Spójrzmy prawdzie w oczy, kto nie chce przywieźć z wakacji pięknych zdjęć? Aby zrealizować ten cel, wcale nie musisz nosić ze sobą całego sprzętu fotograficznego! Okazuje się, że doskonałym narzędziem do uwiecznienia niezapomnianych chwil może być smartfon, który masz zawsze przy sobie! Zapoznaj się z naszymi wskazówkami jak robić dobre zdjęcia telefonem i zachwycić bliskich ich zaskakującą jakością!

Jak robić dobre zdjęcia telefonem

Jak robić dobre zdjęcia telefonem, photo by Ragnar Vorel on Unsplash

1. Wyczyść obiektyw miękką szmatką

Soczewki smartfonów mają zazwyczaj zaledwie kilka milimetrów średnicy, dlatego nawet najmniejsze zabrudzenie, może zepsuć Twoje dzieło. Wystarczy szybkie spojrzenie na obiektyw przed zrobieniem zdjęcia i przetarcie go szmatką. Do czyszczenia użyj czystej ściereczki z mikrofibry, z bawełny lub specjalnej ściereczki do czyszczenia okularów. Nie używaj do tego chusteczki higienicznej, gdyż możesz zarysować obiektyw. Po odpowiednim przygotowaniu sprzętu, przeczytaj dalej jak robić dobre zdjęcia telefonem.

2. Ustaw maksymalną rozdzielczość oraz najwyższą dostępną jakość obrazu

Jeśli chcesz, aby Twoje zdjęcia efektownie wyglądały także na większym ekranie lub po wywołaniu, miej zawsze ustawioną maksymalną rozdzielczość oraz najwyższą dostępną jakość obrazu. Lepsza jakość zdjęcia ułatwia także późniejszą jego obróbkę w programie do obróbki zdjęć.

Wskazówka dla użytkowników smartfonów z wymienną kartą SD: warto mieć zawsze ze sobą pustą kartę pamięci, tak na wszelki wypadek.

3. Odpowiednio wykadruj zdjęcie

Jeśli nie chcesz, żeby Twoje zdjęcie było nudne, zastosuj nietypowy sposób kadrowania. Umieszczenie fotografowanego obiektu centralnie, to najprostszy i najczęściej stosowany sposób. Aby urozmaicić zdjęcie, dany obiekt wystarczy umieścić poza martwym centrum. Wyobraź sobie ekran telefonu podzielony trzema pionowymi i trzeba poziomymi liniami: sztuczka polega na ulokowaniu obiektu wzdłuż tych linii lub w dowolnym punkcie ich przecięcia.

Photo by Sebastien Gabriel on Unsplash

Kadrowanie zdjęcia w telefonie, photo by Sebastien Gabriel on Unsplash

Wskazówka: Większość smartfonów zarówno z Androidem, jak i IOS ma w swoich ustawieniach możliwość włączenia linii siatki, które są bardzo pomocne zwłaszcza na początku nauki kadrowania.

4. Zrób kilka takich samych ujęć, aby móc potem wybrać najlepsze

Zawsze lepiej zrobić kilka zdjęć tego samego motywu, tak aby podczas obróbki wybrać najlepsze z nich.

Wskazówka: Większość smartfonów ma możliwość zrobienia serii zdjęć, którą wykonasz przyciskając dłużej przycisk lub ikonę wyzwalającą migawkę.

5. Robiąc zdjęcie smartfonem, zawsze trzymaj go dwiema rękami

Czy Twoje zdjęcia robione komórką też często są niewyraźne lub zamazane? Jeśli tak, to zachęcamy do trzymania telefonu w poziomie, dzięki czemu możesz stabilizować go za pomocą obu rąk i obsługiwać kciukiem. Trzymaj łokcie przy ciele tak, aby uniknąć drgań aparatu, które mogłyby spowodować utratę ostrości. Możesz też postawić aparat na płaskiej powierzchni, która pomoże w stabilizacji.

Trzymaj telefon dwiema rękami

Trzymaj telefon dwiema rękami, photo by Sylwia Bartyzel on Unsplash

Wskazówka: jeśli mimo wszystko masz problem z ostrością zdjęć, sugerujemy zakup małego statywu specjalnie do smartfonów, który bez problemu zmieści się w kieszeni marynarki.

6. Zwracaj uwagę na odpowiednie światło i kontrast: użyj manualnych ustawień flesza i ISO

Pamiętaj, że dobre światło to podstawa! Najlepsze zdjęcia smartfonem wykonasz wtedy, kiedy jest jasno! Aby lepiej zachować fotografowane kolory, zastosuj balans bieli, który pomoże Ci lepiej dostosować ustawienia bieli do oświetlenia.

Jeśli dostępne światło jest niewystarczające, zdjęcie może wyjść niewyraźne i ziarniste. Robiąc zdjęcie w takich warunkach, nie używaj jednak lampy błyskowej wbudowanej w aparat. Ostre światło może wywołać efekt przepalenia zbyt jasnych obszarów na zdjęciu.

Aby uchwycić nastrój na niedoświetlonych zdjęciach możesz zmniejszyć w ustawieniach manualnych wartość ISO, a następnie wykonać je bez lampy błyskowej. W wielu aparatach fotograficznych dostępnych w smartfonach możesz regulować czułość na światło (ISO) także za pomocą funkcji „jasność +/-„. Staraj się korzystać z niskiej wartości ISO, np. 100 czy 200, gdyż w innym przypadku na zdjęciu widoczne będą szumy w postaci ziarnistości.

Dodatkowe światło możesz uzyskać włączając funkcję robienia zdjęć w trybie nocnym lub wydłużając odpowiednio czas ekspozycji. Do zdjęć w ciemności przyda się proponowany już wcześniej mały statyw.

Wskazówka: Aby delikatnie rozjaśnić zdjęcie, wystarczy skierować aparat w ciemniejsze miejsce, dotknąć ekranu i przytrzymać. Zablokujesz w ten sposób ostrość, by następnie skierować telefon w miejsce, które chcesz sfotografować.

7. Uważaj na ostre światło flesza

Chociaż lampy błyskowej aparatu powinieneś używać w ostateczności, nie musisz się jej całkowicie unikać. Jeśli sceneria jest za ciemna, aby wykorzystać naturalne światło, użyj flesza. Pamiętaj jednak, żeby trzymać aparat tak daleko od fotografowanego obiektu, jak tylko to możliwe, jednocześnie pozostając w zasięgu lampy błyskowej. Zabieg ten złagodzi trochę ostre światło, a jednocześnie pozwoli doświetlić obraz.

Jak robić dobre zdjęcia telefonem w kiepskim świetle

Jak robić dobre zdjęcia telefonem w kiepskim świetle, photo by Derek Thomson on Unsplash

Wskazówka: Jeśli na pierwszym planie wykonywanego zdjęcia są osoby lub obiekty, które chcesz wyraźnie uchwycić, możesz doświetlić je latarką np. z drugiego telefonu. Takie delikatne światło sprawi, że fotografowana osoba lub obiekt będą wyglądały dużo korzystniej.

8. Fotografuj obiekty bez użycia zoomu cyfrowego

Jeśli chcesz sfotografować obiekt, który jest daleko, nigdy nie korzystaj z zoomu cyfrowego! Zdjęcia robione w ten sposób niestety bardzo tracą na jakości. Najlepiej podejść bliżej do fotografowanego obiektu lub po prostu zrobić zdjęcie, a potem je wykadrować w programie graficznym.

Mini soczewka do fotografowania w trybie makro

Mini soczewka do fotografowania w trybie makro, photo by John Allen on Unsplash

Wskazówka: Ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie mini soczewek, które umożliwiają powiększenie obrazu bez utraty rozdzielczości. Soczewkę taką możesz zamontować przed obiektywem aparatu w smartfonie i z powodzeniem robić nawet zdjęcia makro.

9. Telefonem możesz robić także portrety

Wykonanie portretu telefonem wymaga przede wszystkim odpowiedniego skadrowania proporcji obrazu. Najlepiej zrobić takie zdjęcie z odległości nie mniejszej niż metr, a następnie wykadrować je w programie graficznym.

Portret wykonany telefonem

Portret wykonany telefonem, photo by Josh Rose on Unsplash

Pamiętaj, aby fotografować osoby z tego samego poziomu, nigdy z góry ani z dołu. Robiąc zdjęcie trzymaj poziom linii oczu pozującej osoby. Nie rób też portretu samej głowy, na zdjęciu należy uchwycić postać co najmniej do pasa.

Wskazówka: Pamiętaj o odpowiednim doborze tła do portretu. Najlepiej wybrać jednolite powierzchnie lub krajobrazy, które nie będą odwracały uwagi od fotografowanej osoby.


Mamy nadzieję, że zachęciliśmy Cię do skorzystania z naszych rad jak robić dobre zdjęcia telefonem. Jeśli spodobał Ci się ten wpis, zachęcamy też do przeczytania innych:

6 wskazówek jak dobrze prezentować się na zdjęciach z wakacji

Zdjęcia z wakacji – jakich nie należy publikować w Internecie

Odwiedź też ➡️ HolidayCheck.pl w celu sprawdzenia opinii o hotelach oraz porównania ofert
i cen wczasów
.