Znamy już miejsce, w którym zlokalizowany będzie Centralny Port Komunikacyjny. Według nieoficjalnych informacji pozyskanych przez Informacyjną Agencję Radiową, wielki Centralny Port Lotniczy wybudowany zostanie w Baranowie koło Grodziska Mazowieckiego. Budowa tego supernowoczesnego lotniska pochłonie około 30 mld zł i potrwa do 2028 roku.

Centralny Port Lotniczy powstanie w Baranowie koło Grodziska Mazowieckiego

Centralny Port Lotniczy powstanie w Baranowie koło Grodziska Mazowieckiego

Lokalizacja Centralnego Portu Lotniczego

Baranów to miejscowość zlokalizowana 40 km na zachód od stolicy, znajdująca się na trasie Warszawa – Łódź. Miejsce to zostało wybrane ze względu na dogodną lokalizację oraz sąsiedztwo autostrady A2 oraz linii kolejowej z Warszawy do Żyrardowa, która przeszła ostatnio gruntowną renowację.

Po co nam Centralny Port Lotniczy?

Centralny Port Komunikacyjny ma w przyszłości zastąpić warszawskie lotnisko im. Fryderyka Chopina, które najpóźniej w 2020 roku może mieć poważny problem z przepustowością. Z roku na rok obserwowany jest wzrost liczby pasażerów, przez co lotnisko Chopina zbliża się do granic swoich możliwości. Prognozy dotyczące rynku lotniczego w Polsce są na tyle optymistyczne, że podjęto decyzję o budowie kompleksu z prawdziwego zdarzenia.

Lotnisko ma pełnić funkcję hubu lotniczego dla LOT-u oraz innych największych linii lotniczych na świecie. Ma być portem przesiadkowym z bogatą ofertą przelotów oraz infrastrukturą dostosowaną do stworzenia centralnego punktu komunikacji kolejowej kraju.

Centralny Port Lotniczy ma stać się w przyszłości jednym z największych lotnisk przesiadkowych w Europie. Szacuje się, że może obsługiwać nawet 50 mln pasażerów rocznie! Liczby te robią wrażenie, równie kosmiczny jednak będzie koszt budowy tego molocha. Szacuje się, że budowa pochłonie nawet 30 mld zł, które nasz rząd musi zagwarantować w budżecie państwa.

Lotnisko Changi w Singapurze

Lotnisko Changi w Singapurze

Centralny Port Komunikacyjny w Baranowie ma być ogromnym lotniskiem i dworcem kolejowym w jednym. Pomysłodawcy chcą, aby projekt wzorowany był na największych i najnowoczesniejszych lotniskach w Azji. Lotnisko Changi w Singapurze stanowi, wg. pełnomocnika rządu ds. CPK Mikołaja Wilda, doskonały przykład dla mającego powstać w Polsce Centralnego Portu Lotniczego. Czy dzięki tej inwestycji rynek lotniczy w Polsce otrzyma niepowtarzalną szansę na rozwój? Przekonamy się za kolejne 10 lat!


Mamy nadzieję, że plany budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego dojdą do skutku i za kilka lat będziemy mogli skorzystać z usług Lotniska w Baranowie. Któż by nie chciał! Jeśli spodobał Ci się ten wpis, może zainteresują Cię też inne:

Zmiany na lotnisku Chopina w Warszawie! Bezpłatna woda i cisza nocna

Bagaż podręczny: co można zabrać do samolotu?

Zagubiony bagaż – najważniejsze pytania i odpowiedzi

Uszkodzona walizka – reklamacja

Odwiedź też ➡️ HolidayCheck.pl w celu sprawdzenia opinii o hotelach oraz porównania ofert
i cen wczasów
.