespodzianki.

 

5. Zabezpiecz się na wypadek utraty dokumentów

Warto przed wyjazdem zrobić zdjęcia wszystkich ważnych dokumentów, które można na wszelki wypadek przechowywać np. na telefonie lub na swojej skrzynce mailowej. Nigdy też nie trzymaj dokumentów, pieniędzy, biletów i kart płatniczych w jednym miejscu. Dzięki temu w przypadku kradzieży, nie stracisz wszystkiego na raz.

 

6. Uważaj na to co jesz i pijesz..

Lepiej unikać spożywania zbyt dużej ilości alkoholu przed podróżą. Mimo że wypicie kieliszka wina trochę Cię zrelaksuje, to widocznie spowolni zdolność Twojego mózgu do przetwarzania informacji. Może to prowadzić do niepożądanych sytuacji stresowych, których właśnie chcesz uniknąć.

Warto także zadbać o odpowiednią dietę, tak aby zniwelować reakcję stresową organizmu. W tym celu zadbaj o obecność w swoich posiłkach zielonych warzyw liściastych, tj. szpinak czy jarmuż. Zabezpiecz się w drobne przekąski, które pomogą rozładować napiętą sytuację spowodowaną długą podróżą. Idealna będzie gorzka czekolada lub mieszanka orzechów i pestek, które zawierają bardzo istotne w sytuacjach stresowych magnez i cynk.

 

7. Wyśpij się przed podróżą

Jeśli dużo wcześniej zabrałeś się za przygotowania do podróży, to przed samym wyjazdem wszystko powinno być już dopięte na ostatni guzik. Nie ulegaj pokusie późnego położenia się spać. Niewystarczająca ilość snu jest właśnie jedną z przyczyn powstawania stresu!

 

Mamy nadzieję, że zastosowanie się do naszych wskazówek znacznie usprawni przygotowania. Naucz się jak uniknąć stresu przed wyjazdem i korzystaj z urlopu. Życzymy wspaniałych wakacji, bez stresu i zmartwień!


Liczymy na to, że wymienione wskazówki będą przydatne w planowaniu wyjazdu. Jeśli artykuł był według Ciebie pomocny, może zainteresują Cię inne nasze wpisy:

7 sposobów jak oszczędzić na wakacjach za granicą

Stresujące sytuacje w podróży

7 survivalowych porad jak przetrwać lot długodystansowy

Odwiedź też ➡️ HolidayCheck.pl w celu sprawdzenia opinii o hotelach oraz porównania ofert
i cen wczasów
.