Dobre wieści dla wszystkich amatorów folkowych imprez, już w najbliższą sobotę, 16. września, rozpoczyna się Oktoberfest w Monachium. Jest to największy ludowy festiwal na świecie, który z roku na rok przyciąga coraz więcej turystów! Znany jest z wielkich kufli piwa, pięknych kelnerek w tradycyjnych strojach, które potrafią przenieść do dziesięciu takich porcji złotego napoju na raz, a także mężczyzn w tradycyjnych bawarskich ubiorach! Chcesz poczuć ten wyjątkowy klimat i dowiedzieć się coś więcej o tradycji festiwalu? Poznaj wraz z nami 6 zaskakujących faktów o Oktoberfest w Monachium. Zapoznaj się także z „Insajderskim przewodnikiem po Oktoberfest” w formie infografiki, przygotowanym przez ShopAlike. Znajdziesz w nim wszystkie najważniejsze informacje dotyczące tegorocznego festiwalu.

Oktoberfest w Monachium to nie festiwal piwa

Oktoberfest w Monachium to nie festiwal piwa

1. Oktoberfest w Monachium wcale nie jest festiwalem piwa

Wbrew temu powszechnemu przeświadczeniu, monachijski Oktoberfest wcale nie jest festiwalem piwa, a obchodzoną hucznie rocznicą ślubu. W 1810 roku, kiedy to bawarski książę Ludwik i księżniczka Therese z Saksonii-Hildburghausen zawarli związek małżeński, królewska rodzina zorganizowała na ich cześć wielki festiwal folklorystyczny. W czasie pierwszego, historycznego festiwalu nie popłynęła jednak ani jedna kropla tego płynnego złota! Atrakcją tego wielkiego widowiska były… wyścigi konne!

Dopiero pod koniec XIX wieku monachijski Oktoberfest zaczął nabierać obecnego charakteru. W czasie imprezy zezwolono także na sprzedaż piwa. Nadal istnieje tradycja picia zdrowia pary królewskiej, która skrzętnie podtrzymywana jest do dziś.

2. Oktoberfest w Monachium to nie tylko piwo, ale też wielowiekowa tradycja.

Zgodnie z tradycją, podczas festiwalu piwo serwować mogą jedynie monachijskie browary, które warzą złoty trunek zgodnie z Bawarskim Prawem Czystości z 1487 roku oraz normą niemiecką z 1906 roku. Obecnie festiwal zaopatruje sześć browarów słynących z wieloletniej tradycji oraz wysokiej jakości ważonych trunków: Augustiner, Hacker Pschorr, Hofbräu, Löwenbräu, Paulaner, Spaten. Każdy z browarów serwuje swoje piwo w oddzielnych halach czy namiotach. Biada temu, kto pomyli nazwę podawanego w danym miejscu trunku. Spadnie wtedy na niego gniew gospodarza!

3. Oktoberfest w Monachium to też inne atrakcje

Nie wszyscy wiedzą, ale na Oktoberfest, poza piciem piwa, jest też wiele innych rozrywek. W każdej hali piwnej przygrywa na żywo tradycyjna bawarska kapela, w namiotach serwowane są też przekąski, tj. kurczaki z rożna, golonka, pieczeń wieprzowa w piwie, kiełbaski z grilla czy bawarskie słone precle.
Co roku wokół piwnych namiotów wyrasta także wielki lunapark, który dostarczy radości zarówno dzieciom jak i dorosłym. Znajdziesz tu takie atrakcje jak: karuzela z własną orkiestrą dętą (Krinoline), diabelskie koło, roller coaster z 5 pętlami śmierci (Olympia Looping) czy zjeżdżalnię Toboggan.

Ciekawym widowiskiem jest też tradycyjna parada strojów, która od 1887 roku poprzedza otwarcie festiwalu. Uroczysty, kolorowy pochód maszeruje przez centrum Monachium, a przewodzi mu burmistrz miasta. W drugą niedzielę festynu ma miejsce także największy na świecie koncert orkiestr dętych.

Ostatnią spektakularną atrakcją Oktoberfest jest strzelanie z moździerza przed posągiem Bawarii. Te widowisko możesz zobaczyć w ostatnią niedzielę festiwalu. Warto tam być, gdyż strzelcy naprawdę dają gazu!

4. Oktoberfest w Monachium to tylko najmocniejsze i najlepsze piwo

Festiwal piwa Oktoberfest jest znany także z tego, że serwuje się tu wyjątkowe piwo lager, które ma aż 6 % alkoholu! Złocisty napój podaje się tu w tradycyjnych 1-litrowych kuflach zwanych Maß, które z roku na rok osiągają coraz bardziej zawrotne ceny. Od 2014 roku za litr trzeba zapłacić ponad 10 euro! Nie odstrasza to jednak amatorów piwa, o czym świadczą statystyki. Co roku przelewana jest tu taka ilość piwa, która mogłaby napełnić całe baseny olimpijskie – niemal 7 milionów litrów piwa!

5. Oficjalne rozpoczęcie Oktoberfest w Monachium

Festiwal picia piwa otwierany jest tradycyjnie przez mistrza ceremonii, burmistrza Monachium. Trunek ten można jednak oficjalnie spożywać dopiero, gdy burmistrz za pomocą solidnego, drewnianego młota wybije szpunt pierwszej beczki i zakrzyknie „O’zapft is!” czyli odszpuntowana!

6. Oktoberfest w Monachium nie zaczyna się w październiku

Nie sugeruj się niemiecką nazwą festynu, gdyż ten nie zaczyna się w październiku! Już w 1872 roku obchody, ze względu na lepszą pogodę, zostały przesunięte na wrzesień. W tym roku Oktoberfest zaczyna się już 16. września, a kończy się 3. października.

Jeśli planujesz wybrać się na dożynki chmielowe w Bawarii, polecamy przygotowany przez ShopAlike.pl wyjątkowy przewodnik po Oktoberfest. Dowiesz się z niego m.in., kiedy najlepiej wybrać się na festiwal, w którym namiocie zarezerwować miejsce, a także jakiego piwa skosztować. Przewodnik zawiera także krótki słownik gwary bawarskiej z tłumaczeniem na język polski, który ułatwi Ci komunikację oraz wczucie się w klimat tego wyjątkowego festynu. Polecamy!

Insajderski przewodnik po Oktoberfest. ShopAlike.pl

Insajderski przewodnik po Oktoberfest. ShopAlike.pl


Zachęcamy do skorzystania z atrakcji Oktoberfestu! Jeśli nasz wpis był Twoim zdaniem przydatny, zachęcamy Cię też do przeczytania innych naszych artykułów:

Gdzie jechać na wakacje we wrześniu? Część 1

7 wskazówek jak uniknąć stresu przed wyjazdem na wakacje

Spadają ceny wczasów zagranicznych – czas na zaległy urlop!

Po czym poznać, że jesteś w Bawarii?

Odwiedź też ➡️ HolidayCheck.pl w celu sprawdzenia opinii o hotelach oraz porównania ofert
i cen wczasów
.