Tylko w zeszłym roku na lotniskach na całym świecie zaginęło prawie 26 milionów walizek. Większość z nich szybko została odnaleziona, warto jednak wiedzieć jakie mamy w takiej sytuacji prawa. Dowiedz się, co zrobić, aby odzyskać swój zagubiony bagaż i odpowiednie odszkodowanie!

Co robić, jeśli Twój bagaż nie dotarł na miejsce

Co robić, jeśli Twój bagaż nie dotarł na miejsce

Czy wiesz, że za zgubienie bagażu linie lotnicze zobowiązane są do wypłacenia pasażerowi odszkodowania? Możesz także uzyskać od przewoźnika rekompensatę za zakupione przybory osobiste oraz podróż na lotnisko.

W ubiegłym roku aż 99,1 % walizek dotarło na swoje miejsce o czasie. Z raportu międzynarodowej firmy SITA, świadczącej usługi informatyczne oraz telekomunikacyjne w branży transportu lotniczego, wynika, że statystyki wyglądają z roku na rok coraz lepiej. Mimo, że ilość klientów linii lotniczych wzrosła w zeszłym roku do 3,5 mld, zarejestrowano mniej przypadków źle przekierowanych bagaży niż w ubiegłych latach. W porównaniu do ostatniej dekady liczba zagubionych walizek spadła dzięki nowej technologii skanowania aż o 70%. Całkiem niezłe statystyki, jednak będąc pasażerem tranzytowym, niestety zawsze musisz się liczyć z ewentualną utratą walizki.

Pocieszające jest to, że zdecydowana większość zagubionego bagażu trafia do właścicieli w przeciągu 48 godzin. Co jednak zrobić, gdy akurat padło na Ciebie i musisz przetrwać jakiś okres bez swoich rzeczy osobistych? Spróbujemy podpowiedzieć, odpowiadając na najważniejsze pytania związane z tym tematem.

Co robić, jeśli Twój bagaż zaginął?

Jeśli nie znalazłeś swojego bagażu na taśmie, powinieneś niezwłocznie udać się do biura rzeczy znalezionych i zagubionych, zlokalizowanego zazwyczaj w hali przylotów. Bardzo ważne jest, aby szczegółowo opisać zaginioną walizkę, dzięki czemu łatwiej będzie ją zidentyfikować.
Do zgłoszenia straty potrzebujesz dokumentów wydanych podczas nadania bagażu, karty pokładowej oraz dokumentu tożsamości. Pracownik biura sporządzi na miejscu protokół nieprawidłowości bagażowej PIR, który jest podstawą do ubiegania się o odszkodowanie. Pamiętaj, aby dobrze go pilnować, gdyż bez tego dokumentu, będziesz miał problem z odzyskaniem odszkodowania.

Czy otrzymam rekompensatę za opóźniony bagaż?

Linie lotnicze zobowiązane są zwrócić Ci koszty, które poniosłeś w wyniku ich niedopatrzenia. Oznacza to, że możesz na ich koszt zakupić najpotrzebniejsze rzeczy, które umożliwią Ci normalne funkcjonowanie do czasu odzyskania walizki. Za poniesione koszty otrzymasz rekompensatę od przewoźnika zazwyczaj w wysokości do 100 €. Pamiętaj jednak, aby koniecznie gromadzić wszystkie rachunki, gdyż będą one niezbędne do uzyskania zadośćuczynienia.
Podróżni, którzy nie dysponują odpowiednim zapleczem finansowym, mogą wystąpić do przewoźnika z wnioskiem o wypłacenie zaliczki na zakup niezbędnych produktów, takich jak ubrania czy przybory do higieny osobistej.

Jak odzyskać opóźniony bagaż?

Spokojnie, nie musisz koczować na lotnisku do czasu aż Twoja walizka się odnajdzie. Większość linii lotniczych, mimo że nie jest do tego zobligowana, dostarcza klientom odnaleziony bagaż do miejsca zakwaterowania na swój koszt. Jeśli mimo wszystko musiałeś sam pofatygować się na lotnisko po znalezioną walizkę, to możesz domagać się zwrotu kosztów za odbytą podróż.

Jaką rekompensatę otrzymam za nieodnaleziony bagaż?

Za zgubioną walizkę możesz otrzymać maksymalne odszkodowanie w wysokości 1100 €. Status trwale zagubionego bagażu nasze torby i walizki uzyskują maksymalnie po 100 dniach.

Na co powinieneś zwrócić uwagę jadąc na wczasy z biurem podróży?

W przypadku wczasów zorganizowanych przez biura podróży cena imprezy turystycznej może ulec obniżeniu ze względu na odszkodowanie za zagubiony bagaż. Możesz otrzymać do 25 % zniżki za każdy dzień bez walizki. W tej sytuacji wszystkie formalności załatwia touroperator i nie musisz o nic więcej się martwić.

Czy warto ubezpieczyć bagaż przed podróżą?

W większości przypadków takie ubezpieczenie jest niepotrzebne. Zgodnie z Konwencją Montrealską z 1999 r. oraz Rozporządzeniem (WE) 889/2002 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 13 maja 2002 r za uszkodzony, opóźniony lub zagubiony bagaż odpowiedzialność biorą linie lotnicze. Pamiętaj jednak, że przewoźnik odpowiada za utracony bagaż jedynie do kwoty 1100 €. Jeśli wartość przewożonych rzeczy jest wyższa, warto pomyśleć o dodatkowym ubezpieczeniu.

Gdzie mogę skorzystać z prawa do uzyskania odszkodowania za zagubiony bagaż?

Prawo to ma zastosowanie w krajach, które podpisały dokument tzw. Konwencji Montrealskiej. Należą do nich wszystkie kraje UE, USA oraz Japonia. Dodatkowo przepisy te dotyczą wszystkich linii lotniczych w UE, nawet jeśli lot odbywa się do lub z kraju, który nie ratyfikował tych zasad.


Zagubienie bagażu, to nic przyjemnego. Na szczęście już wiesz jak sobie poradzić w takiej sytuacji. Jeśli spodobał Ci się ten wpis, może zainteresują Cię też inne:

Bagaż podręczny: co można zabrać do samolotu?

Aplikacje ułatwiające pakowanie

Uszkodzona walizka – reklamacja

Odwiedź też ➡️ HolidayCheck.pl w celu sprawdzenia opinii o hotelach oraz porównania ofert
i cen wczasów
.