Wyniki cotygodniowego raportu Polskiego Związku Organizatorów Turystyki wskazują na coraz większe spadki cen imprez turystycznych. Amatorzy wrześniowych i październikowych wyjazdów mogą zacierać ręce, gdyż za swoje wakacje zapłacą mniej. Jakie kierunki są najpopularniejsze wśród Polaków i gdzie spadają ceny wczasów zagranicznych? Zobacz sam!

Łap słońce dopóki spadają ceny wczasów zagranicznych!

Łap słońce dopóki spadają ceny wczasów zagranicznych!

Najpopularniejsze kierunki w 2017

Najczęściej wybieranym kierunkiem przez Polaków jest Grecja, Hiszpania oraz Bułgaria. Turcja, która ze względu na zeszłoroczny kryzys, stała się rajem cenowym dla turystów, uplasowała się na czwartym miejscu zestawienia.

Destynacje, które cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem naszych rodaków to greckie miasto Heraklion, wyspy Rodos, Korfu a także Zakynthos. Wybierając wakacje w tych regionach trzeba było liczyć się ze średnim wydatkiem rzędu 2510 PLN za osobę.

Wysoko w zestawieniu znajdują się też Antalya, Burgas oraz Varna, gdzie na tygodniowe wakacje można było przeznaczyć jeszcze mniej. Wczasy w Turcji to koszt 2 441 PLN/osobę oraz średnio 1733 PLN/osobę w Bułgarii.

Najpopularniejsze kraje i destynacje turystyczne w 2017 roku

Najpopularniejsze kraje i destynacje turystyczne w 2017 roku

Jak kształtują się ceny wczasów zagranicznych?

W raporcie porównane zostały chętnie wybierane przez Polaków popularne destynacje turystyczne, tj. Hurghada, Teneryfa, Antalya, Heraklion, Burgas. Na poniższym wykresie zobaczysz, jak zmieniały się średnie ceny imprez turystycznych na osobę w przeciągu całego sezonu.

Zdecydowanie najkorzystniejsza cenowo przez prawie cały sezon była Bułgaria. Tu też, ze względu na koniec sezonu turystycznego, obserwujemy największy spadek cen.

Hitem cenowym tego roku, biorąc pod uwagę stosunek ceny do jakości, jest bez wątpienia Turcja. Oferty wakacyjne, mimo schyłku sezonu, utrzymują się tu jednak na podobnym poziomie z niewielkim spadkiem w drugim tygodniu sierpnia 2017 roku.

Duże spadki cen obserwujemy także w przypadku pozostałych ofert, tj. Heraklion a zwłaszcza Teneryfa, gdzie ceny wczasów w sezonie były zdecydowanie najwyższe.

Średnia cena za osobę w sezonie 2016/17

Średnia cena za osobę w sezonie 2016/17

Jeśli nadal zastanawiasz się, w którym z krajów znajdziesz najkorzystniejsze oferty, spójrz na poniższe zestawienie. Na wykresie przedstawione zostały średnie koszty rezerwacji imprezy turystycznej oraz średnia cena za osobę.

Średnia cena za rezerwację oraz za osobę, koniec sierpnia 2017

Średnia cena za rezerwację oraz za osobę, koniec sierpnia 2017

Zdecydowanie najmniej za urlop zapłacisz w Chorwacji, jednak liczyć musisz się z kapryśną i nieprzewidywalną pogodą. Wrzesień oraz październik w Chorwacji to niższe temperatury powietrza (średnio od 11 do 26 °C) a także stosunkowo dużo dni deszczowych (8 – 11).

Dużo lepszych warunków pogodowych spodziewać się możesz w takich krajach jak Grecja, Hiszpania, Włochy. Jeśli szukasz pomysłu na wrześniowe wakacje, to więcej typów znajdziesz tu.


Spadają ceny wczasów zagranicznych, dlatego czas upolować dobrą ofertę i wykorzystać zaległy urlop! Mamy nadzieję, że artykuł był według Ciebie przydatny, może zainteresują Cię też inne:

Gdzie jechać na wakacje we wrześniu? Część 1

7 wskazówek jak uniknąć stresu przed wyjazdem na wakacje

7 sposobów jak oszczędzić na wakacjach za granicą

Odwiedź też ➡️ HolidayCheck.pl w celu sprawdzenia opinii o hotelach oraz porównania ofert
i cen wczasów
.