Co zrobić, aby Twoje zdjęcie było niepowtarzalne i przykuwało uwagę widza? Jaki jest sekret robienia doskonałych zdjęć smartfonem? Jak się okazuje, jest ich nawet kilka! Zapoznaj się z naszymi wskazówkami, jak robić jeszcze lepsze zdjęcia telefonem!

1. Skoncentruj się na jednym obiekcie

Jeśli chcesz wykonać ciekawe zdjęcie, wybierz jeden obiekt, na którym się skupisz. Poświęć trochę czasu na odpowiednie ustawienie i wykadrowanie zdjęcia. Ciekawy efekt otrzymasz wypełniając około jedną trzecią powierzchni zdjęcia fotografowanym obiektem, a pozostałą pozostawiając wolną. Jest to tzw. „negatywna przestrzeń”, którą może stanowić puste niebo, ściana, rozmyte tło. Zabieg taki spowoduje, że fotografowany obiekt będzie bardziej widoczny, a pusta przestrzeń będzie stanowić dopełnienie kompozycji.

Pamiętaj, żeby odpowiednio ustawić ostrość i optymalne oświetlenie, dotykając ekranu smartfonu w miejscu, gdzie znajduje się fotografowany obiekt lub osoba.

Jak robić jeszcze lepsze zdjęcia telefonem - skoncentruj się na jednym obiekcie

Jak robić jeszcze lepsze zdjęcia telefonem – skoncentruj się na jednym obiekcie

Wskazówka: Po zrobieniu zdjęcia możesz użyć filtrów lub aplikacji, które uatrakcyjnią wygląd fotografii. Podczas obróbki możesz prawidłowo wykadrować zdjęcie lub dostosować jasność, kontrast i nasycenie barw – wszystko z telefonu.

2. Znajdź oryginalną perspektywę

Chcesz zrobić wyjątkowe i nietuzinkowe zdjęcie? Wykonaj je dobierając niekonwencjonalną perspektywę! W zestawieniu z fotografowanym obiektem otrzymasz efekt tworzenia iluzji głębi lub wysokości. Taki zabieg spowoduje, że obraz na pewno będzie się wyróżniał.

Spróbuj zrobić zdjęcie kierując swój smartfon w górę i wykorzystując niebo jako przestrzeń negatywną. Możesz też spróbować wykonać je pod lekkim kątem do dołu.

Jak robić jeszcze lepsze zdjęcia telefonem - znajdź oryginalną perspektywę

Jak robić jeszcze lepsze zdjęcia telefonem – znajdź oryginalną perspektywę

Wskazówka: Jeśli zrobiłeś ciekawe zdjęcie, ale niestety linie w kompozycji nie wyszły idealnie i są zakrzywione, użyj aplikacji do korekty perspektywy SKRWT. Będziesz mógł dzięki niej skorygować piony i poziomy lub odpowiednio wykadrować obraz.

3. Graj odbiciami i refleksami

Odpowiednie wykorzystanie odbicia i refleksów może sprawić, że Twoje zdjęcie będzie niepowtarzalne i intrygujące. Wystarczy podczas kadrowania zwrócić uwagę na drugą niezależną rzeczywistość, którą zbudujesz grając odbiciem.

Jak robić jeszcze lepsze zdjęcia telefonem - graj odbiciami

Jak robić jeszcze lepsze zdjęcia telefonem – graj odbiciami

Wskazówka: Powierzchnie, które możesz wykorzystać do gry odbiciami to np. kałuża, zbiornik wodny, lustro, okulary przeciwsłoneczne, szklanka do picia czy metaliczne powłoki.

4. Używaj linii wiodących

Ważnym zabiegiem jest uwzględnienie w kompozycji kadru linii, które z pewnością zwrócą uwagę widza. Są to tak zwane linie wiodące, które nadają zdjęciu nastrój, porządek kompozycyjny oraz wrażenie stabilności. Proste, poziome linie, występujące bardzo często w krajobrazach, nadają zdjęciu wrażenie spokoju i przestrzeni. Linie pionowe sprawiają, że fotografowane budowle czy kompozycje stają się wyższe i majestatyczne. Linie skośne wprowadzają do obrazu głębię, natomiast linie w formie litery S zachęcają widza do spokojnego i wolniejszego czytania obrazu.

Jak robić jeszcze lepsze zdjęcia telefonem - używaj linii wiodących

Jak robić jeszcze lepsze zdjęcia telefonem – używaj linii wiodących

Wskazówka: Linie wiodące idealnie sprawdzają się do stworzenia poczucia głębi w obrazie, co doskonale przyciąga uwagę widza. Możesz wykorzystać do tego celu schody, elewację budynku, tabory kolejowe, drogę, a nawet ścieżkę przez las.

5. Poszukaj symetrii

Symetria oddaje na zdjęciu wrażenie poczucia harmonii oraz równowagi. Symetryczna kompozycja to taka, na której obie jej połowy są takie same lub bardzo podobne, czasem wręcz sprawiają wrażenie lustrzanego odbicia.

Zachęcamy do skorzystania z tej metody komponowania fotografii, gdyż jest to jeden z najprostszych i najbardziej atrakcyjnych sposobów. Zdjęcia, na których uda Ci się uchwycić symetrię, na pewno spotkają się z aprobatą widza.

Jak robić jeszcze lepsze zdjęcia telefonem - poszukaj symetrii

Jak robić jeszcze lepsze zdjęcia telefonem – poszukaj symetrii

Wskazówka: Aby idealnie oddać motyw symetrii, skorzystaj z linii siatki. Są one dostępne w ustawieniach większości smartfonów zarówno z Androidem, jak i IOS.

6. Zwróć uwagę na powtarzające się wzorce

Uchwycenie powtarzających się podobnych elementów lub układów obiektów, które tworzą spójną całość, tworzy bardzo przyjemną dla oka kompozycję. W ten sposób fotografować możesz linie, kształty geometryczne, formy, kolory, np. drzewa w alei, kolumny, latarnie uliczne, stoliki w restauracji, itp.

Jak robić jeszcze lepsze zdjęcia telefonem - powtarzające się wzorce

Jak robić jeszcze lepsze zdjęcia telefonem – powtarzające się wzorce

Wskazówka: Zastosowanie tego typu kompozycji na zdjęciu może sprawić, że fotografia stanie się ciekawsza i bardziej dynamiczna.

7. Spróbuj efektu blokowania kolorów

Ciekawy efekt uzyskasz wykonując czarno-białe zdjęcie, na którym jeden obiekt będzie miał zachowaną kolorystykę. Zastanawiasz się jak wykonać takie zdjęcie? Są do tego specjalne narzędzia, jednym z nich jest Color Splash (IOS) lub Color Splash Effect (Android). Aplikacje te automatycznie konwertują obraz na odcienie szarości i umożliwiają wypełnienie części, która ma być kolorowa.

Jak robić jeszcze lepsze zdjęcia telefonem - blokuj kolory

Jak robić jeszcze lepsze zdjęcia telefonem – blokuj kolory

Wskazówka: Blokowanie kolorów może pomóc Ci wyróżnić element zdjęcia, na który chcesz, aby zwrócono uwagę. Osiągniesz wtedy podobny efekt jak przy zastosowaniu negatywnej przestrzeni, jednak w przypadku blokowaniu kolorów pozostałe elementy zdjęcia będą nienaruszone i tworzyć będą spójną kompozycję.

8. Nie bój się edytować zdjęć

Dobór motywu i odpowiedniej kompozycji, a następnie wykonanie zdjęcia to dopiero pierwszy krok, który sprawi, że Twoje zdjęcia będą przyciągały wzrok widza. Kolejnym etapem jest edycja obrazów. Zastosowanie dostępnych w aplikacjach filtrów pomoże Ci w usunięciu ich niedoskonałości lub ukazaniu ich piękna.

Jak robić jeszcze lepsze zdjęcia telefonem - nie bój się edytowania

Jak robić jeszcze lepsze zdjęcia telefonem – nie bój się edytowania

Wskazówka: Pomocne aplikacje to m.in. Afterlight, VSCO, Snapseed, Adobe Photoshop Express, Retouch Vogue, Camera+, czy Adobe Photoshop Fix dla miłośników selfie. Narzędzi jest wiele, wystarczy znaleźć te odpowiednie dla siebie!


Czas zaskoczyć znajomych wspaniałymi zdjęciami! Mamy nadzieję, że nasze wskazówki Ci w tym pomogą. Jeśli spodobał Ci się ten wpis, zachęcamy też do przeczytania innych:

9 wskazówek jak robić dobre zdjęcia telefonem

6 wskazówek jak dobrze prezentować się na zdjęciach z wakacji

Zdjęcia z wakacji – jakich nie należy publikować w Internecie

Odwiedź też ➡️ HolidayCheck.pl w celu sprawdzenia opinii o hotelach oraz porównania ofert
i cen wczasów
.