Podróże to idealny czas, aby poznać inne kultury, rozsmakować się w tradycyjnych produktach, podziwiać cuda natury oraz faunę i florę danego regionu. Któż nie chciałby zabrać ze sobą do domu rzeczy, która o tych wakacjach będzie mu przypominała? Niestety niektóre wakacyjne pamiątki mogą przysporzyć Ci niemałych problemów na granicy, a w konsekwencji słono kosztować. Niewiedza wcale nie chroni przed karą, dlatego warto zapoznać się z naszą listą rzeczy, których nie należy przywozić z wakacji.

Niektóre leki i kosmetyki to rzeczy, których nie należy przywozić z wakacji

Niektóre leki i kosmetyki to rzeczy, których nie należy przywozić z wakacji

1. Niektóre leki i kosmetyki

Jeśli na wakacjach w miejscowej aptece zakupiłeś lek lub kosmetyk, który został wprowadzony do obrotu zgodnie z obowiązującymi przepisami, to nie znaczy, że jest on legalny w naszym kraju. Preparat zakupiony nawet do użytku własnego, może być w Polsce zabroniony!

Uważaj na suplementy diety, preparaty witaminowe, kosmetyki, środki ziołowe oraz produkty lecznicze zawierające pochodne zwierząt, np. tłuszcz z niedźwiedzia. Są to rzeczy, których nie należy przywozić z wakacji.

Osoby pragnące przewieźć leki muszą posiadać zaświadczenie lekarskie, które potwierdza konieczność ich zażywania. Zainteresowanym polecamy informacje dostępne na stronie Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego.

Mięso i produkty mleczarskie lepiej skonsumować na wakacjach

Mięso i produkty mleczarskie lepiej skonsumować na wakacjach

2. Mięso i produkty mleczarskie

Wracając z wakacyjnych wojaży z kraju znajdującego się poza Unią Europejską, pamiętaj też o ograniczeniach związanych z przewozem mięsa oraz produktów mleczarskich. Są to również rzeczy, których nie należy przywozić z wakacji. Przez granicę UE możesz przewieźć jedynie produkty spożywcze, które zostały zatwierdzone przez lekarza weterynarii  .

Zgodnie z rozporządzeniem UE z 2009 roku dotyczącym przywozu produktów zwierzęcych, każdy wytwór tego typu musi zostać przebadany, posiadać świadectwo zdrowia oraz dokumenty weterynaryjne. Skomplikowane procedury niestety skutecznie potrafią zepsuć radość z kosztowania miejscowych specjałów, dlatego polecamy skonsumować te kulinarne pamiątki raczej przed wyjazdem z wakacji.

Targ czy bazar to miejsca, gdzie możesz trafić na nielegalne pamiątki

Targ czy bazar to miejsca, gdzie możesz trafić na nielegalne pamiątki

3. Egzotyczne pamiątki: rośliny lub zwierzęta

Polacy coraz chętniej podróżują w egzotyczne i odległe miejsca. Jadąc do takich krajów, trzeba jednak bacznie zwracać uwagę na zabierane do domu pamiątki. Sprzedawcy na targach czy bazarach gorąco zachęcają do zakupu miejscowych wyrobów. Pamiętaj jednak, aby zachować czujność i nie kupować rzeczy, których nie należy przywozić z wakacji! Niektóre tego typu podarki, będziesz musiał zwrócić jeszcze na lotnisku celnikom, a sam w najlepszym przypadku otrzymasz karę grzywny!

Wielu turystów nie zdaje sobie sprawy z tego, że z pozoru niewinne pamiątki jak ozdoby z kości słoniowej, fragmenty koralowca, muszle lub kolce jeżowca to produkty wykonane z chronionych zwierząt! Jakich jeszcze rzeczy nie można przywozic do Polski?

  • Przedmiotów wykonanych ze skóry wilków, niedźwiedzi, węży, krokodyli oraz innych dzikich zwierząt
  • Wypchanych lub spreparowanych zwierząt
  • Przedmiotów wykonanych z kości słoniowej, kości hipopotamów oraz rogu nosorożca
  • Nalewek z kobry, bardzo popularnych w Tajlandii i Indonezji
  • Produktów z ryb jesiotrowatych, tj. kawior
  • Wyrobów z wełny wikunii oraz wełny shahtoosh

Zakazany jest nie tylko wywóz tropikalnych zwierząt lub ich fragmentów, ale także chronionych roślin. Do kraju nie wwieziesz roślin owadożernych, drewna tropikalnego, storczyków, kaktusów itp. Zgodnie z prawem unijnym, nie możesz wwieźć do Polski żadnych roślin, owoców, nasion, ani sadzonek. Rośliny te zostaną skonfiskowane na granicy, a następnie zniszczone, aby nie dopuścić do rozprzestrzeniania się chorób, pasożytów czy chwastów.

Jeśli nie jesteś stuprocentowo pewny, że pamiątka, którą planujesz nabyć nie przysporzy Ci żadnych problemów, lepiej zrezygnuj z zakupu. Po co psuć sobie wakacyjne wspomnienia nieprzyjemnościami w kraju? Sąd może ukarać takiego turystę wyrokiem od 3 miesięcy do nawet pięciu lat pozbawienia wolności lub naprawdę dużą grzywną, sięgającą i kilkunastu tysięcy złotych.

Polscy celnicy udaremniają co roku kilkadziesiąt przypadków przemytu zarówno żywych zwierząt, jak i produktów z nich wykonanych, m.in. skóry, kości słoniowej, kawioru. Na szczęście świadomość naszych rodaków rośnie i z roku na rok tych przypadków jest coraz mniej.

Uwaga na z pozoru niewinne pamiątki z wakacji

Uwaga na z pozoru niewinne pamiątki z wakacji

4. Ślimaki, koralowce, skorupiaki i inne

Skorupa ślimaka to z pozoru niewinna pamiątka, którą możesz znaleźć na plaży. Pamiętaj jednak, że zabierając ją do domu, możesz narobić sobie problemów. To samo dotyczy fragmentów koralowca czy muszli, nawet tych uprzednio przerobionych na biżuterię . Musisz liczyć się z tym, że mogą one być gatunkami zagrożonymi i chronionymi. Pamiątki takie są od razu konfiskowane w urzędzie celnym, a za ich przewóz grozi wysoka grzywna.

Nie tylko rośliny i zwierzęta podlegają ochronie. Te same obostrzenia dotyczą wywozu… piasku! Tak, nie jest to pomyłka! Wywożenie śnieżnobiałego, delikatnego piasku z najpiękniejszych plaż świata stało się niechlubnym zwyczajem wśród turystów, z którym walczą służby porządkowe oraz celnicy.

Jednym z miejsc, z których co roku wywożono tony piasku, jest Sardynia. Włoskie media donoszą, że na lotnisku Cagliari tylko zeszłym roku w ciągu zaledwie trzech miesięcy zarekwirowano aż pięć ton tego kruszywa! Liczba ta obrazuje skalę tego zjawiska, które stanowi zagrożenie dla unikalnych plaż wielu zakątków świata.

Pracownicy służb naziemnych podczas konfiskaty takiego materiału dokładnie wypytują, skąd został on zabrany. Piasek, muszle i inne tego typu „pamiątki” trafiają potem z powrotem na swoje miejsce. Biada temu, kto zabierze piasek znajdujący się w rezerwacie przyrody! Wysokość grzywny za takie wykroczenie może być znacznie większa. Wrażenie robi kara 3 tysięcy euro za 3 butelki piasku, które w zeszłym roku próbował wywieźć pewien turysta z Sardynii! Nie polecamy takiego postępowania!


Skoro poznałeś już rzeczy, których nie należy przywozić z wakacji, pozostało nam życzyć udanego wypoczynku! Mamy nadzieję, że nasze wskazówki pomogą Ci uniknąć nieprzyjemności w czasie powrotu z urlopu. Jeśli spodobał Ci się ten wpis, może zainteresują Cię też inne:

7 wskazówek jak uniknąć stresu przed wyjazdem na wakacje

Spadają ceny wczasów zagranicznych – czas na zaległy urlop!

Gdzie jechać na wakacje we wrześniu? Część 1

Zmiany na lotnisku Chopina w Warszawie! Bezpłatna woda i cisza nocna

Odwiedź też ➡️ HolidayCheck.pl w celu sprawdzenia opinii o hotelach oraz porównania ofert
i cen wczasów
.