Pasażerowie lotów międzynarodowych do Stanów Zjednoczonych muszą liczyć się od czwartku ze zmianami. Podróżnych z całego świata czekają dłuższe i bardziej rygorystyczne kontrole bezpieczeństwa. Pamiętaj, żeby uwzględnić ten fakt w swoich planach i odpowiednio wcześniej przybyć na lotnisko!

Rygorystyczne i dłuższe kontrole bezpieczeństwa

Rygorystyczne i dłuższe kontrole bezpieczeństwa

Czego możesz się spodziewać w czasie kontroli bezpieczeństwa?

Linie lotnicze obsługujące loty do USA muszą od czwartku dostosować swoje procedury do wytycznych zatwierdzonych przez amerykański urząd ds. Bezpieczeństwa Transportu (TSA). Jakich jednak zmian mogą spodziewać się podróżni w czasie kontroli bezpieczeństwa?

Cała procedura kontroli bezpieczeństwa będzie przede wszystkim dużo dłuższa. A to ze względu na takie czynności jak krótkie wywiady z pasażerami podczas odprawy, drobiazgową kontrolę wszystkich urządzeń elektronicznych, a także zaostrzenie protokołów bezpieczeństwa w pobliżu samolotów oraz w miejscach, gdzie przebywają podróżni. Na lotnisku spotkasz też częściej psy tropiące, które pomagają ludziom w wykrywaniu narkotyków oraz materiałów wybuchowych.

Pasażerowie musza liczyć się także z losowymi, podwójnymi kontrolami bezpieczeństwa. Oznacza to, że przypadkowo wybrane osoby mogą zostać poddane drugi raz próbie na obecność m.in. śladów materiałów wybuchowych na bagażu podręcznym.

Nowe procedury na pewno wydłużą oczekiwanie na kontrolę bezpieczeństwa, dlatego linie lotnicze sugerują pasażerom przybycie na lotnisko co najmniej półtorej godziny przed odlotem samolotu.

Czemu służą bardziej rygorystyczne kontrole bezpieczeństwa?

Kilka miesięcy temu Amerykanie, chcąc zniwelować ryzyko zamachu terrorystycznego, wprowadzili nowe przepisy regulujące przewóz urządzeń elektronicznych w bagażu podręcznym. Obostrzenia te dotyczyły jednak tylko lotów do USA bezpośrednio z Bliskiego Wschodu lub Afryki Północnej (Maroko i Egipt). Pomysł ten nie zdał egzaminu, gdyż problematyczne było egzekwowanie zasad bezpieczeństwa, które odnosiły się tylko do wybranych regionów. Stwierdzono, że jednolita koncepcja bezpieczeństwa globalnego jest zdecydowanie lepsza.

Nowe stadnardy dotyczące kontroli bezpieczeństwa wchodzą w życie już w ten czwartek. Przewoźnicy lotniczy, którzy nie podporządkują się nowym ustaleniom, muszą liczyć się z konsekwencjami narzucenia jeszcze ostrzejszych procedur, a nawet odebraniem certyfikatu bezpieczeństwa przez Federalny Urząd Lotnictwa.


Jeśli przypadł Ci do gustu nasz wpis, to polecamy także inne:

SmartWings – nowy przewoźnik na polskim rynku lotniczym

Samolotem z dziećmi – zasady popularnych linii lotniczych

Możliwe kontrole medyczne turystów na Seszelach

Bagaż podręczny: co można zabrać do samolotu?

Zagubiony bagaż – najważniejsze pytania i odpowiedzi

Odwiedźcie też ➡️ HolidayCheck.pl w celu sprawdzenia opinii o hotelach oraz porównania ofert
i cen wczasów.